Pred 70 rokmi popravili Černovčana Bernarda Jaška. Výročie smrti si pripomenuli aj rodáci

V stredu uplynie 70 rokov od smrti Černovčana Bernarda Jaška. Ako príslušník Zboru národnej bezpečnosti sa dostal k tajným správam ŠTB o plánovaných represáliách voči veriacim. Snažil sa ich varovať, za čo ho režim mučil a popravil. Výročie smrti si pripomenuli aj v ZŠ Andreja Hlinku v Černovej.


Stalo sa aj Vám, že denne prechádzate okolo pamätnej tabule, možno sa na chvíľu pri nej zastavíte, prečítate si ju, ale povinnosti dňa prečítané zatlačia do úzadia a tabuľa zostane tabuľou?

Jedna takáto tabuľa sa nachádza na rušnej ulici v Černovej. Prechádzajú okolo nej obyvatelia, keď idú na poštu, na zastávku autobusu, prechádzajú okolo nej žiaci, keď idú do školy.

Keď poznávame skutočný príbeh konkrétnych ľudí, ktorí žili v minulosti, pohľad na minulosť dostáva nový rozmer. Nový rozmer potom dostáva aj pohľad na takúto tabuľu.

Bolo to v období komunizmu. Žil vtedy jeden muž. V období, v ktorom prenasledovali odporcov režimu. Muž, syn, priateľ, volal sa Bernard Jaško.

Je to už minulosť. Koho to zaujíma? Načo mi len toto bude? To sú časté pripomienky žiakov súčasnosti. My žijeme tu a teraz, tak načo je to dobré?

V Základnej škole Andreja Hlinku v Ružomberku – Černovej si žiaci pripomenuli 70. výročie nespravodlivej smrti svojho rodáka Bernarda Jaška, . Tak, ako to doba dovolila. Keďže na druhom stupni prebieha  dištančné vzdelávanie online,  spomienka žiakov  na svojho rodáka sa udiala rovnako, online.  Predchádzalo jej vovedenie do témy prostredníctvom „OnlineKino zážitku“ vďaka dokumentu 22 HLÁV, ktorého autorom je mladý režisér Matúš Demko.

Týždeň nato prebehla na online hodine dejepisu prednáška s autorom, ktorej ústredným motívom bol krátky život strážmajstra Bernarda Jaška, príslušníka Zboru národnej bezpečnosti. Poslednou časťou spomienky na svojho rodáka bola práca žiakov na projektoch. V nej sa venovali príbehu jeho života, príbehu človeka, ktorý zomrel za svoju vieru, odvahu a zmysel pre spravodlivosť v režime, ktorý potláčal slobodu.

Jeho obeť neupadla do zabudnutia a má zmysel ju oživovať. Pamätná tabuľa na jeho dome a spomienka na 70. výročie jeho smrti (17. februára 1951) nech nielen žiakom, ale i rodákom z Černovej neustále pripomína, že zo skutočného životného príbehu Bernarda Jaška sa musíme poučiť žiť v pravde a neustále s odvahou bojovať za správne hodnoty.

Autorka: Jana Pojezdalová 

 

 

Žiaci ZŠ Andreja Hlinku v Černovej si pripomenuli 70. výročie trestu smrti svojho rodáka Bernarda Jaška. Zdroj: Jana Pojezdalová

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.