Zo zahraničia volili stovky dolnoliptákov

Ilustračná fotografia. Zdroj: redakcia

Obyvatelia s trvalým pobytom v okrese Ružomberok volili aj z Číny, USA a Japonska. Najviac hlasov ale prišlo z okolitých krajín.

Vo svete žije podľa odhadu Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí viac ako milión Slovákov. Medzi nimi sú aj tisícky Ružomberčanov respektíve dolnoliptákov. Mnohí z nich prišli na voľby osobne. Stovky požiadali o možnosť voľby poštou.

Podľa prieskumu Ružomberského magazínu medzi obcami z okresu Ružomberku sa najviac ľudí prihlásilo o voľbu z Čiech, Veľkej Británie, Rakúska, Švajčiarska a Nemecka. Medzi krajinami, kde žijú Ružomberčania a dolnoliptáci sú však pomerne početne zastúpené aj Dánsko, Belgicko, Španielsko či Írsko. Žiadosti však prišli aj zo vzdialenejších krajín ako Čína, Kuba, Kanada, Japonsko a USA.

Najviac žiadateľov z Ružomberka

Najviac žiadateľov o voľbu zo zahraničia bolo v Ružomberku. „Dostali sme 348 žiadostí. Najviac bolo z Čiech, Veľkej Británie, Rakúska a Nemecka,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo.

Oslovili sme všetky obce okresu Ružomberok. Odpoveď sme dostali zo šestnástich. Podľa tohto neúplného prieskumu sa o voľbu zo zahraničia usilovalo 37 voličov z Likavky. Dominuje Česko, Rakúsko, Nemecko či Veľká Británia, ale objavili sa aj krajiny ako Čína, USA, Švajčiarsko, Dánsko, Belgicko a Poľsko.

V Liptovských Sliačoch dostali 23 žiadostí. Objavili sa tu krajiny ako Česko, Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia, Dánsko, Nórsko, Švajčiarsko či Belgicko.

Rovnako 23 obyvateľov Liptovskej Osady poslalo žiadosť o voľbu zo zahraničia. Najviac ich prišlo z Veľkej Británie, nasledovalo Česko, Írsko, Rakúsko, Nemecko, ale aj Fínsko a Holandsko. Zaujímavosťou bola žiadosť z Kuby. Pracovníci obecného úradu nám však potvrdili, že voličský hlas z Ostrova slobody do Osady naspäť nedorazil.

V Liskovej sa o voľby zo zahraničia prihlásilo 17 voličov zo siedmich krajín. Okrem krajín Európskej únie sa medzi nimi vynímajú najmä Čína a USA.

Po jedenásť voličov zo zahraničia mali v Liptovských Revúcach aj Komjatnej. Pod Ploskou to boli tradičné krajiny, kde pracujú Slováci, vynímali sa len Španielsko a Švajčiarsko. V Komjatnej zaujali popri krajinách Európskej únie žiadosti z Číny a Belgicka.

Po deväť hlasovacích lístkov prišlo do Valaskej Dubovej, Hubovej a Liptovskej Teplej. V poslednej menovanej posielali hlasovacie lístky aj do Japonska. Osem voličov sa prihlásilo v Štiavničke a Liptovskej Štiavnici. Okrem tradičných krajín EÚ prišla do Štiavnice aj žiadosť z Kanady.

Sedem voličov sa prihlásilo o voľbu poštou v Ludrovej, päť v Stankovanoch a po dvaja vo Švošove a Kalamenoch.

Zaujímavou informáciou je aj 905 žiadostí o voličský preukaz, ktoré vydalo mesto Ružomberok. Takmer tisícka Ružomberčanov teda volila v inej lokalite Slovenska.

Titulná fotografia – ilustračná. Autorka – Anna Zábojníková.

Do Ružomberka prišli voliť zo zahraničia

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.