Prvá skúška vicemajstra

Ružomberské basketbalistky otvoria nový ročník Extraligy domácim duelom proti Šamorínu. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú v sobotu o 17:00 hod. stretnutie 1. kola Niké extraligy žien proti ŠBK Šamorín. Liptáčky sa budú snažiť vstúpiť do sezóny víťazne a nadviazať na slušné výsledky z prípravy.

Ružomberčanky počas prípravy odohrali 6 zápasov, pričom zaznamenali vyrovnanú bilanciu – 3 výhry a 3 prehry. Prvú previerku pred štartom novej sezóny absolvovali Liptáčky začiatkom septembra v Brne, kde sa zúčastnili prestížneho turnaja Jersey CupMemoriálu Marka Šilhana.

MBK Ružomberok čakali na turnaji v Brne dva duely. Prvým súperom slovenského vicemajstra bol účastník FIBA Cupu KP Brno. V druhom súboji si „Ruža“ zmerala sily s poľským majstrom CCC Polkowice. Liptáčky síce obe stretnutia prehrali, no treba podotknúť, že hrali proti obrovským favoritom.

V polovici septembra odohrali Liptáčky v domácom prostredí dva prípravné duely s maďarským tímom BKG Prima Szigetszentmiklós. Ružomberčanky sa v oboch prípadoch tešili z triumfu a víťazne sa naladili na záver prípravy.

Uplynulý víkend čakali na slovenského vicemajstra dva zápasy v Koniarni proti českému tímu KP Brno. Kým v prvom stretnutí triumfovali Liptáčky, tak v odvete boli úspešnejšie hosťujúce hráčky. Zverenkyne Juraja Suju predviedli v príprave slušné výkony a ukázali, že v nasledujúcom ročníku ženskej basketbalovej Extraligy môžu zamiešať kartami.

Ružomberčanky získali Slovenský pohár

V minulej sezóne odohral Ružomberok so Šamorínom v rámci najvyššej slovenskej súťaže dve stretnutia, pričom oba duely suverénne ovládli Liptáčky. Prvý vzájomný duel vyhrali Ružomberčanky vysoko 104:45. Druhý zápas medzi týmito súpermi bol opätovne jednoznačnou záležitosťou „Ruže“, ktorá ho ovládla v pomere 84:50.

V uplynulom ligovom ročníku získali Ružomberčanky strieborné medaily, keď vo finále nestačili na Piešťanské Čajky, ktorým podľahli 3:1 na zápasy. Napriek tomu však Liptáčky neostali v ostatnej sezóne bez trofeje, keďže získali po štvrtýkrát v dejinách klubu Slovenský pohár, keď vo finále porazili práve Piešťany.

Obrovské zmeny v mužstve

V kádri MBK Ružomberok došlo po skončení vlaňajšieho ročníka k viacerým zmenám. Dres aktuálneho vicemajstra Slovenska si v tomto ročníku nebude obliekať až 7 hráčok – Miroslava Mištinová (Praženicová), Radka Stašová, Teodora Turudićová, Marté Graysová, Adrianne Motleyová, Patricie Burová a Josipa Pavićová.

Trénerovi MBK Ružomberok Jurajovi Sujovi sa tak rozpadla celá kostra tímu. Ten napriek rozsiahlym zmenám v tíme bude v centre dolného Liptova pôsobiť aj naďalej, keďže podpísal s Ružomberkom 3-ročný kontrakt s platnosťou do roku 2025. Jeho asistentom zostal Michal Porubčan.

Nové tváre v tíme

Z vlaňajšieho kádra si oranžový dres budú naďalej obliekať Alexandra Buknová, Viktória Havranová, Kamila Jarošová, Natália Uramová a Eva Škvareková. Už krátko po sezóne aktuálny ženský vicemajster deklaroval, že najbližší ročník odohrá v znamení novej klubovej filozofie – iba so slovenskými hráčkami, prípadne s nejakou posilou spoza rieky Morava.

MBK Ružomberok po skončení ostatnej sezóny pracoval na posilňovaní kádra, pričom do jeho radov pribudlo 5 nových posíl – Lucia Hadačová, Martina Dovčíková, Dominika Urbanová, Domimika Dorková a Češka Andrea Andělová, ktorá je zároveň jedinou legionárkou v tíme.

Káder Ružomberka v nasledujúcom ročníku vystužia aj vlastné odchovankyne – Mária Štefančová a Štefánia Michaličková. Liptáčky tak najbližší ročník odohrajú s rýdzo slovenským kádrom, doplneným o jednu posilu z Česka.

Náročný program „Ruže“

Basketbalistky MBK Ružomberok budú mať na úvod sezóny poriadne nabitý program, keď ich v októbri čaká až šesť zápasov. Po úvodnom stretnutí nového ročníka Extraligy so Šamorínom, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť na palubovke súpera, sa Ružomberčanky najbližšie predstavia na pôde majstrovských Piešťan (12. 10.).

Tento duel bol pôvodne naplánovaný na 8. októbra, no napokon sa uskutoční až o štyri dni neskôr. Zo stretnutia bude pre fanúšikov pripravený priamy prenos, ktorý odvysiela RTVS Šport.

Následne čaká na slovenského vicemajstra zápas na domácej palubovke proti Popradu (15. 10.). O ďalšie štyri dni nastúpia zverenkyne Juraja Suju proti nováčikovi CBK Košice (19. 10.). Zakrátko privítajú Ružomberčanky v Koniarni ambicióznu Sláviu Banská Bystrica (22. 10.). Náročný októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (29. 10.).

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.