Ružomberčanky nezastavili banskobystrickú mašinériu

Ružomberok prehral pod Urpínom o 20 bodov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v stredu 6. marca stretnutie 4. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien.

Liptáčky nastúpili na prvý zápas po desiatich dňoch, pričom sa predstavili na palubovke vicemajstrovskej Slávie Banská Bystrica. Tá naposledy zdolala v domácom prostredí majstrovské Piešťany hladko 86:58 a potvrdila, že v ostatnom období sa nachádza vo výbornej forme. Zastaviť banskobystrické „pumy“ sa pokúsili Ružomberčanky, ktorým sa to v sezóne už raz podarilo. Tentoraz ale favorit potvrdil papierové predpoklady a bez väčších problémov uspel.

Ružomberské basketbalistky začali duel pod Urpínom veľmi dobre, keď v úvodnej polovici prvej štvrtiny niekoľkokrát viedli (2:0, 5:4, 8:7 i 10:9). Slávistky ale zakaždým dokázali preklopiť vedenie vo svoj prospech. Koncovku prvej časti hry zvládli lepšie domáce hráčky, ktoré po nej vyhrávali 22:18.

Druhá perióda rozhodla o osude stretnutia, keďže v nej zverenkyne Juraja Suju vybuchli. V prvej polovici tejto časti hry to pritom tak nevyzeralo, keďže „Ruža“ dvakrát stiahla manko na rozdiel jedného koša (22:20 i 24:22). „Pumy“ ale postupne začali zvyšovať svoj náskok, no štyri minúty pred koncom prvého polčasu skresali Liptáčky stratu na osem bodov (34:26). Zostávajúci úsek hry ale ovládli Banskobystričanky 11-bodovou šnúrou, vďaka ktorej vyhrávali po úvodnom dejstve 45:26.

Do play-off z tretej priečky

Po zmene strán sa Ružomberčanky snažili niečo urobiť so zápasom, no domáce hráčky si svoj náskok postrážili. V tretej desaťminútovke Slávistky svoje vedenie mierne navýšili a tak do poslednej časti hry vstupovali družstvá za stavu 61:38.

Záverečnú periódu vyhral tím z Liptova o tri body (16:13), vďaka čomu mierne skresal manko. „Ruža“ zlepšenou hrou znížila v poslednej štvrtine skóre na rozdiel 12 bodov (53:65), no v závere domáce družstvo zabralo a úsekom v pomere 9:1 zveľadilo svoju výhru na úroveň 20 bodov – 74:54. Pred záverečnými dvomi kolami nadstavby je tak rozhodnuté, že Liptáčky vstúpia do play-off z tretieho miesta.

Najlepšou strelkyňou zápasu bola domáca Kristýna Brabencová, ktorý zaznamenala 20 bodov. V oranžovom drese to najviac padalo Oľge Jackovecovej, autorke 16 bodov.

Najbližší súboj odohrajú ružomberské basketbalistky v stredu 13. marca o 17:00 h, keď vo svojej hale privítajú majstrovské Piešťanské Čajky.

Hlasy trénerov /zdroj: RTVS Šport/

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Myslím si, že tri štvrtiny zápas vyzeral tak, ako sme aj predpokladali. Ružomberok hral tvrdo. Škoda, že posledná perióda dopadla tak, ako dopadla. Musíme hrať stále koncentrovane. Teraz sa pobijeme o ďalšiu výhru s Piešťanmi, môže to byť rozhodujúce vo viacerých aspektoch. Momentálne nás čaká Final four Alpsko-jadranského pohára, na ktorý sa sústredíme.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Treba pogratulovať Banskej Bystrici k výbornej ofenzíve v prvom polčase. Mňa mrzí naša obrana, dostať v úvodnom dejstve 45 bodov je katastrofa. Takto nemôžeme prísť do Banskej Bystrice, aj keď sme sa pripravovali na to dva týždne. Máme obmedzenú útočnú kvalitu, proti takýmto súperom dávame málo bodov. Máme problém na rozohrávke a aj si niečo vytvoriť. Nejde to nijako zlepšiť. Naša cesta vedie cez obranu.“

Niké extraliga ženy – 4. kolo (nadstavba):

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 74:54 (45:26)

Slávia Banská Bystrica: Brabencová 20, Pulliamová 17, Burová a Martišková po 10, Mujovićová 8, Malashková 5, Cruzová 3, Užovičová 1.

MBK Ružomberok: Jackovecová 16, Buknová 10, Kaljužná 8, Havranová 7, Štefančová 6, Mikovčáková 5, Michaličková 2.

Trojky: 9-3. Diváci: 475. Úspešnosť streľby: 47 % – 32 %. TH: 16/11 – 17/11. Rozhodovali: Kukelčík, Uhrin, Stopka. Štvrtiny: 22:18, 23:8, 16:12, 13:16.