Riaditeľa úradu práce vymenili aj v Ružomberku, novým šéfom sa stal Ľubomír Kubáň

Ministerstvo práce plošne odvoláva riaditeľov úradu práce. Za nového šéfa ružomberského úradu vymenovali komunálneho politika Ľubomíra Kubáňa, ktorý vystriedal Romana Cambera.

Už vyše týždňa šéfuje ružomberskému úradu práce mestský a župný poslanec Ľubomír Kubáň. Vo funkcii nahradil doterajšieho riaditeľa Romana Cambera, ktorého odvolali po štyroch rokoch pôsobenia.

Hromadné odvolávania

Koniec Camberovi oznámili bez udania dôvodu. Umožňuje to novela zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, zahŕňajúca aj výmenu generálnych riaditeľov úradu práce, ktorú ešte v máji schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

„Generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny odvoláva (dôvod neudáva) a vymenováva do funkcie riaditeľov Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny,“ potvrdila Jana Lukáčová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

V novele zákona sa stála štátna služba zmenila na dočasnú. Čo znamená, že noví riaditelia sú vymenovaní podľa osobitného predpisu a nemusia prejsť výberovým konaním. Na výkon funkcie nie je požadovaná ani odborná prax či vzdelanie.

Takýto návrh zákona bol z opozičných parlamentných lavíc podrobený kritike. „Ak preukázateľne vieme, že niektoré úrady práce nefungujú, je legitímne, aby mohli byť riaditelia vymeniteľní,“ hájil novelu minister práce Milan Krajniak, pod ktorého rezort úrady práce spadajú. Dodal, že plošné čistky neplánujú.

Realita však vyzerá trochu inak. Personálne výmeny začali na viacerých úradoch v priebehu minulého týždňa, ďalšie budú pokračovať. Vymení sa vyše polovica hláv úradov. Zo všetkých 46 úradov práce na Slovensku bude k 1. augustu vymenovaných 25 riaditeľov, potvrdila Lukáčová.

Ďalšie politické nominácie?

Kritici aj z radov mimoparlamených strán upozorňovali, že nová legislatíva umožnila obsadzovanie postov regionálnymi politikmi alebo blízkymi spolupracovníkmi hnutia Sme rodina. Išlo by tak o ďalšie stranícke nominácie v štátnej správe po tom, čo vládne hnutie OĽaNO vymení všetkých 72 prednostov okresných úradov.

V Banskej Bystrici napríklad na úrad práce nastupuje okresný predseda a krajský podpredseda hnutia, v Košiciach neúspešný kandidát na poslanca, v Prievidzi odborník hnutia na poľnohospodársku výrobu. V neďalekom Liptovskom Mikuláši sa úradu ujala Erika Revajová z Ružomberka, ktorá v posledných parlamentných voľbách kandidovala za Sme rodina zo 128. miesta.

Zdá sa tak, že ružomberský úrad práce nebol obsadený podľa straníckeho kľúča. Do úradu nastúpil 22. júla Ľubomír Kubáň (nezávislý, Za slušný Ružomberok). S agendou úradu má skúsenosti – v rokoch 2011 až 2012 tu pracoval na odbore služieb zamestnanosti.

Titulná fotografia: Ľubomír Kubáň počas mestského zastupiteľstva. Zdroj: Viktor Mydlo

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.