Prerazili druhú rúru tunela Čebrať

Diaľničný úsek D1 Hubová – Ivachnová dosiahol ďalší míľnik. Po troch mesiacoch od prerazenia južnej rúry sa podarilo preraziť aj severnú tunelovú rúru cez vrch Čebrať.

Stalo sa tak v utorok 14. februára. Prvé, slávnostné prerazenie tunela sa uskutočnilo ešte 15. novembra minulého roka, kedy prerazili prvú, južnú tunelovú rúru. Aktuálne už začali práce na sekundárnom ostení.

,,Z hľadiska postupu prác ide o dôležitý moment, kedy každá tunelová rúra bude mať zabezpečený samostatný prístup z obidvoch portálov tunela, čím bude dosiahnutá zvýšená obsluha jednotlivých pracovísk v tuneli, čo v konečnom dôsledku prinesie urýchlenie prác najmä pri betonáži sekundárneho ostenia,” uviedla Eva Žgravčáková, hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Ako ďalej informovala, momentálne už prebiehajú práce na betonáži sekundárneho ostenia v obidvoch tunelových rúrach. Po dokončení bude nasledovať realizácia hĺbených častí tunela, portálových objektov, chodníkov, odvodnenia a samotnej vozovky tunela.

Diaľnicou bude prechádzať 20-tisíc áut denne

Podľa hovorkyne NDS je tunel navrhnutý na rýchlosť 100 km/h. Po jeho dokončení bude súčasťou takmer 15-kilometrového diaľničného úseku, ktorý prepojí západnú a východnú metropolu Slovenska diaľnicou D1. Pripravovaná diaľnica tak výrazne odťaží dopravnú situáciu na hlavnom ťahu v meste Ružomberok.

,,Tunel cez vrch Čebrať bude mať dve jednosmerné tunelové rúry, v každej z nich budú dva jazdné pruhy so šírkou 3,5 metra. Samozrejmou súčasťou budú aj núdzové chodníky lemujúce obe strany každej z rúr v šírke jedného metra,“ opísala hovorkyňa technické parametre tunela.

Ako ďalej spresnila, tunel bude vysoký 4,8 metra a nad chodníkmi výška dosiahne 2,2 metra. Dve rúry budú spájať priečne prepojenia, ktorých bude celkovo 14. ,,Podľa štúdií očakávame v tuneli dopravnú intenzitu na úrovni približne 20-tisíc áut denne. Z toho pätinu by mala tvoriť nákladná doprava,“ dodala.

Stavebné práce momentálne prebiehajú nielen v tuneli, ale aj na ostatných častiach úseku, kde sa robia stabilitné opatrenia, realizujú sa práce na mostných príslušenstvách či na oporných múroch.

Celý diaľničný úsek majú dokončiť v decembri 2023.

Po rokoch čakania tunel Čebrať konečne prerazia

Zdroj: NDS

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.