Rómov nepustili na míting kotlebovcov, prišli aj ťažkoodenci

Na predvolebný míting ĽSNS v Ružomberku sa chcela dostať aj skupina Rómov. Neúspešne. Vraj neprišli načas.

V centre mesta zaznievajú z ampliónu mená a priezviská. Stovky. Ide o ružomberské obete holokaustu. Vyše stočlenné zhromaždenie tak protestuje proti predvolebnému mítingu kotlebovcov, ktorý v tom čase prebieha vo Veľkej dvorane.

Dvorana vo švíkoch

„Strana ĽSNS, aj na základe ich programu, nie je dobrá voľba. Prišla som preto podporiť tú dobrú stranu a aj protestom prejaviť svoj názor. Tak, ako ho môžu všetci slobodne vyjadriť,“ hovorí prvovolička Diana. Stála v zástupe stovky protestujúcich Ružomberčanov, ktorí prostredníctvom plagátov a transparentov vyjadrili nesúhlas s fašizmom a stranou, ktorej niektorí predstavitelia sa k radikálne autoritatívnemu spôsobu vládnutia otvorene hlásia.

Prišli mladí i generačne starší, podnikatelia či mestskí poslanci. Organizátorov účasť prekvapila. Ružomberčania podobne protestovali pred približne rokom, keď v hoteli Kultúra oslavovali kotlebovci 80. výročie vzniku slovenského štátu. Vtedy stálo odporcov na pešej zóne približne 20.

Na Bernolákovej sa súčasne zišlo približne desať ľudí s transparentom „Ste zaslepení nenávisťou“. S preškrtnutým hákovým krížom pri nápise budili dojem, že sú súčasťou protestu „pri vajci“, no až zelené mikiny a odznaky napovedali, že patria k priaznivcom Mariana Kotlebu. „Vraj my šírime nenávisť. A oni nešíria nenávisť?“ hovorí nám muž z  tábora zastávajúceho sa Kotlebovej strany.

Vonku stála hŕstka podporovateľov ĽSNS, dvoranu však obsadili do posledného miesta. Zo známych tvárí sa im prihovárala 150tka kandidátky, Milan Mazurek, aj Štefan Kuffa, brat známeho kňaza. V hľadisku sedel aj ružomberský kandidát, lekár z vojenskej nemocnice, Miroslav Urban.

Na situáciu vonku dozerali nielen mestskí a štátni policajti, ale aj antikonfliktný tím. Teda špeciálne vyškolený oddiel polície, ktorý pôsobí v každom kraji. „Na zhromaždeniach máme zabraňovať konfliktom. Absolvovali sme kurz, ako komunikovať s takými ľuďmi. Chodievame aj na športové podujatia, párkrát sme boli aj v Ružomberku,“ dozvedáme sa od jednej z členiek tímu.

Aj v stredu mali byť iba preventívne. Celkom nečinne však nestáli.

Seminár o Slovenskom štáte bol v hoteli. Vonku ticho protestovali Ružomberčania

Rómov nevpustili na míting

Od protestujúcich sa neskôr odčlenila skupina Rómov. Smerovali k Dvorane, na míting kotlebovcov.

Stopku najskôr dostali od usporiadateľa. „Míting sa už začal, idete neskoro,“ znelo počiatočné odôvodnenie usporiadateľa, ktorý Rómov nepustil. My sme sa cez dvere dostali bez problémov, hoc sme prišli asi štvrťhodinku po začatí mítingu.

K budove prichádzali ďalší, dovedna ich pred dverami stálo 30 až 40. Vchod im neskôr zatarasila polícia. Na počudovanie viacerých prítomných prišiel aj oddiel ťažkoodencov. Jedni čakali pri aute, druhí postávali pozdĺž budovy.

„Chceli sme ísť na míting vypočuť si ich a trošku s nimi podiskutovať,“ hovorí Štefan. „Chceli sme takisto vyjadriť svoj názor. Spýtať sa, prečo nás nazývajú parazitmi, asociálmi. Tiež sa spýtať, aké majú pre nás Rómov riešenie a čo by s nami vlastne chceli robiť,“ dopĺňa ho Ondrej. „Nešli sme tam s úmyslom vyvolať výtržnosť,“ dodáva. Aj podľa Kolomana si plánovali vypočuť, čo kotlebovci povedia na adresu Rómov.

Skupinka opakovala, že stretnutie je verejné, preto majú právo ísť dnu, a že budú slušní. Usporiadateľ im teraz argumentoval plnou sálou. „Nezmestíte sa tam. Je tam plno,“ hovoril jeden z organizátorov mítingu ĽSNS v zákryte polície, ktorá oddeľovala vstup do Dvorany od Rómov.

Dnu sa napokon dostal iba Štefan v sprievode mestskej polície. Chceli mu ukázať, že je tam naozaj plno. Podľa neho tam ešte bolo miesto na státie. „Usporiadateľ vravel, že keby sme prišli skôr, pustili by nás. Nepustili by,“ hovorí presvedčene. Oddiel ozbrojencov sa im zdal neprimeraný, čo dávali hlasnejšie najavo aj počas svojho odchodu.

„A toto policajné komando, prišli tu s prepáčením, ako keby sme dakoho zabili. Nikomu sme nič neurobili. My sme, prosím, občania Slovenskej republiky. V Ružomberku bývame od malička,“ bránil Štefan skupinu, ktorá sa na míting nedostala.

Po približne 20 minútach neúspešného pokusu dostať sa do budovy sa Rómovia aj zvyšok zhromaždenia pobrali preč.

Na Mostovej sa zišlo vyše sto protestujúcich.
Svoj nesúhlas vyjadrovali aj prostredníctvom transparentov.

Priaznivci strany ĽSNS tiež vyšli na ulicu.
Drvivá väčšina však sedela vo Dvorane. Vypočuli si príhovory Milana Mazureka či Štefana Kuffu (vľavo).
Miesta na sedenie boli obsadené do jedného.
Na míting sa chcela odstať aj približne 40-členná skupina Rómov. Usporiadateľ a neskôr aj polícia im zatarasili vchod.
Pred budovu prišiel aj oddiel ťažkoodencov.

Skupina odchádza po neúspešnom, približne 20 minútovom pokuse dostať sa do budovy.

Anna Zábojníková, Nikola Marhefková 

Autorka fotografií – Anna Zábojníková

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.