Ružomberok za slušné Slovensko: Odchod Fica a Kaliňáka nestačí

V piatok večer pokračovali protesty Za slušné Slovensko. Po týždňovej prestávke sa opäť zapojil aj Ružomberok.

Kým pred týždňom boli protesty v Liptovskom Mikuláši a v Dolnom Kubíne, teraz sa organizátori dohodli, že sa spoja a stretnú v Ružomberku. Ešte krátko pred 17-tou to vyzeralo, že protest zostane bez väčšej odozvy. Za slušné Slovensko sa však prišlo do ružomberského parku „prihovoriť“ 400 až 500 ľudí.

Poďakovanie Bratislave

Ako prví si vzali slovo organizátori. Vyzvali účastníkov, aby celé zhromaždenie zostalo pokojné a bez prejavov násilia.

„Po zrušení piatkových protestov v Bratislave sme mali zmiešané pocity. Ale chceme sa ich doterajším organizátorom poďakovať. Prebudili nás všetkých a dali nádej na slušnú občiansku spoločnosť,“ vyjadrila sa Katarína Matejová k dileme, ktorú po zrušení bratislavských protestov mali všetci organizátori v menších mestách. Na tichý pochod napokon aj bez organizovania prišlo v hlavnom meste podľa viacerých médií približne 25-tisíc ľudí.

„Toto je naša krajina, nedajme si ju vziať neslušnými ľuďmi v neslušnej vláde,“ odštartovala sériu ružomberských prejavov Mária Uličná, ktorá v meste zorganizovala prvý väčší pochod po zavraždení Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka.

Historická šanca upratať krajinu

Prvý veľký potlesk zaznel pri slovách Kataríny Matejovej: „Podarilo sa nám dosiahnuť odstúpenie ministra vnútra aj premiéra, ale nám to nestačí,“ hovorila jedna z hlavných organizátoriek a vyzvala ľudí, aby túžbu po voľbách a novej vláde začali zmenou k lepšiemu už od seba.

„Buďme aktívnejší, angažovanejší, zaujímajme sa o veci okolo seba, urobme to pre svoju komunitu, zmeňme sa na slušnú krajinu. Máme historickú šancu poupratovať Slovensko,“ vyburcovala dav do ďalšieho potlesku Matejová.

Ondrej Bukna, organizátor protestov v Dolnom Kubíne na ružomberskom pódiu.

Na podujatí odzneli úryvky z už slávneho bratislavského prejavu herca Richarda Stankeho a vystúpil aj organizátor dolnokubínskych protestov Ondrej Bukna.

„Vyhrali sme bitku, ale nie vojnu. Spoločnosť je rozdelená. Sme tu my, čo veríme v lepšie Slovensko, a potom druhá skupina. Lenže oni nie sú zlí, len im chýba viera. Stretneme sa vo voľbách. Dovtedy je úlohou každého z nás presvedčiť ich – toleranciou, dialógom a príkladom –, že dokážeme spravovať našu krajinu slušne a nebojíme sa toho,“ rozprával Bukna, ktorého dav niekoľkokrát prerušil potleskom.

Korupcia ovláda aj nemocnice

Marián Sičák.

„Vždy keď zakopneme o nejakú kauzu, vypadne z toho „smerák“ alebo jeho kamarát. Budú nám klamať do tváre aj s lupou na chrbte. Je strašné, že túto politickú elitu si zvolil ľud, verejnosť. Kde sa stala chyba?,“ pustil sa do priamočiarej reči prednosta Otorinolaryngologickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Marián Sičák.

„Korupcia ovláda aj nemocnice. Vďaka veľkej korupcii zdravotníctvo stagnuje. Už toho máme plné zuby. Ficova politická rodina sa bojí ulice. Dajme im najavo, že nám toto ich divadlo nestačí. Chceme slušnú a spravodlivú krajinu,“ ukončil svoj prejav lekár Marián Sičák.

Na proteste vystúpili aj dôchodca Anton Maťko či učiteľka Mária Peťová. O hudobný doprovod sa postarala domáca kapela Kéfas.

Ide o náš charakter

Organizátori zavolali aj Martu Bočekovú, niekdajšiu kontrolórku Katolíckej univerzity, ktorá odhalila viaceré finančné prešľapy na jednotlivých fakultách.

„Vyhodili ma za to a začali šikanovať niekdajšieho rektora Tadeusza Zasępu, ktorý tú kontrolu požadoval. Vytrvali až kým ho neodvolali. Zlé veci sa dejú preto, lebo sme ľahostajní a nevšímaví k svojmu okoliu a prostrediu, kde žijeme. A keď to robia novinári, tak im nadávame. Ale teraz ide o náš charakter. Verím v lepšie Slovensko. Verím, že spravodliví budú mať prevahu. Spolu vydržíme a dosiahneme zmenu,“ vyjadrila v emotívnom osobnom príbehu Bočeková.

„Nesme odkaz dvoch mladých ľudí, ktorí boli zavraždení, kým sa ho nepodarí naplniť. Vďaka, Janko a Martinka, paradoxne vaša smrť prebudila Slovensko k životu,“ povedal z pódia ružomberský bloger, ktorý verejne poukazuje na správanie sa extrémistov, Ján Benčík.

Na proteste v Hýrošovom parku.

Slušné Slovensko sa rodí v jednotlivcoch

Prejavy na protestnom zhromaždení po viac ako hodine ukončili v Hýrošovom parku vystúpenia študentskej a akademickej obce. Za Katedru žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity vystúpil jej vedúci, Pavel Izrael.

„Slušné Slovensko sa rodí v každom z nás. Nielen v Bratislave, ale aj tu v Ružomberku, v bežných každodennostiach, ktoré žijeme. To, ako sa správame k druhým ľuďom, či dávame úplatok lekárovi alebo či si pomáhame klamstvami. Ak ste veriaci, pomôžte si radšej modlitbou. Je to účinný prostriedok,“ vniesol do vyrieknutých prejavov nový rozmer Pavel Izrael.

Na záver vystúpili ja študenti z mestského študentského parlamentu so svojim vyhlásením.

Organizátori upozornili, že počas Veľkej noci sa protesty konať nebudú. No vyzvali ľudí, aby sa zhovárali a rozmýšľali. A potom sa vrátili, lebo požiadavka za slušné Slovensko tu zostáva.

Celý protest po viac ako hodine ukončilo poďakovanie účastníkom a spoločne zaspievaná hymna.

Protestu sa v piatok večer zúčastnilo odhadom približne 400 ľudí.
Pavel Izrael, vedúci katedry žurnalistiky na FF KU.
Protest v Hýrošovom parku.

Zdroj fotografií – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.