Rodičky hodnotili pôrodnice. Oproti minulému roku si Ružomberok pohoršil

V Žilinskom kraji najlepšie obstála Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline. Gynekologicko-pôrodnícka klinika, ktorá je súčasťou Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN), skončila na predposlednom šiestom mieste.

Najlepšie pôrodnice na Slovensku za rok 2018 hodnotil po ôsmykrát Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s internetovým portálom rodinka.sk. Hodnotenie pôrodníc sa skladalo z dvoch častí. Prvou z nich bol názor mamičiek.

Rodinný portál, ktorý sa už 19 rokov venuje tehotenstvu a rodičovstvu sa pýtal rodičiek, ako hodnotia svoj pôrod a starostlivosť o bábätko. Druhou časťou bolo expertné hodnotenie. HPI komunikovalo s pôrodnicami a vyhodnotilo medicínske indikátory kvality. Obe časti následne spojili do celkového hodnotenia.

Pokles o takmer tisíc pôrodov v priebehu roka

Slovenské pôrodnice hodnotilo od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek. Prostredníctvom webovej aplikácie odpovedali na 14 otázok, ktoré smerovali na tri hlavné oblasti starostlivosti: o ženu počas a po pôrode a na starostlivosť o bábätko.

Do expertného hodnotenia sa zapojilo všetkých 51 pôrodníc. „Na základe komunikácie s jednotlivými oddeleniami vidím, ako sa zlepšuje povedomie o porovnávaní kvality. Pôrodnice už berú ako vec prestíže, že sú vyhodnocované v našom rebríčku,“ uviedol v hodnotení riaditeľ HPI Tomáš Szalay.

Z hodnotenia vyplýva, že za rok 2018 bolo v 51 slovenských pôrodniciach 56 478 pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku ide o 995 pôrodov menej, pričom v priemere pripadá na jednu pôrodnicu 1 107 pôrodov za rok.

Najlepšie pôrodnice sú v našom kraji

V Žilinskom kraji sa môžu mamičky rozhodnúť, kde privedú na svet svoje dieťa, zo siedmich pôrodníc. Na výber sú: Žilina, Trstená, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Dolný Kubín, Martin a Čadca. Hodnotenie ukázalo, že práve tieto pôrodnice sú najlepšie na Slovensku.

Na prvom mieste sa umiestnila pôrodnica v Žiline. Nasledovali mestá Liptovský Mikuláš, Martin, Trstená, Dolný Kubín, Ružomberok a Čadca.

V hodnotení za rok 2017 skončil Ružomberok na piatom mieste. V porovnaní s najnovším hodnotením si pohoršil o jedno miesto v tabuľke.

Šéfredaktorka portálu Rodinka Eva Pavlíková nás informovala, že z pohľadu štatistiky získanej hlasovaním čitateliek získala ružomberská pôrodnica vo väčšine odpovedí na položené otázky za rok 2018 hodnotenie podobné tomu za rok 2017.

Pozitívne aj negatívne hodnotenie

„Za pozitívum možno považovať dobré celkové hodnotenie pôrodnice či prístup personálu k novorodencovi. Veľa napovedajú aj pozitívne odpovede rodičiek na otázku, či by išli do tejto pôrodnice rodiť znovu alebo či by ju odporučili svojej priateľke,“ podrobnejšie vysvetľuje Eva Pavlíková.

Pomerne nízke, ale aj klesajúce hodnotenie zaznamenala pôrodnica v otázkach, ktoré sa pýtajú na čas pred pôrodom a v osobnom prístupe personálu k rodičke. V celoslovenskom priemere, rovnako ako aj v tejto pôrodnici, sa mamičky kriticky vyjadrili k možnosti zostať v kontakte s novorodencom dôležité prvé hodiny po pôrode.

„Z celkového počtu pôrodov na Slovensku za uplynulý rok, približne 58-tisíc, na otázky prieskumu odpovedalo 2839 rodičiek, čo je približne 5 percent. V našej pôrodnici bolo v roku 2018 vykonaných 653 pôrodov, z toho na otázky prieskumu odpovedalo 44 rodičiek, čo je 6,7 percenta. Otázka znie, či je toto číslo signifikantné pre celoslovenský prieskum spokojnosti  pôrodníc,“ vyjadrila sa k hodnoteniu aj hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Petra Dišková.

Vysvetľuje aj to, že ÚVN si dlhé roky robí samostatný prieskum spokojnosti dotazníkovou metódou, na základe ktorej sa snažia problémy rodičiek aktuálne riešiť.

Ružomberská pôrodnica navýšila oproti roku 2017 počet pôrodov o 85. „Dlhodobo držíme trend počtu cisárskych rezov pod 25 percent, perinatálnu úmrtnosť pod 3 promile, počet otcov pri pôrode okolo 40 percent, a počet pôrodov v epidurálnej pôrodnej analgézii (PEDA) okolo 10 percent,“ vyratúva hovorkyňa.

Klinika plánuje vybudovanie ambulancie pre psychofyzickú prípravu rodičiek, laktačnú poradkyňu ako aj vynovenie priestorov oddelenia.

Titulná fotografia – Matka s dieťaťom. Zdroj – pixabay.com

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.