Zvolený poslanec Benčík: Ružomberok sa stal baštou extrémistov

Ján Benčík, ktorý sa na kandidátke strany Za ľudí prekrúžkoval zo 150. na 9. miesto, je po Igorovi Matovičovi a Milanovi Mazurekovi najväčším skokanom parlamentných volieb.

Ako hodnotíte výsledky parlamentných volieb? Čím vás najviac prekvapili?

Ak mám byť úprimný, s výsledkom volieb nie som úplne spokojný. Podarilo sa síce poraziť Smer a ďalšie dve strany bývalej „hrádze proti extrému“ sa do parlamentu nedostali. Kotlebovi extrémisti svoj zisk oproti minulým voľbám, napriek enormnému úsiliu vynaloženému v kampani, percentuálne nezvýšili a Harabinova strana nezískala ani tri percentá. To je úspech.

Ale programovo a hodnotovo vyprofilované strany SaS a Za ľudí dosiahli z rôznych dôvodov slabší výsledok. A dokonca mimo parlamentu, hoci tesne, zostali ďalšie hodnotové strany – koalícia PS/Spolu a KDH. Vzhľadom na evidentný nárast podpory populistických strán budú ich hlasy a odbornosť v parlamente či na vládnych postoch veľmi chýbať.

Vám osobne sa vďaka takmer 6 500 preferenčným hlasom podarilo zo 150. miesta prekrúžkovať až do parlamentu. Prekvapil vás tento úspech?

Áno, z posledného miesta na kandidátke som sa prekrúžkoval na deviatu pozíciu. Môj zisk bol viac-menej rovnomerný v rámci celého Slovenska a vyšší vo väčších mestách. V Ružomberku a okolí nebol vyšší. Nechcem sa nijako dištancovať od mesta, kde žijem, rád Ružomberku a Liptovu pomôžem, ak to bude v mojich silách. Nepokladám sa však za predstaviteľa lokálnych záujmov, ale skôr za reprezentanta tých, ktorým na Slovensku leží na srdci boj s korupciou, klientelizmom, oligarchizáciou politiky, ničením životného prostredia a najmä extrémizmom.

Ružomberok, aj vzhľadom na ochotné poskytovanie verejných priestorov, ktoré sú v správe mesta, sa v ostatnej dobe, bohužiaľ, napriek snahe niekoľkých statočných členov mestského zastupiteľstva, stal baštou extrémistov, ktorí tu často a radi organizujú svoje masové podujatia. Pokladám to za hanbu pre Ružomberok. Toto si jeho obyvatelia nezaslúžia.

Spomenuli ste viaceré oblasti, ktoré sú vám blízke. Ak by ste mali byť konkrétnejší, ktorú z nich by ste zvýraznili?

Vzhľadom na to, že sa špecializujem na boj s extrémizmom, chcel by som pôsobiť vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť. Prioritou by pre mňa bolo napomôcť posilneniu zložiek špeciálnej prokuratúry a polície venujúcich sa extrémistickej trestnej činnosti. V oblasti legislatívy, v spolupráci s odborníkmi na extrémizmus z prokuratúry a protiextrémistickej jednotky NAKA, skvalitniť zákony, ktoré tieto prejavy postihujú a uľahčiť tak prácu orgánom činným v trestnom konaní.

V okrese, kde žijete, ste získali 179 preferenčných hlasov. To nie je veľa vzhľadom na počet odovzdaných hlasov pre stranu u nás a váš celoslovenský výsledok. Ako to hodnotíte?

Je to naozaj málo a trochu ma to mrzí, ale utvrdzuje ma to v názore, že som reprezentantom určitých myšlienok a hodnôt v rámci celého Slovenska, nie reprezentant prípadných lokálnych záujmov. Boj s extrémizmom v Ružomberku a okolí má evidentne menšiu podporu ako extrémizmus samotný. Pokúsil som sa osloviť voličov v Ružomberku vhadzovaním letákov a kalendárikov do schránok, pričom mi obetavo pomohol syn Tomáš. Evidentne sa to minulo účinkom.

Čo hovoríte na avizovaný súboj medzi vami a Milanom Mazurekom z ĽSNS? Obaja ste išli zo 150. miesta kandidátok. On skončil druhý s takmer 66-tisíc hlasmi, vy deviaty s takmer 6500 hlasmi. 

Výsledok bol zrejmý od začiatku. Zatiaľ čo Mazurek mal niekoľko desiatok či stoviek bilbordov, ja som nemal ani jediný. Zatiaľ čo Mazurek bol spolu s Kotlebom hlavným a najúspešnejším rečníkom na straníckych mítingoch na celom Slovensku, ja som reálne po boku lídra strany na mítingoch nestál ani raz. Zatiaľ čo Mazurek má reálnu podporu takmer výhradne u členov ĽSNS, mňa podporujú ľudia naprieč stranami, ktorí mi však z pochopiteľných dôvodov hlas dať nemohli.

Od začiatku som tvrdil, že Mazurek bude mať viac krúžkov a jeho voliči si tým vystavia vizitku, podporovateľov rasizmu a fašizoidných tendencií. Tak sa aj stalo. Často počúvame, že voliči ĽSNS sú vraj iba sklamaní vývojom na Slovensku. Lenže krúžkami pre Kotlebu, Mazureka a ďalších ľudí, ktorí boli v minulosti súdne trestaní za násilné trestné činy či známych postáv zo Slovenskej pospolitosti, sa nimbus akejsi „nevinnosti” rozplynul.

Budete vo svojich aktivitách odhaľujúcich činnosť extrémistických skupín či jednotlivcov a v ich následnej medializácii pokračovať aj ako poslanec?

Rozhodne áno, hoci budem mať určite menej času. Ale urobím všetko preto, aby boli prejavy extrémizmu a ich šírenie vo verejnom priestore podľa zákona postihované.

Oslovili sme aj druhého poslanca zvoleného za okres Ružomberok, Miroslava Urbana z ĽSNS, na naše otázky neodpovedal.

Titulná fotografia – autor: Marek Hasák.

Ján Benčík je členom redakčnej rady Ružomberského magazínu.

Ružomberčania krúžkovali najmä Urbana, Javorku a Čombora

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.