Ružomberčanky zabojujú o Európu

Ružomberské basketbalistky v prípade postupu čaká šesť zápasov v skupine. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok sa predstavia v kvalifikácii o postup do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA.

Po ročnej prestávke sa ružomberskí športoví fanúšikovia môžu tešiť na európsky basketbal. Zverenkyne Juraja Suju totiž zabojujú o účasť vo FIBA Cupe. Bronzové družstvo vlaňajšieho ročníka Niké extraligy žien sa ale nepredstaví priamo v skupinovej fáze, ale v kvalifikácii. ÚčasťEurocupe má garantovanú 45 klubov. O zostávajúce tri miesta sa v kvalifikácii pobije šesť družstiev. Ak budú „žabky“ úspešnékvalifikácii, tak sa môžu tešiť na minimálne šesť stretnutíEurópskom pohári.

Liptáčky však budú v kvalifikácii, ktorá sa hrá na dva zápasy, v pozícii nasadeného tímu. To znamená, že Ružomberčanky odohrajú úvodný duel kvalifikácie na pôde súpera (21. september). Odveta je na programe o týždeň neskôr (28. september) v Koniarni. Meno protivníka sa „žabky“ dozvedia v stredu 9. augusta, kedy sa uskutoční v nemeckom Mníchove žreb skupinovej fázy a kvalifikácie. Už teraz je však známe, že „Ruža“ narazí na jedno z trojice týchto družstievSBS Ostrava (ČR), CS Universitatea Cluj (Rum.) a Antalya TB (Tur.).

Ružomberčanky naposledy účinkovali v Eurocupe v sezóne 2021/22. Vtedy si v ňom počínali veľmi úspešne, keď sa im podarilo v konkurencii francúzskeho Lyonu, španielskeho Estudiantes a belgického Liége postúpiť zo skupiny. V play-off narazili Liptáčky na ruský tím BC Nadežda Orenburg. V úvodnom stretnutí „Ruža“ zaskočila ruského favorita a v domácom prostredí s ním remizovala 86:86. V odvete už ruský veľkoklub potvrdil papierové predpoklady a zdolal zverenkyne Juraja Suju 80:51.

Trojnásobné zastúpenie zo Slovenska

Okrem MBK Ružomberok budú Slovensko zastupovať v Európskom pohári FIBA aj ďalšie dva tímy – Piešťanské ČajkySlávia Banská Bystrica. Obaja finalisti vlaňajšieho ročníka Extraligy majú narozdiel od Ružomberka zaistenú účasť v skupinovej fáze Eurocupu. Slávia musela uplynulý rok taktiež bojovať o účasť vo FIBA Cupekvalifikácii. Napokon v nej bola úspešná, keď zdolala grécky tím Eleftheria v súčte oboch zápasov tesne 132:130 a zaistila si miestenkuEurópskom pohári.

C-skupine sa bystrické „pumy“ stretli s Piešťanmi. V tomto ročníku však už k takejto skutočnosti nedôjde, keďže sa v skupine môže nachádzať maximálne jeden klub z krajiny. Banskobystričanky si pri svojej premiére v Eurocupe nepripísali ani jednu výhru a všetkých šesť duelov prehrali. Ďaleko viac sa darilo majstrovským Piešťanom, ktorým sa podarilo prvýkrát v histórii postúpiť zo skupiny do vyraďovacích bojov. V nich síce slovenský šampión vypadol hneď v prvom kole s maďarským tímom PEAC-Pécs, no urobil dobrú reklamu nášmu ženskému basketbalu.

Tri hráčky odišli, tri prišli

MBK Ružomberok už onedlho začne prípravu na nadchádzajúcu sezónu. V aktuálnom prestupovom období klub spod Čebraťa doposiaľ angažoval tri hráčky – Annu Kaliuzhnu BK ŠK UMB Banská Bystrica, Dianu Mikovčákovú Young Angels KošiceOľgu Jackovecovú, ktorá si už v minulosti obliekala oranžový dres.

Zároveň však v centre dolného Liptova nebude pôsobiť nasledujúca trojica hráčok – Natália UramováMartina Dovčíková a Soňa Svetlíková. Na druhej strane však budú na Liptove pokračovať ostatné hráčky, ktoré sa zaslúžili o bronzový úspech.

Začiatok nasledujúceho ročníka ženskej basketbalovej Niké extraligy je stanovený na 30. september. Titul obhajujú Piešťanské Čajky, ktoré vo finále zdolali Sláviu Banská Bystrica 3:0 na zápasy. MBK Ružomberok získal v minulej sezóne bronz, keď v boji o 3. miesto porazil Young Angels Košice 2:1 na zápasy.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.