Pre deti z detského domova už stavajú nové bývanie

Do konca roka by sa mali presťahovať z kmeňovej budovy detského domova posledné dve skupiny detí. Nové bývanie už stavajú, pre mladých dospelých však stále hľadajú vhodný byt.

Budovu na Kalvárskej ulici vymenia za nový byt a dom. Z vyše 60 detí ružomberského detského domova už teraz väčšina býva v štyroch rodinných domoch v meste, z toho jednom v Likavke,  spolu s personálom. Do nových priestorov sa presťahujú aj posledné dve skupiny detí.

Umožní to dotácia vo výške 489-tisíc eur z eurofondovej výzvy ministerstva pôdohospodárstva. Z peňazí zakúpia aj sedemmiestne osobné auto.

Dom na Klačne

Pre skupinu detí stavajú dom na sídlisku Klačno. „Ide o rodinný dom typu bungalov, ktorý bude mať všetko vybavenie ako v bežných domácnostiach. Okrem kuchyne, obývačky a spální aj miestnosť pre vychovávateľa,“ hovorí Štefan Likavčan, riaditeľ zariadenia, ktoré sa po novom volá Centrum pre deti a rodiny Ružomberok.

Súčasťou novostavby s kapacitou deväť detí bude zároveň administratívne zázemie pre časť zamestnancov domova. Zvyšok ostane v hlavnej budove na Kalvárskej ulici. Uvoľnené priestory, ktoré nebudú využívať, ponúknu Katolíckej cikrvi na prenájom iným subjektom.

Výstavba domu na Klačne realizuje víťaz verejného obstarávania, bratislavská firma BTB Group, s ktorou podpísali zmluvu vlani na jeseň. Stavebné práce pre nepriaznivé počasie v januári pozastavili, od začiatku marca v nich pokračujú. Podľa zmluvy ich majú dokončiť do konca tohto roka. Firma sa však zaviazala, že chce stavbu odovzdať do konca septembra.

Problémový byt

Kým výstavba domu už prebieha a zhotoviteľ stavby má ambíciu dokončiť ju ešte pred termínom, náročnejšie je to pri kúpe trojizbového bytu pre skupinu mladých dospelých. Teda pre mladých ľudí od 18 do 26 rokov, ktorí dokážu samostatne fungovať. Variť si, upratovať a zabezpečovať bežný chod domácnosti. Pre svoju budúcnosť sa však potrebujú zdokonaliť v zodpovednom a samostatnom prístupe k životu, osvojiť si zručnosti s hospodárením, financiami, pracovnými návykmi a samostatným bývaním.

„Pri kúpe bytu je problém splniť podmienky, ktoré stanovuje projekt,“ vysvetľuje riaditeľ. Vybrať musia nový alebo kompletne zrekonštrovaný byt. S čistým listom vlastníctva, bez ťarchy hypotéky či pôžičky. Do maximálnej výšky 92 472 eur.

„Keď sa projekt pripravoval pred dvomi rokmi, tak určená čiastka na nový byt postačovala. Teraz už nestačí, ceny sa zvýšili a dnes sa pohybujú okolo 105-tisíc až 110-tisíc eur,“ hovorí o nepriaznivom stave realitného trhu Likavčan. Dodáva, že sumu môžu navýšiť do 15 percent, bude však potrebné ju odôvodniť.

Kúpu bytu komlikuje aj náročný schvaľovací proces. Rovnako nemôžu vopred zaplatiť zálohu ani sa zaviazať ku kúpe bytu uzavretím zmluvy o budúcej kúpnej zmluve.

Vhodné byty tak stále vyberajú. „Zatiaľ to vyzerá, že bytov nie je toľko, aby sme si mohli vyberať a hneď aj nejaký kúpiť. Dúfam, že sa nám napokon nejaký podarí vybrať,“ uzatvára Likavčan.

Titulná fotografia – Výstavba rodinného domu na Klačne pre skupinu detí. Autorka – Anna Zábojníková 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.