Ružomberčanky deklasovali Šamorín

Ružomberské basketbalistky zdolali Šamorín o dvadsať bodov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v stredu 2. novembra v rámci predohrávaného 8. kola Niké extraligy žien nad ŠBK Šamorín 66:46. Liptáčky potvrdili výbornú formu z ostatného obdobia a zaznamenali už šiestu výhru v sezóne.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v úvodných šiestich zápasoch zaznamenali až päť výhier a jednu prehru, ktorú utrpeli na pôde majstrovských Piešťan. Zvyšné víťazstvá si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Šamorínom, Popradom, CBK Košice, Sláviou Banská Bystrica Young Angels Košice.

Šamorínčanky rovnako zažívajú veľmi slušný štart do ligového ročníka, keď v šiestich stretnutiach zaznamenali štyri výhry a dve prehry. Prvý tohtoročný vzájomný duel Ružomberka so Šamorínom sa skončil mimoriadne tesným víťazstvom vicemajstra v pomere 70:65.

Aj v tomto súboji sa preto očakával vyrovnaný basketbal. Zápas Ružomberka so Šamorínom sa mal pôvodne uskutočniť až 12. novembra, no z personálnych dôvodov sa napokon odohral už o 10 dní skôr.

Vyrovnaný polčas ovládol vicemajster

Úvodná štvrtina duelu sa niesla vo vyrovnanom duchu. Ružomberčanky začali zápas lepšie, keď sa dostali do vedenia 2:6. Domáce hráčky síce skóre otočili vo svoj prospech (9:8), ale onedlho Liptáčky opätovne viedli (9:10). Koniec prvej časti hry však vicemajster nezvládol. Šamorínčankám sa podarilo v samom závere zaznamenať 6 bodov a úvodnú 10-minútovku vyhrali 15:10.

Začiatok druhej štvrtiny patril domácemu tímu, ktorým sa dostal do 9-bodového trháku (21:12). Ružomberčanky robili všetko, čo bolo v ich silách, ale Šamorín aj štyri minúty pred koncom prvého polčasu naďalej viedol o 9 bodov (28:19). Potom však nastal zlom.

Liptáčky zaznamenali fantastickú 12-bodovú šnúru, ktorou zaskočili súpera a ujali sa vedenia v stretnutí (28:31). Domáce hráčky boli týmto úsekom hry očividne zaskočené, ale zakrátko sa im podarilo vyrovnať skóre duelu na 31:31.

Posledné slovo v úvodnom dejstve však mala ružomberská kapitánka Alexandra Buknová, ktorá úspešnou dvojkou uzatvorila polčasové skóre na 31:33. Druhé dejstvo tak sľubovalo ešte mimoriadne zaujímavý basketbal dvoch skvelo hrajúcich mužstiev.

Ružomberský uragán v tretej štvrtine

Tretia 10-minútovka bola jednoznačnou záležitosťou „Ruže“ a definitívne rozhodla o osude stretnutia. Liptáčky mali úžasný vstup do tejto periódy, keď od stavu 31:33 zaznamenali úctyhodnú 12-bodovú šnúru a vytvorili si pohodlný náskok (31:45).

Šamorínčanky zaknihovali prvé body v tejto časti hry až 6 minút po jej začatí. Liptáčky naďalej pokračovali v nastolenom trende a o pár minút opätovne viedli o 14 bodov (35:49). V závere tretej periódy pridal vicemajster ďalšie body a pred poslednou 10-minútovkou viedol vysoko 37:54.

Hneď na začiatku poslednej štvrtiny sa Ružomberčanky dostali do 20-bodového vedenia (37:57). Liptáčky napriek vysokému náskoku nepoľavili v hre a svoje vedenie si skúsene postrážili. Najvyššie vedenie si „Ruža“ vytvorila v samom závere duelu, keď viedla o 23 bodov (43:66).

Šamorínčankám sa v posledných sekundách hry podarilo skóre kozmeticky upraviť, no napriek tomu tento duel jednoznačne ovládli Ružomberčanky v pomere 46:66. Liptáčky si tak pripísali už šiestu výhru v sezóne a potvrdili výbornú formu. Naopak, Šamorín zaznamenal druhú prehru s Ružomberkom v tomto ročníku.

Fantastický výkon Buknovej

Ružomberčanky sa v tomto zápase mohli opätovne spoľahnúť na svoju kapitánku Alexandru Buknovú, ktorá svoj famózny výkon korunovala 26 bodmi. V drese Šamorína sa najviac darilo Lucii Lüttmerdingovej, autorke 12 bodov.

Liptáčky si vďaka výhre postrážili 2. miesto v tabuľke za suverénnymi Piešťanmi, Šamorín ostal na 3. pozícii. Najbližší duel odohrajú Ružomberčanky už v sobotu 5. novembra o 18:00 h, keď v Koniarni privítajú ŠK UMB Banská Bystrica. Po tomto zápase bude mať vicemajster dvojtýždňové voľno.

Po ňom ukončia zverenkyne Juraja Suju novembrový program stretnutím na vlastnej palubovke, keď privítajú majstrovské Piešťanské Čajky (19. 11.). Následne čaká Liptáčky dvojtýždňová reprezentačná prestávka. Po nej odohrajú vicemajsterky najbližší duel až 3. decembra v Poprade.

„Ruža“ má na dosah účasť v skupine o titul

Po stretnutí pod Tatrami čakajú Ružomberčanky ešte štyri zápasy do konca základnej časti Extraligy, pričom až tri z nich odohrajú v tomto roku. Postupne sa predstavia proti CBK Košice (10. 12.), Slávii Banská Bystrica (17. 12.) a aktuálny rok uzavrú domácim duelom proti Young Angels Košice (21. 12.). Posledný ligový duel odohrajú Liptáčky 7. januára na pôde ŠK UMB Banská Bystrica.

Následne sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Niké extraliga žien – 8. kolo:

ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok 46:66 (31:33).

Body za ŠBK Šamorín: Luttmerdingová 12, Marcová 11, Šipková 8, Vargová 6, Vaiglová 5, Seňová 3, Bábiková 1. – MBK Ružomberok: Buknová 26, Hadačová 10, Havranová 8,Andělová 7, Urbanová 6, Štefančová 4, Dovčíková 3, Uramová 2. Trojky: 4-5. Diváci: 150. Úspešnosť streľby: 34 % – 47 %. TH: 12/8 – 14/13. Rozhodovali: Margala, Kurpas, Ribakovs. Štvrtiny: 15:10, 16:23, 6:21, 9:12.