ÚVN darujú súkromné spoločnosti 850-tisíc eur na opravy po požiari. Od štátu dostane milióny na modernizáciu

Vojenská nemocnica s ministerstvom obrany pripravujú komplexnú rekonštrukciu požiarom zasiahnutého chirurgického pavilónu.

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) získa nad rámec svojho 65-miliónového ročného rozpočtu ďalšie zdroje. Od štátu i súkromných spoločností. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), ktorý nemocnicu vo štvrtok osobne navštívil v rámci svojho výjazdu po regióne.

V článku si prečítate:

  • Na rekonštrukciu požiarom zasiahnutého chirurgického pavilónu prispejú aj súkromné spoločnosti v celkovej výške 850-tisíc eur.
  • Nemocnica so svojím zriaďovateľom ministerstvom obrany pripravuje komplexnú rekonštrukciu poškodeného pavilónu. Predbežne si môže vyžiadať 20 miliónov eur, prevažná časť by mohla byť financovaná z eurofondov. Rezort ju chce realizovať na etapy.
  • Do ÚVN poputuje 15 miliónov eur na modernizáciu IT systému a nákup zdravotníckeho vybavenia.
  • Štát zainvestuje do areálu Hotelu Granit na Smrekovici.

Sponzori venujú na opravu pavilónu takmer milión eur

Práce na poškodenom chirurgickom pavilóne pokračujú. Budova je dočasne prestrešená, priestory vyčistené, časť kliník funguje v náhradných priestoroch. Konečná suma materiálnych škôd po požiari ešte nie je známa, ministerstvo obrany naposledy hovorilo o sume 1,5 milióna.

Neočakávané nákladné opravy nebude nemocnica hradiť sama. Finančne ju podporí aj súkromný sektor. Medzi prvými prisľúbila pomoc americká spoločnosť Lockeed Martin, ktorá bude pre vzdušné Ozbrojené sily dodávať nové stíhacie lietadlá (F-16).

Priestory pod strechou pavilónu v aktuálnom stave. Zdroj: ÚVN.

„Už tento rok vyplatia 150-tisíc eur nemocnici ako sponzorské. Spolupráca bude pokračovať aj v ďalších rokoch,“ potvrdil Naď počas tlačovej konferencie v ružomberskej nemocnici.

Na výzvu ministra obrany na spolupatričnosť reagovali aj ďalšie tri slovenské súkromné spoločnosti. Miestna ECO – INVESTMENT venovala ÚVN 500-tisíc eur. Spoločnosti AliterTechnologies a LYNX po 100-tisíc eur.

„Sponzorských 850-tisíc bude použitých cielene, konkrétne na rekonštrukciu zhorenej časti chirugického pavilónu,“ povedal riaditeľ nemocnice Robert Rusnák. Ako dodal, nemocnica dostala prísľub ďalších finančných prostriedkov na dobudovanie nateraz nefunkčných pracovísk.

Minister obrany Jaroslav Naď s riaditeľom nemocnice Robertom Rusnákom a so súkromnými donormi počas tlačovej konferencie. Minister vyzval ďalšie spoločnosti na finančnú alebo materiálnu pomoc. Zdroj: redakcia

Októbrový požiar totiž ovplyvnil aj chod pracovísk pod strechou pavilónu, ktorú zachvátili plamene. Neurochirurgickej kliniky či kliník ARO a rehabilitácie. V náhradných priestoroch sú pacienti z ARO, do iných častí nemocnice museli presunúť aj personál.

„Požiar významným spôsobom ovplyvnil bežnú činnosť. Presťahovaní sú pacienti z ARO aj anesteziológovia. Museli sme vyriešiť ubytovanie a prespatie lekárov, zdravotných sestier,“ zmenil riaditeľ Rusnák následky požiaru, ktoré sa nedajú vyčísliť.

Komplexná rekonštrukcia

Peniaze nedávajú dokopy len na sanovanie škôd po požiari. V pláne je komplexná rekonštrukcia objektu.

„Dnes intenzívne pripravujeme modernizáciu celého chirurgického pavilónu. Máme rozpracované projekty, komplexná rekonštrukcia sa môže vyšplhať aj na 20 miliónov eur,“ uviedol minister Naď s tým, že by ju realizovali na etapy.

Doplnil aj možné zdroje financovania. „Už dnes máme okrem toho vo výhľade možné čerpanie ďalších 16 miliónov eur z Európskych štrukturálnych fondov.“

Stavebný ruch je v areáli nemocnice už teraz, aktuálne je otvorených osem stavenísk. „Niektoré oddelenia budeme ku koncu roka otvárať ako úplne nové. V súčasnej dobe prebieha rekonštrukcia práčovne a patológie. Dokončuje sa tiež covidový pavilón. Pokiaľ všetko pôjde dobre, v priebehu januára by sme chceli spustiť novú budovu s vybavením pre covidých a postcovidových pacientov,“ povedal riaditeľ ÚVN.

Minister obrany počas návštevy ÚVN v sprievode riaditeľa Roberta Rusnáka a prednostu kliniky vnútorného lekárstva Antonína Hruboňa. Zdroj: ÚVN

Aby mohol covidový pavilón na Považskej ulici naplno slúžiť svojmu účelu, musia v ňom dobudovať výťah. Viac sa téme venujeme v tomto článku. V budove aktuálne očkujú.

15 miliónov do IT a zdravotníckeho vybavenia

Rezort obrany v najbližšom období prerozdelí nemocnici 15 miliónov eur zo svojich kapitálových výdavkov. Peniaze pôjdu do ružomberskej nemocnice namiesto iných plánovaných projektov ministerstva obrany. O rozsiahlej investícii sme už tiež písali.

„Financie budú využité na komplexnú obnovu IT infraštruktúry, zabezpečenie nemocničného informačného systému, ochranu objektov. Minimálne 5 miliónov eur pôjde na nákup nového vybavenia,“ priblížil Naď využitie prostriedkov. Napríklad na robotického operačného systému, CT prístroja, laserov, anestéziologického prístroja.

V najbližšej dobe bude obrana podľa slov Jaroslava Naďa investovať približne pol milióna eur do rekonštrukcie hotela Granit v Smrekovici. Zanedbaný areál chcú zveľadiť nielen v prospech obrany, ale širokej verejnosti.

Titulná fotografia: Chirurgický pavilón vojenskej nemocnice po vyše mesiaci a pol od požiaru. Zdroj: redakcia

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.