Ružomberčanky triumfovali v Košiciach

Ružomberské basketbalistky zdolali CBK Košice na jeho palubovke. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v stredu 19. októbra v rámci 4. kola Niké extraligy žien nad CBK Košice 64:51. Liptáčky potvrdili v súboji s nováčikom pozíciu favorita a zaznamenali tretiu výhru v sezóne.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy vcelku úspešne, keď v úvodných 3 zápasoch zaznamenali 2 výhry a jednu prehru, ktorú utrpeli na pôde majstrovských Piešťan. Zvyšné dve výhry si vybojovali zverenkyne Juraja Suju v domácom prostredí nad Šamorínom a Popradom.

Pomerne slušný vstup do sezóny zažíva aj jediný nováčik v najvyššej slovenskej súťaži CBK Košice, ktorý z 3 duelov vyhral jeden a dva prehral. Treba ale podotknúť, že východniarky hneď pri svojej premiére v Extralige odohrali zápas proti veľkému rivalovi Young Angels Košice. Jedinú výhru zaknihovali Košičanky nad ŠK UMB Banská Bystrica. Cieľom nováčika v najvyššej slovenskej súťaži je záchrana.

Katastrofálny úvod v podaní Ružomberka

Liptáčky boli v zápase s Košicami jednoznačným favoritom, ale v prvej štvrtine sa s nováčikom poriadne natrápili. Začiatok stretnutia Ružomberčankám absolútne nevyšiel, čo dokonale využili Košičanky, ktoré sa dostali do 8-bodového trháku (8:0). „Ruža“ ale na hodenú rukavicu súpera odpovedala rovnakým spôsobom a vyrovnala stav duelu na 8:8.

Východniarky ale naďalej pokračovali v nastolenom trende a štyrmi bodmi v sérii opätovne odskočili hosťujúcim hráčkam (12:8). Nováčik aj v nasledujúcich minútach predvádzal veľmi dobrý výkon, vďaka čomu vyhral úvodnú štvrtinu 18:14.

Zlepšená hra vicemajstra slávila úspech

Druhá 10-minútovka už ale bola viac-menej v réžii „Ruže“. Na jej začiatku síce Košičanky mierne navýšili svoj náskok na rozdiel 6-tich bodov (20:14), potom už ale taktovku prevzali Ružomberčanky. Tie v nasledujúcich minútach zaznamenali 9 bodov v rade a prvýkrát v dueli viedli (20:23).

Východniarky sa však nevzdávali a skóre zakrátko vyrovnali na 23:23. V ďalšom priebehu si ani jedno z mužstiev nevedelo vytvoriť väčší náskok a tak bol 3 minúty pred koncom polčasu stav nerozhodný (27:27). Následne ale vicemajster zabral a 7-bodovou šnúrou odskočil súperovi na rozdiel 7 bodov a zaslúžene ovládol druhú štvrtinu v pomere 20:9. Po polčase Liptáčky viedli v Košiciach 34:27, ale druhé dejstvo sľubovalo zaujímavý basketbal.

Favorit v problémoch

Obdobná situácia ako na začiatku prvej štvrtiny sa zopakovala aj v úvode tretej periódy. Košičanky totiž zaznamenali 5 bodov v rade a súperovi sa priblížili na dostrel (32:34). Ružomberčanky ale východniarkam nedovolili vyrovnať skóre a piatimi bodmi v sérii si vytvorili 7-bodový náskok (32:39).

Za stavu 34:39 zaznamenala dôležitú trojku Kamila Jarošová a vicemajster sa mohol opäť upokojiť (34:42). V ostatnom priebehu vyrovnanej 10-minútovky si Liptáčky naďalej udržiavali mierne vedenie a pred záverečnou časťou hry viedli len o 8 bodov – 48:40.

Sympatický výkon nováčika

V poslednej štvrtine ale Ružomberčanky žiadnu drámu nepripustili a vedenie si postrážili. Začiatok tejto časti hry vyšiel Liptáčkam skvelo, keď zaznamenali 7 bodov v sérii a prvýkrát v stretnutí si vytvorili dvojciferný náskok (40:55). V ďalších minútach vicemajster svoje vedenie kontroloval a nedovolil súperovi zdramatizovať zápas.

Najvyšší 17-bodový náskok v stretnutí si „Ruža“ vytvorila 39 sekúnd pred koncom duelu (47:64), no napokon sa Košičankám podarilo v samom závere skorigovať skóre4 bodmi. Ružomberčanky napokon v metropole východu triumfovali 64:51 a zaznamenali tretiu výhru v sezóne. Naopak, nováčik zaknihoval tretiu prehru v najvyššej slovenskej súťaži, ale v súboji s vicemajstrom predviedol veľmi dobrý a obetavý výkon.

Ružomberčanky sa v tomto stretnutí mohli opätovne spoľahnúť na svoju kapitánku Alexandru Buknovú, ktorá zaznamenala 23 bodov a vo všetkých doterajších zápasoch Ružomberka v rámci Extraligy bola jeho najlepšou strelkyňou. Košičanky bodovo potiahla Lucia Kašperanová, ktorá zaknihovala 24 bodov a bola hnacím motorom svojho mužstva.

Náročný program vicemajstra

Basketbalistky MBK Ružomberok majú na úvod sezóny poriadne nabitý program, keď ich v októbri čaká až šesť zápasov. Najbližší duel odohrajú Liptáčky v nedeľu 23. októbra o 17:00 h, keď v Koniarni privítajú ambicióznu Sláviu Banská Bystrica. V tomto prípade však došlo k zmene termínu stretnutia.

Pôvodne sa mal duel odohrať v centre dolného Liptova v sobotu 22. októbra, ale z organizačných a technických dôvodov sa uskutoční o deň neskôr. Náročný októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (26. 10.).

V novembri čakajú Ružomberčanky tri duely, pričom dva z nich odohrajú v Koniarni. Novembrový program otvoria Liptáčky domácim súbojom proti ŠK UMB Banská Bystrica (05. 11.). Zakrátko sa „Ruža“ predstaví v Šamoríne (12. 11.).

Kalendárny mesiac ukončia Ružomberčanky zápasom na vlastnej palubovke, keď privítajú majstrovské Piešťanské Čajky (19. 11.). Následne čaká Liptáčky dvojtýždňová reprezentačná prestávka. Po nej odohrajú vicemajsterky najbližší duel až 3. decembra v Poprade.

Niké extraliga žien – 4. kolo:

CBK Košice MBK Ružomberok 51:64 (27:34).

Body za CBK Košice: Kašperanová 24, Nigutová 7, Lukačiková 6, Krištofová, Škvareková po 4, Liashenko 3, Sunitrová 2, Čatlošová 1. −MBK Ružomberok: Buknová 23, Jarošová 9, Dovčíková 7, Hadačová a Andělová po 6, Havranová 5, Urbanová, Uramová, Michaličková a Štefančová po 2. Trojky: 4-7. Diváci: 85. Úspešnosť streľby: 34 % – 31 %. TH: 14/9 – 16/13. Rozhodovali: Šarišský, Fanfarová, Fáber. Štvrtiny: 18:14, 9:20, 13:14, 11:16.

Slávia Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 84:72

Piešťanské Čajky − BAM Poprad 116:23

Young Angels Košice − ŠK UMB Banská Bystrica 80:46