Ružomberčania krúžkovali najmä Urbana, Javorku a Čombora

Pozreli sme sa na to, kde sa najviac darilo ĽSNS či KDH, aj kde bola najnižšia volebná účasť (+grafy).

Silnejšie OĽaNO aj kotlebovci, slabší Smer a KDH v parlamente. Takto by sa dala zhrnúť vôľa obyvateľov Ružomberka, ktorú prejavili v parlamentných voľbách. Celoštátna realita je však napokon o čosi iná.

Ešte výraznejšie zásahy do povolebného usporiadania by urobili voliči v niektorých dolnoliptovských obciach. V štyroch (z 25) nezvíťazilo OĽaNO, ale Smer: Kalameny, Liptovské Revúce, Potok a Turík.

Kotlebovcom sa najviac darilo v Komjatnej a Ludrovej, kde skončili na druhom mieste. KDH si druhé miesto pripísalo až štyrikrát – Hubová, Likavka, Martinček a Valaská Dubová.

Nadštandardné zisky si pripísala aj SNS v Lúčkach (3. miesto) a Dobrá voľba v Bešeňovej (takisto 3. miesto). V oboch obciach nesporne zavážilo to, že ich starostovia kandidovali práve za tieto strany.

19 kandidátov z ružomberského okresu sa do parlamentu napokon prekrúžkovali dvaja – Miroslav Urban (ĽSNS), ktorý získal viac ako 20-tisíc preferenčných hlasov a Ján Benčík (Za ľudí), ktorému takmer 6 500 preferenčných hlasov stačilo na to, aby sa z posledného miesta kandidátky prekrúžkoval na deviate. Naopak, v parlamente končí doterajší poslanec Milan Mojš, ktorý kandidoval za Smer zo 68. miesta.

Zvolený nebol ani primátor Igor Čombor, ktorý síce získal takmer 14-tisíc preferenčných hlasov, ale strana Vlasť, za ktorú kandidoval, získala len 2,93 percenta hlasov. V okrese a meste Ružomberok sa jej darilo o čosi viac – zaznamenala tu o niekoľko desatín lepší výsledok.

Po Urbanovi, Čomborovi a Benčíkovi bol štvrtým najkrúžkovanejším kandidátom z okresu starosta Likavky Marián Javorka (KDH). Ten síce získal len 1477 preferenčných hlasov, ale až 1042 bolo od samotných obyvateľov okresu. Na porovnanie, Urbana krúžkovalo 1045 dolnoliptákov, Čombora 532.

Tak ako v minulosti, aj tentoraz sa ružomberský okres môže pochváliť nadpriemernou volebnou účasťou – hlasovalo takmer 70,5 % právoplatných voličov. Najvyššia volebná účasť bola v Potoku (85,86 %), najnižšia v Liptovských Revúcach (66,66 %), ale aj to stačilo na prekonanie priemernej celoštátnej účasti (65,8 %).

„Celkovo prebiehali voľby veľmi kľudne, bez výrazných problémov. Ani z volebných komisií sme nemali hlásené žiadne incidenty. S priebehom môžeme vyjadriť spokojnosť,“ uviedol pre Ružomberský magazín predseda okresnej volebnej komisie Bystrík Móres.

Menšie problémy pri zrátavaní hlasov sa vyskytli len v troch okrskoch (Ružomberok č. 1 – Biely Potok, Ružomberok č. 8 – Hrabovská cesta, Liptovská Osada č. 2). Aj kvôli tomu bola zápisnica okresnej volebnej komisie podpísaná až v nedeľu nadránom.

Foto – Facebook/Obec Liptovské Sliače

Do Ružomberka prišli voliť zo zahraničia

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.