Ružomberčania môžu využívať služby inteligentnej lavičky

Prvá inteligentná lavička sa nachádza na pešej zóne pri križovatke Mostovej a Podhory. Umožňuje nabíjanie mobilných zariadení káblom aj bezdrôtovo, ba dokonca ponúka internetové pripojenie.

Svoju prvú inteligentnú lavičku má aj Ružomberok. Využíva zelenú energiu a disponuje solárnymi panelmi.
V budúcnosti k nej pribudnú ďalšie tri podobné lavičky. Nachádzať by sa mali na Hlavnej stanici, na Podhore a v Hýrošovom parku.

„Mesto Ružomberok rado prijíma nové výzvy v podobe smart riešení, ktoré vedia uľahčiť a spríjemniť život našim obyvateľov. O to sa snažíme, a budeme v tom pokračovať aj naďalej, či už pôjde o ďalšie skrášľovanie verejných priestranstiev, alebo o dopravu a rozvoj infraštruktúry v meste,” hovorí primátor mesta Igor Čombor.

Lavička má tepelne regulované sedenie. Je nabíjaná a poháňaná slnečnou energiou a odolná proti poveternostným vplyvom.

„Mysleli sme aj na bezpečnosť. Lavičku sme osadili v samom centre mesta, a strážia ju 24 hodín denne kamery mestskej polície. Chcem veriť a dúfam, že prípadní vandali budú mať túto skutočnosť na zreteli. Ak sa nápad ujme, zrejme osadíme aj ďalšie podobné lavičky v centre,” dodal primátor.

„Na inteligentnú lavičku sme získali dotáciu zo Žilinského samosprávneho kraja 2235 eur, mesto Ružomberok podporilo túto novinku financiami vo výške 2000 eur”, dodala Kvetka Legerská, projektová manažérka mesta.

Zdroj: Tlačová správa mesta Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.