Ružomberčania spomínali na vojnových veteránov

V pondelok 11. novembra sa pri príležitosti 101. výročia ukončenia prvej svetovej vojny na Námestí Slobody v Ružomberku uskutočnila pietna spomienka na padlých vojakov. (Foto v texte)

O 11. hodine a 11. minúte si mnohé slovenské mestá pripomenuli pamiatku vojnových veteránov. Symbolické kladenie vencov sa za účasti primátora, poslancov a žiakov základných a stredných škôl uskutočnilo aj v Ružomberku.

„V týchto chvíľach si ľudia pripomínajú skončenie veľkej vojny. Aj my si chceme s úctou pripomenúť udalosti, ktoré ovplyvnili životy našich starých rodičov, rodičov i nás a budú ešte veľmi dlho ovplyvňovať aj životy mladej generácie,“ povedal počas pietnej spomienky primátor mesta Ružomberok Igor Čombor.

Na vojnových veteránov si spomína celý svet v rovnaký deň. Dátum bol vybraný symbolicky, pretože v ten deň roku 1918 vo vlakovom vozni v Le Francport pri severofrancúzskom meste Compiègne podpísali prímerie spojenci a Nemecko, čím sa na západnom fronte ukončili boje prvej svetovej vojny. Symbolom spomienky na vojnové utrpenie sa stali červené maky.

Pietna spomienka pri príležitosti Dňa vojnových veteránov. (Foto: autorka)
Na spomienke nechýbali ani vojaci. (Foto: autorka)
Vence na pomník položili mnohí Ružomberčania. (Foto:autorka)
Symbolom spomienky na vojnové utrpenie sa stali červené maky. (Foto: autorka)
Spomienky sa zúčastnili aj žiaci základných a stredných škôl. (Foto: autorka)
Pomník slobody slovenského národa. (Foto: autorka)

Titulná fotografia: Pietny akt kladenia vencov. Zdroj: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.