Ružomberčania majú triumf v nadstavbe na dosah

Ružomberskí futbalisti môžu zaznamenať tretiu výhru v sérii. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v sobotu o 18:00 h stretnutie 7. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy proti Zlatým Moravciam. Liptáci budú chcieť nadviazať na výborné výsledky z ostatného obdobia a definitívne si zaistiť prvé miesto v skupine o udržanie sa.

Zverenci Petra Struhára sa po šiestich zápasoch nadstavby o 7. – 12. miesto nachádzajú na jej čele, keď doposiaľ získali 14 bodov za štyri výhry a dve remízy. Ostatný duel odohrali Ružomberčania na vlastnom ihrisku proti Trenčínu. Liptáci v stretnutí potvrdili výbornú formu z predošlých súbojov a nad svojím súperom triumfovali rozdielom triedy (4:1).

Ružomberok deklasoval Trenčín rozdielom triedy

Prvá výhra po polroku

Futbalisti FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble obsadili v základnej časti súťaže 9. miesto, keď v 22 vystúpeniach zaznamenali štyri výhry, 11 remíz a sedem prehier. Po šiestich zápasoch nadstavby sa zverenci Ivana Galáda nachádzajú na 11. pozícii.

Zlatomoravčania v úvodných štyroch jarných kolách základnej časti Fortuna ligy zaknihovali štyri remízy, keď obrali o body aj majstrovský ŠK Slovan Bratislava. V nadstavbe sa však ViOnu nedarí, keď z doterajších šiestich súbojov až štyri prehral.

V ostatnom stretnutí si ale Zlaté Moravce pripísali na svoje konto prvý triumf v lige od konca októbra, keď v mimoriadne dôležitom dueli uspeli v Skalici (1:0). Zlatomoravčania tak prelomili negatívnu sériu, keďže na ligové víťazstvo čakali dlhých 12 kôl.

Zlaté Moravce sa chcú vyhnúť baráži 

Napriek výhre však ViOn naďalej drží v rukách Čierneho Petra, keďže stále okupuje 11. miesto zaručujúce dvojzápasovú baráž o udržanie sa vo Fortuna lige proti druhému mužstvu II. ligy. Na desiatu Skalicu ale strácajú Zlatomoravčania iba bod a na deviaty Trenčín majú len 2-bodové manko. Dá sa teda očakávať, že až do konca nadstavby budú tieto mužstvá viesť tuhý boj o udržanie sa v najvyššej slovenskej súťaži.

Už štyri kolá pred skončením nadstavby sme spoznali meno tímu, ktorý po sezóne vypadne z Fortuna ligy. Podľa očakávania sa ním stal MFK Tatran Liptovský Mikuláš, ktorý po dvoch rokoch opustí elitnú súťaž.

Súboj remízových kráľov

Oba vzájomné duely Ružomberka so Zlatými Moravcami v základnej časti najvyššej slovenskej súťaže sa skončili nerozhodne 2:2. V nadstavbe si ale „Ruža“ napravila chuť a v domácom prostredí zdolala ViOn 2:0. V prípade, že Liptáci v Zlatých Moravciach zvíťazia, tak definitívne ovládnu skupinu o 7. – 12. miesto.

Ak by aj „Struhárovci“ do konca nadstavby všetky zápasy prehrali, tak im na celkový triumf v skupine o záchranu postačí, keď Michalovčania v zostávajúcich štyroch dueloch stratia čo i len bod.

Zaujímavosťou tohto stretnutia je skutočnosť, že obe družstvá patria medzi remízových kráľov vo Fortuna lige. Kým Ružomberčania si v prebiehajúcej sezóne pripísali na svoje konto 11 nerozhodných výsledkov, tak Zlatomoravčania ich zaznamenali o jeden viac.

Dva domáce zápasy v sérii

Trénerovi Petrovi Struhárovi nebudú v tomto súboji zo zdravotných dôvodov k dispozícií dlhodobí maródi – brankár Ivan Krajčírik a záložník Matej Kochan.

Po tomto zápase čakajú vicemajstra dve stretnutia na vlastnom štadióne v rade. Najskôr Ružomberčania privítajú Skalicu (6. 5.). Následne sa pod Čebraťom predstavia Michalovce (13. 5.). Nadstavbovú časť súťaže ukončí „Ruža“ stretnutím proti Liptovskému Mikulášu (20. 5.).

Liptáci sú blízko k baráži o pohárovú Európu

MFK Ružomberok napriek pôsobeniu v skupine o záchranu naďalej pomýšľa na účasť v predkole Európskej konferenčnej ligy (EKL). V prípade, že Liptáci ovládnu skupinu o 7. – 12. miesto a zároveň Slovnaft Cup vyhrá tím, ktorý sa umiestni vo Fortuna lige do tretieho miesta, tak sa Ružomberčania predstavia v baráži o účasť v predkole EKL.

Keďže Liptáci suverénne vedú skupinu o udržanie sa a zároveň sa vo finále Slovenského pohára predstaví Spartak Trnava proti Slovanu Bratislava, pričom obe mužstvá sú v tabuľke Fortuna ligy na vrchných priečkach, tak si „Ruža“ s veľkou pravdepodobnosťou zahrá spomínanú baráž o EKL.

Program 29. kola Fortuna ligy:

Skupina o titul:

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava (28. apríl o 20:30 h)

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina (29. apríl o 18:00 h)

FK Železiarne Podbrezová – FC DAC 1904 Dunajská Streda (30. apríl o 17:30 h)

Skupina o udržanie sa:

AS Trenčín – MFK Tatran Liptovský Mikuláš (28. apríl o 18:00 h)

MFK Skalica – MFK Zemplín Michalovce (29. apríl o 18:00 h)

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – MFK Ružomberok (29. apríl o 18:00 h)

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.