Ružomberčania spoznali meno súpera v Slovnaft Cupe

Ružomberských futbalistov čaká v národnom pohári duel na pôde Skalice. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok nastúpia v Slovenskom pohári na pôde MFK Skalica. Stretnutia 5. kola sú predbežne naplánované na 8. a 9. novembra. 

O súperovi Liptákov rozhodol štvrtkový žreb (27. 10.) v sídle Slovenského futbalového zväzu. MFK Ružomberok sa ako účastník Fortuna ligy predstavil až v 2. kole Slovenského pohára. V ňom nastúpili zverenci Petra Struhára na pôde nováčika VI. ligy – OŠK RENOP Liptovská Teplá, ktorého zdolali 2:0.

V ďalšom kole čakal na „Ružu“ štvrtoligový ŠK Javorník Makov, ktorý porazili 2:0 a postúpili do 4. kola. V ňom nastúpili Liptáci proti účastníkovi V. ligy – Devínskej Novej Vsi, ktorú zdolali 3:0 a postúpili už do osemfinále.

Nováčik v najvyššej slovenskej súťaži

MFK Skalica momentálne pôsobí vo Fortuna lige, v ktorej jej patrí 11. miesto. V uplynulom ročníku účinkovala v 2. lige, v ktorej obsadila 3. miesto. Z najvyššej slovenskej súťaže sa však porúčali až tri tímy a tým sa otvorila cesta pre Záhorákov účinkovať vo Fortuna lige.

Keďže najvyššiu slovenskú súťaž opustili až tri mužstvá – FK Pohronie ako posledný tím ligy, ŠKF Sereď a FK Senica kvôli neudeleniu licencie, tak v tejto sezóne v nej účinkujú až traja nováčikovia – FK Železiarne Podbrezová ako víťaz 2. ligy, MFK Dukla Banská Bystrica ako druhé mužstvo a MFK Skalica ako tretí tím druhej najvyššej slovenskej súťaže.

Skaličania v 1. kole Slovenského pohára vyradili Prievidzu 4:0. V ďalšom kole nastúpili na pôde Veľkého Medera, ktorý zdolali 3:0. Nateraz ostatný duel v rámci Slovnaft Cupu odohrali Záhoráci v Lipanoch, ktoré porazili 1:0 a postúpili do osemfinále národného pohára.

Keďže MFK Skalica účinkuje v najvyššej slovenskej súťaži, tak v tejto sezóne odohrala už dva zápasy s Ružomberkom. Obidve stretnutia sa skončili víťazstvami Liptákov v pomere 2:0. Záhoráci tak majú vicemajstrovi čo odplácať. Zápasy 5. kola Slovnaft Cupu sa hrajú na jedno stretnutie. V prípade remízy po riadnom hracom čase budú nasledovať pokutové kopy.

Vlani skorý koniec v Slovenskom pohári

V uplynulom ročníku Slovnaft Cupu skončili Liptáci svoju púť už v osemfinále, keď na vlastnom štadióne podľahli Slovanu Bratislava 0:2. Belasí napokon dokráčali až do finále, v ktorom bol nad ich sily Spartak Trnava, ktorý zvíťazil 2:1 po predĺžení.

Ružomberčania doposiaľ zdvihli nad hlavu Slovenský pohár iba raz a to v nezabudnuteľnej sezóne 2005/2006, kedy okrem národného pohára vyhrali premiérovo aj najvyššiu slovenskú súťaž. V rokoch 2001, 2018 a 2020 sa Liptáci prebojovali až do finále Slovnaft Cupu, ale zakaždým sa museli uspokojiť len so ziskom strieborných medailí.

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár si uvedomuje, že jeho zverencov čaká prvý náročný súper v Slovenskom pohári. „Bude to ťažká prekážka, Skalica na svojom štadióne, s dostatočnou podporou publika, je nepríjemným súperom. Diváci dokážu byť jej dvanástym hráčom. Hoci, v poslednom čase v lige sa mužstvu veľmi nedarí, nečaká nás nič ľahké. Samozrejme, žreb nám mohol prisúdiť aj silnejšieho súpera, avšak na druhej strane i účastníka tretej, či druhej ligy.“

Náročný program vicemajstra

Najbližší duel odohrajú Liptáci v sobotu 29. októbra o 15:00 h v Trenčíne. V novembri čakajú na „Struhárovcov“ ešte tri ligové stretnutia, ktorými ukončia jesennú časť najvyššej slovenskej súťaže.

Prvý zápas v novom mesiaci odohrá Ružomberok 5. novembra so Zlatými Moravcami. Pre vicemajstra pôjde zároveň o posledný duel na domácom štadióne v tomto roku. Následne čaká „Ružu“ stretnutie 5. kola Slovnaft Cupu v Skalici. O pár dní na to nastúpia Liptáci na pôde majstrovského Slovana Bratislava (13. novembra).

Kalendárny rok ukončia Ružomberčania dohrávkou 11. kola Fortuna ligy, ktorá sa uskutoční 18. novembra v Dunajskej Strede. Skorší koniec ligových súťaží súvisí s Majstrovstvami sveta v Katare, ktoré sa začínajú 20. novembra a trvajú až do 18. decembra. Jarná časť najvyššej slovenskej súťaže štartuje 11. februára 2023, pričom Ružomberok počas nej čakajú ešte 4 duely.

Žreb 5. kola Slovnaft Cupu:

FC Spartak Trnava – MFK Zemplín Michalovce,

FC ŠTK 1914 Šamorín – MŠK Púchov,

TJ Jednota Bánová – MFK Tatran Liptovský Mikuláš,

KFC Komárno – FC ViOn Zlaté Moravce,

AS Trenčín – Spartak Myjava,

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Tesla Stropkov/Slovan Bratislava,

FK Humenné – 1. FC Tatran Prešov,

MFK Skalica – MFK Ružomberok.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.