Pribudli dopravné nehody aj alkohol za volantom

Ilustračná foto. Zdroj: redakcia

Až o 40 dopravných nehôd viac zaznamenala vlani ružomberská dopravná polícia oproti roku 2017. Nakritickejšia je štátna cesta I/18 v utorky a piatky.

Za dvanásť mesiacov uplynulého roka bolo na cestách okresu Ružomberok  zaevidovaných 200 dopravných nehôd, čo je oproti rovnakému obdobiu roka 2017 o 40 dopravných nehôd viacej.

Pri týchto dopravných nehodách boli štyri osoby usmrtené (-1 oproti roku 2017), 22 osôb bolo zranených ťažko (+9), 52 osôb zranených ľahko (- 20),” uviedla preventistka Okresného riaditeľstva policajného zboru v Ružomberku Gabriela Tkáčová.

Pribúda vodičov, čo spôsobili nehodu kvôli alkoholom za volantom

Podľa miery zavinenia dopravných nehôd v okrese ich najviac, až 175 spôsobili vodiči motorových vozidiel (+ 33), vodiči nemotorových vozidiel ich majú na svedomí desať (+ 4) a chodci päť (+ 0).

Podľa príčiny dopravných nehôd bolo najviac zavinených v dôsledku porušenie povinnosti vodiča (57), nedovolená rýchlosť jazdy (32), nesprávne otáčanie a cúvanie (24), nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami (22), nesprávny spôsob jazdy (16), nesprávna jazda cez križovatku (10), nesprávne predchádzanie, odbočovanie ako aj porušenie osobitných ustanovení o chodcoch (5).

„Pri dopravných nehodách bol za sledované obdobie zistený alkohol v 27 prípadoch u vinníka dopravnej nehody, čo je o dvanásť vinníkov viac, ako v roku 2017,” informovala Tkáčová.

 Najkritickejšie dni: utorok a piatok

Na štátnej ceste I/18 polícia zaevidovala najviac – 45 dopravných nehôd, pri ktorých bola jedna osoba usmrtená, päť osôb  ťažko zranených a sedemnásť osôb zranených ľahko. Hmotná škoda bola odhadnutá na viac ako 243 -tisíc eur.

Na štátnej ceste I/59 polícia zaevidovala 33 dopravných nehôd, pri ktorých boli tri osoby (vodič, chodec, spolujazdec) usmrtené, päť osôb utrpelo ťažké zranenia a desať bolo zranených ľahko. Odhad hmotnej škody presiahol 126-tisíc eur.

Najviac dopravných nehôd vzniklo v utorok (38), nasleduje piatok (35), streda (29) a sobota (28).

Chodci označte sa, lyžiari schovajte výstroj

Polícia počas aktuálnych zimných dní, keď sa je navyše skôr tma upozorňuje predovšetkým chodcov, aby používali reflexné prvky, používali označené priechody pre chodcov a boli pri prechode ciest opatrní.

„Použitie svetlého oblečenia a reflexných prvkov výrazne zvyšuje bezpečnosť nemotorových účastníkov cestnej premávky,” dodáva preventistka Gabriela Tkáčová.

Ružomberská polícia tiež upozorňuje občanov, najmä lyžiarov, aby si nenechávali výstroj viditeľne  v aute a ani v strešných boxoch. Tie sú taktiež častým lákadlom pre zlodejov, a preto polícia odporúča veci odkladať do domov, bytov, chát či ubytovní alebo do úschovne.

Zdroj – Tlačová správa OR PZ v Ružomberku

Titulná fotografia – archívna fotografia, Zdroj – OR HaZZ v Ružomberku

 

 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.