Ružomberčania v bratislavských zápchach nestoja. Behajú

V sobotu pokračovala Ružomberská bežecká liga v poradí už siedmymi pretekmi – Behom vrcholom Sidorova.

Podujatie otvorili už tradične kategórie pre najmenších, kde si beh za odmenu vyskúšali na 50-metrovej trati už dvojročné deti. S vekom postupne rástla dĺžka i náročnosť trate. Hlavná, na 12 kilometrov, je organizátormi označená ako extrémna.

Behali už dvojročné deti. Samozrejme, zatiaľ spolu s rodičmi či starými rodičmi. Foto – Tomáš Lubelec/facebook.com

Ťažká ale jedna z najkrajších

„Keď sme vyberali túto trať, hľadali sme také to pravé orechové bežecké, a naozaj, tie výhľady z hrebeňa Sidorova patria k tým najkrajším, čo nám v najbližšom okolí dokáže Ružomberok a príroda ponúknuť,“ hovorí hlavný organizátor podujatia Patrik Lupták.

Prvá polovica trate ide z Klačna lesom do Hrabova, medveďou cestou stále do kopca. Stúpanie ukončí náročný chodník na Sidorovo od Vlkolínskych lúk. Väčšinou práve táto časť dvanásťkilometrového behu rozhodne o najlepších.

„Veľmi náročná trať, ktorá dá zabrať. Nohy naozaj cítiť. Ale podľa mňa patrí aj k najkrajším, aké tu máme. Prví štyria boli nad moje sily, to sú riadni makači,“ hodnotil v absolútnom poradí piaty, najlepší Ružomberčan vo výsledkovej listine, Samuel Dvorštiak.

Dvadsaťpäťročný člen úspešného družstva Ružomberok v pohybe, ktoré pred dvomi týždňami bežalo od Tatier k Dunaju, mal na pretekoch aj svoju tímovú kolegyňu a zároveň priateľku Lindu Hanulovú. Tá vyhrala kategóriu žien do 34 rokov a v absolútnom poradí bola medzi ženami druhá.

„Veľmi pekná trať s naozaj extrémnou časťou hore Sidorovom, kde sa nedá ísť inak ako krokom. A aj tie zbehy sú náročné, treba dávať pozor na konáre, no stojí to za to,“ hodnotla v cieli úspešná Liptáčka.

Obaja, v týchto pretekoch najúspešnejší Liptáci pracujú v Bratislave, kde väčšinou aj trénujú.

„Nebeháme pre porovnávanie časov, ale pre radosť a zábavu a aby sme boli spolu. V Bratislave si takto aj skracujeme cestu do práce, aby sme sa vyhli zápcham,“ vysvetlila zaujímavý, no časovo praktický spôsob trénovania 24-ročná Linda.

V pretekoch nestačila iba na víťaznú Zuzanu Dudášovú z Dolného Kubína. Mužskú kategóriu vyhral Ukrajinec Sergij Raschupkin, pred Andrejom Paulenom a Dávidom Žigom.

Trojica najlepších v absolútnom poradí na stupňoch víťazov. Foto – autor

Pre náročných aj rekreantov

Okrem aktívnych bežcov je Ružomberská bežecká liga zameraná aj na rekreačných bežcov, ktorým ponúkla päť kilometrovú a aj jeden a pol kilometrovú dĺžku.

„To je na tom to perfektné, že všetci sa môžu zapojiť. Vzdávam hold ľuďom, ktorí to robia a pripravili aj našu účasť na pretekoch Od Tatier k Dunaju,“ vyhlásil Dvorštiak.

„Nikto si nemôže povedať, že to nie je pre neho, lebo sa ide bežať dvanásť kilometrov, každý si môže nájsť to, na čo si trúfa,“ doplnila ho priateľka Linda Hanulová.

Ich slová potvrdzuje aj aktuálny líder Hobby kategórie Ružomberčan Ján Jacko. S behom začal len pred touto sezónou.

„Inšpiroval ma kamarát Tomáš Lubelec. On ma potiahol aj k trénovaniu a lepším výsledkom. Je to zaujímavá kategória, rýchla, krátka trať, skoro stále šprint. Vnímame to ako začiatok, zvyknutie si a možno potom prejdeme do tých náročnejších dĺžok,“ hodnotil 35-ročný, inak amatérsky futbalista, ktorý nedeľu čo nedeľu behá aj na ihrisku za Liptovské Revúce.

Do konca bežeckej sezóny je ďaleko a priamo v meste budú ešte tri podujatia Ružomberskej bežeckej ligy. Najbližšie 14. októbra je v pláne Beh na Malinné. Okrem toho sú však v okolí aj ďalšie podujatia, zväčša v kalendári Liptovskej bežeckej ligy.

„Stále sa dá začať, človek si to vyskúša a možno dostane chuť zapojiť sa a absolvovať celý budúci ročník,“ pozýva Lupták na ďalšie podujatia ružomberskej bežeckej série.

Najlepší “hobíci” na pretekoch vrcholom Sidorova: zľava Tomáš Lubelec, Ján Jacko a Peter Jančík. Foto – autor

Beh vrcholom Sidorova – 12 km

Absolútne poradie muži

  1. Sergij Raschupkin (Ukr.), Raschupkins, 1:02:36,5
  2. Andrej Paulen, Fatra Team, + 00:10.7
  3. Dávid Žigo, PROefekt Team, + 00:13.3
  4. Andrzej Dlugosz (Pol.), Ubiquinol, + 01:07,6
  5. Samuel Dvorštiak, Ružomberok v pohybe, + 07:15,6

Absolútne poradie ženy

  1. Zuzana Dudášová, CK Dolný Kubín, 1:19:25,9
  2. Linda Hanulová, Ružomberok v pohybe, + 01:13,9
  3. Anna Zvarová, Svetielko nádeje BB, + 02:32:4

Kompletné výsledky nájdete tu.

Trojica z piatich hlavných organizátorov pretekov a vôbec Ružomberskej bežeckej ligy pri vypisovaní diplomov. Zľava Tomáš Gazdarica, Patrik Lupták a Ľuboslav Palguta. Foto – autor

Titulná fotografia – Štart jednej z detských bežeckých kategórií na Behu vrcholom Sidorova. Foto – Tomáš Lubelec/facebook.com

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.