Pri Kalamenoch horel les

Požiar lesa pri Kalamenoch. Foto: Obec Kalameny/Facebook
Horelo v teréne neprístupnom pre hasičskú techniku, hasiči na mieste odstraňujú lokálne ohniská.

Požiar lesa pri Kalamenoch v okrese Ružomberok likvidovali uplynulý víkend desiatky profesionálnych i dobrovoľných hasičov. V pondelok 11. septembra o tom TASR informoval Michal Kypus z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline. Dodal, že aktuálne na mieste stále odstraňujú lokálne ohniská.

Udalosť hasičom ohlásili v sobotu (9. 9.) večer. Išlo o požiar popadaných stromov po kalamite v lesnom poraste v chránenom vtáčom území Chočské vrchy. Horelo v teréne neprístupnom pre hasičskú techniku. Oheň podľa Kypusa zasiahol plochu približne sto krát sto metrov.

Horelo v neprístupnom teréne pre hasičskú techniku

„Zásah hasiči vykonali v nedeľu (10. 9.) ráno. Dobrovoľným hasičom sa podarilo dostať s technikou približne 200 metrov od požiaru, kde vytvorili hadicové vedenia. O približne 300 metrov nižšie zriadili čerpacie stanovisko, odkiaľ hadicovým vedením dopravovali vodu k požiaru,” priblížil.

Vodu na požiarisko zabezpečovali kyvadlovou dopravou z obce Malatiná. V nedeľu krátko pred 17.30 h požiar lokalizovali. „Zasahovalo 33 hasičov s 12 kusmi techniky. Požiar sa šíril koreňovým systémom,” podotkol Kypus s tým, že likvidačné práce pokračovali do nočných hodín.

Pri udalosti doteraz nedošlo k zraneniu osôb. Kypus uviedol, že výšku škody zatiaľ neodhadli, príčina vzniku požiaru je doteraz neznáma.

Horel takmer jeden hektár polomu

Na hrebeni Chočských vrchov na Liptove horel takmer jeden hektár polomu s vyvrátenými stromami. Požiar bol v ťažko dostupnom teréne a tak hasiči zvažovali aj nasadenie vrtuľníka. Horelo dva dni na miestach, kam nevedie značený turistický chodník. Zasahovalo viac ako 30 hasičov z Ružomberka a Dolného Kubína, ale aj dobrovoľní hasiči viacerých obcí Liptova.

„Požiarom je zasiahnutý horský terén, ktorého obvod požiaru je okolo 350 metrov a výškové prevýšenie 50 metrov,“ priblížil pre RTVS Pavol Pecník, riaditeľ Hasičského a záchranného zboru Ružomberok. Požiaru na Liptove sa venoval redaktor RTVS Milan Velecký.

„S krompáčmi sme behali, rozrývali to tu, aby sa to nešírilo. Zabránili sme, urobili sme také terasky dookola, aby sa nerozšíril požiar. No a čakali sme na vodu,“ priblížil dobrovoľný hasič z Ružomberka Maroš Hazucha.

Problém bolo dostať na miesto vodu

Najväčší problém bolo dostať vodu na miesto požiaru. Horelo totiž vo výške viac ako 1 000 metrov nad morom. Hasiči sa spoliehajú na staré, ale výkonné ,,vetriesky“ dobrovoľných hasičov.

„Keďže sme už dostali vodu na miesto požiaru, tak dúfame, že sa nám požiar podarí zlikvidovať v čo najkratšom čase. Ale keďže tá doprava vody je komplikovaná, takže nedá sa presne povedať, kedy požiar uhasíme,“ dodal Pecník.

Horel polom so stromami, ktoré vyvrátila víchrica, veľké škody preto nehrozia. „Sme tu na hranici lesa, toto je lúčanské, ale keďže hora je naša, snažíme sa ju spoločne zachrániť,“ povedal Juraj Kamhal, člen Komposesorátu pozemkového spoločenstva Kalameny.

Príčinou požiaru bol pravdepodobne zle uhasený oheň. Keďže horeli najmä korene stromov pod zemou, tak je možné, že požiar v Chočských vrchoch definitívne uhasia až výdatnejšie dažďové zrážky koncom tohto týždňa.

Ilustračná snímka hasičského auta. Foto: RTVS

Zdroj: Teraz.sk, Správy RTVS

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.