Preteky gazdovských koní s výbornou atmosférou

Súťaže sa zúčastnilo desať gazdov s ich koňmi. Foto: archív obce Liptovská Štiavnica
Kone sa brodili v polmetrovom snehu. Napriek nepriaznivému víkendovému počasiu si účastníci aj návšetvníci podujatie užili.

Pätnásty ročník pretekov gazdovských koní sa uskutočnil v sobotu 4. februára v Liptovskej Štiavnici. Pripravili ho tradične obec v spolupráci s Poľnohospodárskym družstvo Ludrová.

Desať odvážlivcov a tátošov

V katastri obce – za Lúčnym hríbom za zišlo, aj napriek nadpriemernej snehovej nádielke, desať gazdov so svojimi tátošmi zo Švošova, Žaškova, Gelnice či Hút. „Na ich zápolenie sa prišlo pozrieť a zažiť nevídanú zimnú atmosféru, sprevádzanú “bielou tmou”, viac ako 500 divákov,“ povedal pre RK Magazín Dušan Dírer, starosta Liptovskej Štiavnice.

Dodal, že história tejto tradície začala 27. decembra 2003, kedy “otec” myšlienky, nebohý Ján Hrabuša, zorganizoval prvý ročník pretekov. Tieto sa konali pod nižňanským medokýšom, v priestore, kde sa v súčasnosti nachádza vstupná cesta do Chalúpkova.

„Prvého ročníka sa zúčastnili traja gazdovia, pričom jedným z nich bol sám Ján Hrabuša so svojou kobylou Micou. Táto víťazila ešte v niekoľkých ďalších ročníkoch pretekov,“ zaspomínal si na začiatky D. Dírer. Poznamenal, že počas pretekov vládla výborná atmosféra a „ten kto nebol, môže ľutovať.“

Sťažené podmienky

Aktuálny ročník sa konal za sťažených podmienok, pretože posledné dni pred pretekmi výdatne snežilo a pribudlo viac ako pol metra snehu. Účastníci – gazdovia s koňmi zapriahnutými do drevených saní súťažili v troch disciplínach: preteky v rýchlosti a vytrvalosti, preteky v ovládaní koňa a zručnosti kočiša a Štiavnický silák (nepovinná disciplína).

VÝSLEDKY – Hlavné preteky (Preteky v rýchlosti a vytrvalosti a preteky v ovládaní koňa a zručnosti kočiša): 1. Erik Kralčák, Žaškov s 10-ročným koňom Mišom, 2. Michal Brutovský, Gelnica s 9-ročným koňom Barnom, 3. Anton Zošák, Oravská Polhora so 7,5-ročným koňom Fuksom I.

Nepovinná disciplína – Štiavnický silák: 1. A. Zošák z Oravskej Polhory so 7,5-ročným koňom Fuksom I., 2. A. Zošák, O. Polhora, s 3-ročným koníkom Fuksom II., 3. Karol Koma, Švošov, s 5-ročným koňom Burbonom.

Fotogaléria

Foto: archív obce Liptovská Štiavnica

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.