Ružomberčanky otvorili európsku jeseň prehrou

Liptáčky prehrali v Rige o 25 bodov. Foto: FIBA
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v stredu 11. októbra v rámci 1. kola skupinovej fázy Eurocupu s TTT Riga 56:81.

Zverenkyne Juraja Suju sa v hlavnom meste Lotyšska ujali vedenia po koši Viktórii Havranovej (0:2). Domáci favorit ale rýchlo otočil skóre vo svoj prospech (5:2). Liptáčky ale súpera „hrýzli“, keď v polovici úvodnej štvrtiny zaostávali len o bod – 7:6.

V ďalších minútach ale prebrala iniciatívu Riga, ktorá si 11-bodovou šnúrou vytvorila pohodlný náskok (18:6). Na druhej strane, „Ruža“ sa na päť minút strelecky odmlčala, pričom jej suchoty ukončila až v závere tejto časti hry Mária Štefančová, ktorá upravila na 18:8.

Prijateľné skóre

Druhú 10-minútovku začalo lepšie domáce družstvo, ktorá po troch minútach vyhrávalo už o 16 bodov – 27:11. Vzápätí však Liptáčky boli prvýkrát úspešné spoza perimetra zásluhou Anny Kaľjužnej (27:14).

O niekoľko minút zaznamenala tá istá hráčka ďalší presný hod z trojkového oblúka (31:20). Ružomberčanky v ostatnom priebehu znížili manko pod 10 bodov (33:24). V samom závere tejto periódy ale Riga pridala šesť bodov a po polčase viedla 39:24.

Jednu štvrtinu vyhrala aj „Ruža“

Lotyšský tím otvoril druhé dejstvo úspešnou trojkou (42:24). O pár sekúnd vyhrávala Riga už o 20 bodov – 44:24. Liptáčky sa ale nevzdávali a zaznamenali šesť bodov po sebe (44:30). Domáce družstvo však onedlho navýšilo svoj náskok na 49:30.

Ružomberčanky ale odpovedali na hodenú rukavicu súpera rovnakým spôsobom (49:35). Hráčky z hlavného mesta síce zvýšili svoje vedenie na 55:37, no v záverečnej minúte bola Kamila Jarošová úspešná spoza perimetra – 55:40. Zverenkyne Juraja Suju vstupovali do poslednej časti hry s 13-bodovým mankom (55:42), pričom tretiu štvrtinu vyhrali 18:16.

Favorit navýšil svoj náskok

Štvrtá perióda patrila Rige, ktorá ju napokon ovládla 26:14. Lotyšský celok už po necelých troch minútach vyhrával 63:45. Onedlho však opätovne dala o sebe vedieť Anna Kaľjužná, ktorá si pripísala už tretiu úspešnú trojku v stretnutí (65:50).

Domáce hráčky to ale nezastavilo v rozlete, keďže tri minúty pred záverečným klaksónom viedli už o 20 bodov – 74:54. Riga si v závere zápasu ešte poistila svoj náskok a napokon vyhrala nad Ružomberkom 81:56. Liptáčky ale predviedli proti favoritovi sympatický výkon.

Vydarený večer Kaľjužnej

Najlepšou strelkyňou zápasu bola domáca Gabija Meskonyte, ktorá zaznamenala 16 bodov. V ružomberskom drese to najlepšie padalo Anne Kaľjužnej, ktorá si pripísala 15 bodov, pričom premenila až tri trojkové pokusy zo štyroch.

V strelách spoza perimetra bolo úspešnejšie lotyšské družstvo, ktoré zaznamenalo až osem presných hodov. Na druhej strane, Liptáčky zaknihovali päť trojok, o ktoré sa postarali dve hráčky – Anna KaľjužnáKamila Jarošová.

Dôležitým faktorom duelu bola presnosť streľby, keďže Riga si pripísala až 50-percentnú úspešnosť, oproti 35-percentnej na ružomberskej strane.

Ani ostatní slovenskí zástupcovia nepochodili

Rovnako neúspešní boli v úvodných stretnutiach Eurocupu aj ďalší dvaja slovenskí zástupcovia – Piešťanské ČajkySlávia Banská Bystrica. V druhom zápase „ružomberskej skupiny“ si počínal lepšie Olympiacos, ktorý zdolal Kayseri.

Najbližší duel odohrajú Liptáčky v sobotu 14. októbra o 17:00 hod., keď vyzvú na vlastnej palubovke CBK Košice. Druhý eurocupový súboj čaká Ružomberčanky vo štvrtok 19. októbra v domácom prostredí proti tureckému Kayseri.

Európsky pohár FIBA (Eurocup) – 1. kolo:

TTT Riga – MBK Ružomberok 81:56 (39:24)

TT Riga: Meskonyte 16, Cohen 13, Claveau a Sila po 12, Lambert 11, Pulvere 7, Jasa 6, Otto 4. Tréner: Martins Gulbis.

MBK Ružomberok: Kaľjužná 15, Jarošová 10, Andělová 8, Havranová 7, Jackovecová a Buknová po 6, Mikovčáková a Štefančová po 2. Tréner: Juraj Suja.

Trojky: 8-5. Úspešnosť streľby: 50 % – 35 %. TH: 17/11 – 24/17. Rozhodovali: Ivanovic (Srb.), Meszaros (Maď.), Stalaucinskaite (Lit.). Štvrtiny: 18:8, 21:16, 16:18, 26:14.