Na predvolebnom fronte ide do tuhého

Primátor Igor Čombor ako ostrieľaný generál najprv prepočíta svoje zisky a straty, odhadne silu súpera a až následne sa rozhodne, či zavelí do útoku.

Do komunálnych volieb ostáva približne deväť mesiacov. Je to veľa, či málo? Záleží od uhla pohľadu.

Za tento čas sa napríklad stihne zrodiť nový život. Gravidná je aj politická scéna v Ružomberku. Svetlo sveta uzrie hneď niekoľko záujemcov o primátorské kreslo. So zatajeným dychom čakáme, kto bude prvorodený.

V rozhovore pre Ružomberský magazín úradujúci primátor Igor Čombor tvrdí, že on to rozhodne nebude. S ohlásením (ne)kandidatúry chce počkať až do leta.

Toto rozhodnutie je hodenou rukavicou pre všetkých potenciálnych protikandidátov a jasným dôkazom, že generál má strategické myslenie.

Ako čítať jeho myšlienkové postupy?

Treba si uvedomiť, že Čombor je výraznou a známou osobnosťou. Nepotrebuje sa predstavovať volebnému publiku. Dokonca si môže dovoliť svoju kandidatúru oznámiť o päť minút dvanásť.

Má to v sebe skrytú silnú výhodu – do poslednej chvíle môže vyčkávať, kto sa proti nemu postaví. Bude mať jedného protikandidáta? Dvoch? Troch? Piatich? Čím viac, tým preňho lepšie – voličské hlasy súperov sa roztrieštia na všetky strany.

Naopak, Čomborovo voličské jadro je natoľko pevné a početné, že keď sa k nemu nabalia hlasy získané bombastickou kampaňou, akú predviedol aj pred štyrmi rokmi, o jeho víťazstve niet pochýb.

Vyčkávať však musí aj z iného dôvodu. V rozhovore primátor vymenoval viacero aktivít, ktoré sa mu počas uplynulých rokov podarili. Všetko sú to fajn veci, až na to, že žiadna z nich nemá taký mestotvorný význam, že by si Ružomberčania navždy (alebo aspoň do volieb) zapamätali, že toto sa urobilo vďaka Čomborovi.

Výhodou je, že niektoré významné projekty sú vo finálnej fáze príprav a ich spustenie je otázkou najbližšieho obdobia. Niektoré vie popohnať, iné nie, ale nesporne každý z nich si pripíše ako žiariaci plusový bod.

A čo by mu vo volebnom roku pomohlo viac, ako oživenie výstavby D1, rozbehnutie stámiliónovej stavebnej akcie v Mondi SCP, reštart protónového centra, návrat kaštieľa sv. Žofie do vlastníctva mesta… Nič z toho nie je v tomto roku nereálne.

Pripočítať k tomu treba rôzne ďalšie investičné akcie – opravy, úpravy, rekonštrukcie, dostavby… Lebo veď nejde len o primátorské kreslo, ale aj o voľby poslancov v jednotlivých volebných obvodoch. A tí sa budú chcieť takisto vytiahnuť.

Zhrnuté a podčiarknuté – Ružomberčanov čaká nielen pestrý, ale aj poučný volebný rok. Stačí mať pohľad upretý na majstra stratégie, ktorý ako skúsený generál vie, že na bojisku dochádza aj k stratám. Preto treba mať vždy pripravené záložné riešenia, aj ľudí v zálohe.

A skutočne husárskym kúskom by bolo mať takého človeka v radoch potenciálnych súperov.

Imrich Gazda

Ilustrácia – Anna Šenkeríková

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.