Prvá prehra v sezóne so Sláviou

Ružomberské basketbalistky zaznamenali druhú domácu prehru v ročníku. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali cez víkend stretnutie 1. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien proti Slávii Banská Bystrica. Liptáčky proti favoritovi predviedli veľmi dobrý výkon a napokon mu podľahli len o päť bodov – 51:56.

Ružomberčankám sa v prebiehajúcom ročníku ženskej basketbalovej Extraligy mimoriadne darí, keď v základnej časti súťaže obsadili 2. miesto za suverénnymi Piešťanmi. Zverenkyne Juraja Suju zaznamenali v 14-tich zápasoch až 12 výhier a dve prehry. Liptáčky si vďaka výborným výsledkom zaistili účasť v skupine o titul.

Prvý vzájomný zápas RužomberkaBanskou Bystricou v aktuálnej sezóne sa skončil triumfom vicemajstra v pomere 58:50. Druhé stretnutie, ktoré sa uskutočnilo pod Urpínom, opätovne vyhrali zverenkyne Juraja Suju (68:50). Banskobystričankám sa však na tretí pokus podarilo Liptáčky zdolať a v Koniarni triumfovali 56:51.

Bystrické pumy dobyli Koniareň

Atraktívny zápas s výbornou diváckou kulisou

Pivotka MBK Ružomberok Soňa Svetlíková, ktorá posilnila káder vicemajstra koncom uplynulého roka, zaznamenala pri svojej premiére v Koniarni 13 bodov. „Bol to pre mňa prvý domáci zápas po príchode z Brna. Atmosféra bola super, som veľmi rada, že som tu. Na palubovke som sa cítila dobre, prvá štvrtina bola super. Vedeli sme, že súperky budú hrať tvrdý, agresívny a rýchly basketbal, preto sme sa chceli chytiť dobrou obranou, čo sa nám na začiatku darilo. Potom sme mali trošku úpadok, ale túto prehru im chceme na ich pôde vrátiť. Majú tri nové hráčky, takže sme vedeli, že to bude úplne iný duel ako tie predtým. Slávia hrala agresívne, s čím sa bolo ťažké vysporiadať, ale aj tak si myslím, že to nebolo zlé stretnutie z našej strany.“

Kapitánka Slávie Banská Bystrica Laura van Dalen bola spokojná s víťazstvom a predvedenou hrou jej tímu. „Bol to veľmi zaujímavý, atraktívny zápas. Sme veľmi rady, že sme ho dotiahli do víťazného konca. Z našej strany to bol veľmi dobrý, energický výkon. Podporovali sme sa navzájom, takže som veľmi šťastná za toto víťazstvo, ktoré sme potrebovali. Zlomové bolo, že sme sa v druhej štvrtine nevzdali a vrátili sa do stretnutia. Zo zámorských posíl mám za tú krátku dobu veľmi dobrý pocit. Rozumieme si v komunikácii aj na palubovke, je to dobrá zmena.“

O osude stretnutia rozhodla druhá 10-minútovka

Podľa trénera MBK Ružomberok Juraja Suju bola zlomová druhá perióda, v ktorej jeho mužstvo viedlo o 11 bodov, no o svoj náskok prišlo. „V druhej štvrtine, keď sme mali 11-bodový náskok, sme sa nechali zbiť, čo by sa nám na vlastnej palubovke nemalo stávať. Slávia hrala tvrdo a čisto, mali jeden faul za deväť minút. Dokázali nás udržať, čo nám robilo problémy, a na konci prvého polčasu sa dostali do zápasu. V druhom dejstve sme to už dokázali ustáť lepšie, ale na strane súpera sa ukázala kvalita. My sme zas urobili v závere zlé rozhodnutia.“

Kormidelníčka Slávie Banská Bystrica Zuzana Žirková vyzdvihla výkon jej družstva, ktoré sa nevzdalo napriek tomu, že v stretnutí prehrávalo dvojciferným rozdielom. „Pred zápasom sme si povedali základnú vec, že sa nemôžeme vzdať, lebo duel sa môže kedykoľvek otočiť. To sa aj stalo, ale tej práce je pred nami ešte veľa a ja verím, že toto je len štartovacia čiara. Jednoznačne sme pridali v obrane a bolo vidieť, že domáce hráčky už boli trošku unavené. Ružomberok mal problém s rotáciou, dopustil sa mnohých faulov, čo sme využili, pretože máme širší tím.“

Liptáčky čaká Slovenský pohár

Ružomberčanky napriek prehre zostali v tabuľke nadstavbovej časti o titul na 2. mieste za suverénnymi Piešťanmi. Slávii Banská Bystrica patrí 3. pozícia.

Najbližší víkend (20. – 22. januára) čaká zverenkyne Juraja Suju Slovenský pohár, ktorý sa uskutoční v Piešťanoch. Piešťanské Čajky MBK Ružomberok sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti Extraligy predstavia priamo v semifinále, pričom Liptáčky odohrajú semifinálový zápas proti víťazovi stretnutia Slávia Banská Bystrica/Young Angels Košice (U23).

Následne čaká vicemajstra šláger v Piešťanoch (28. 1.). O týždeň na to nastúpi „Ruža“ v Koniarni proti Šamorínu (4. 2.). Po reprezentačnej prestávke sa Liptáčky predstavia v Banskej Bystrici (18. 2.). Posledný domáci duel v rámci nadstavby odohrajú zverenkyne Juraja Suju proti Piešťanským Čajkám (25. 2.). Skupinu o titul uzavrú Ružomberčanky stretnutím v Šamoríne (4. 3.).

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.