Premiéra basketbalovej Ruže v nadstavbe

Ružomberské basketbalistky otvoria nadstavbovú časť Extraligy domácim duelom proti Banskej Bystrici. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú v sobotu o 17:00 h stretnutie 1. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien proti Slávii Banská Bystrica. Liptáčky budú chcieť využiť výhodu domáceho prostredia a potrápiť favorita.

Zverenkyne Juraja Suju obsadili v základnej časti súťaže 2. miesto za suverénnymi Piešťanmi, keď v 14-tich zápasoch zaznamenali 12 výhier a dve prehry. Ostatný duel odohrali Ružomberčanky počas týždňa v Poprade, kde triumfovali 61:38.

Liptáčky si vďaka výborným výsledkom zaistili účasť v skupine o titul, kde sa predstavia v spoločnosti Piešťanských Čajok, Slávie Banská Bystrica a ŠBK Šamorín. Naopak, v skupine o záchranu budú účinkovať Young Angels Košice, CBK Košice, BAM Poprad a BK ŠK UMB Banská Bystrica. Do nadstavby si družstvá berú len výsledky vzájomných zápasov.

„Ruža“ zdolala Sláviu už dvakrát

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica obsadili v základnej časti súťaže 3. miesto, keď v 14-tich dueloch zaznamenali 10 výhier a štyri prehry. V tejto sezóne odohral Ružomberok s Banskou Bystricou dve vzájomné stretnutia, pričom v oboch prípadoch sa z mimoriadne cenných víťazstiev tešili Liptáčky.  

Prvý vzájomný zápas týchto mužstievv aktuálnom ročníku sa skončil triumfom vicemajstra v pomere 58:50. Druhé stretnutie, ktoré sa uskutočnilo pod Urpínom, opätovne vyhrali zverenkyne Juraja Suju (68:50). Banskobystričanky sú pritom najväčším konkurentom Piešťan v boji o majstrovský titul.

Zmeny v mužstve spod Urpína

Na začiatku roka došlo v Slávii k rozsiahlym hráčskym zmenám, keď v jej drese skončili tri legionárky. Na druhej strane však ambiciózny tím spod Urpína angažoval ako náhradu trio zahraničných posíl. Ešte predtým však došlo v družstve aj k trénerskej výmene, keď Miloslava Michálika nahradila bývalá hráčka Ružomberka Zuzana Žirková.

Slávia Banská Bystrica sa v tejto sezóne predstavila aj v Európskom pohári FIBA (Eurocup). V „slovenskej“ C-skupine im robili spoločnosť Piešťanské Čajky, turecký klub Galatasaray Istanbul a poľský celok Górzow. Banskobystričanky síce všetkýchšesť duelov prehrali, no pri svojej premiére v Eurocupe získali množstvo cenných skúseností.

Náročný program vicemajstra 

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja si uvedomuje, že jeho zverenkyne čaká náročný súper, ktorý je favoritom stretnutia. „Bystričanky sú pravdepodobne v novom zložení silnejšie ako predtým. Slávia však mala v doterajšej časti sezóny nejaké zdravotné problémy a preto nenastupovala úplne kompletná. Na druhej strane hrala aj FIBA Cup, čo určite úzku rotáciu hráčok unavilo a vyšťavilo. Myslím si, že súčasné zahraničné hráčky majú vyššiu kvalitu než tie predchádzajúce.“

Po stretnutí so Sláviou Banská Bystrica čaká zverenkyne Juraja Suju Slovenský pohár, ktorý sa v termíne od 20. do 22. januára uskutoční v Piešťanoch. Piešťanské Čajky MBK Ružomberok sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti Extraligy predstavia priamo v semifinále, pričom Liptáčky odohrajú semifinálový zápas proti víťazovi stretnutia Slávia Banská Bystrica/Young Angels Košice (U23).

Ďalší víkend čaká vicemajstra šláger v Piešťanoch (28. január). O týždeň na to nastúpi „Ruža“ v Koniarni proti Šamorínu (4. február). Po reprezentačnej prestávke sa Liptáčky predstavia v Banskej Bystrici (18. február). Posledný domáci duel v rámci nadstavby odohrajú zverenkyne Juraja Suju proti Piešťanským Čajkám (25. február). Skupinu o titul uzavrú Ružomberčanky stretnutím v Šamoríne (4. marec).

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.