Ružomberčanky začali prípravu na nadchádzajúcu sezónu

Hráčky MBK Ružomberok čaká mimoriadne náročná sezóna. Fotografia: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odštartovali v stredu 3. augusta prípravu na nasledujúci ligový ročník. Liptáčky, ktoré v minulej sezóne získali strieborné medaily, odohrajú najbližší ročník iba so slovenskými hráčkami. 

Aktuálny ženský vicemajster už krátko po sezóne deklaroval, že najbližší ročník odohrá v znamení novej klubovej filozofie – iba so slovenskými hráčkami, prípadne s nejakou posilou spoza rieky Morava.

Skutočnosť, že Ružomberčanky čaká veľmi náročná sezóna, si uvedomuje aj ich tréner Juraj Suja. „Zostaviť mužstvo len zo slovenských hráčok, ktoré by nejakým spôsobom bolo konkurencie schopné, je takmer nemožné. Beriem to ako realitu, s ktorou sa musíme vysporiadať. Celú prípravu absolvujeme v domácich podmienkach. Doposiaľ máme dohodnuté štyri prípravné zápasy. Vzhľadom na našu súčasnú kapacitu, sme odriekli stretnutia s kvalitnými súpermi, s ktorými sme zvykli doteraz hrať,“ uviedol kormidelník „Ruže“.

Sezóna bez FIBA Cupu

Kvôli radikálnej prestavbe mužstva nebudú Ružomberčanky v nasledujúcom ročníku účinkovať v Európskom pohári FIBA (Eurocup). Napriek tomu, že sa Liptáčky v budúcej sezóne nepredstavia v Eurocupe, tak podľa slov výkonného riaditeľa Mestského basketbalového klubu (MBK) Radoslava Popelku, budú s vysokou pravdepodobnosťou účinkovať v Stredoeurópskej ženskej lige – CEWL.

„To, že sme neprihlásili družstvo do FIBA Cupu, neznamená, že náš klub odmieta medzinárodnú konfrontáciu. Avšak, po dôkladnom zvážaní, vzhľadom na skutočnosť, že káder prechádza drastickými zmenami, sme sa rozhodli pre iný pohárový formát, pre Stredoeurópsku ženskú ligu. Českému organizátorovi tejto súťaže sme už aj oficiálne doručili náš záujem,“ skonštatoval výkonný šéf MBK Ružomberok.

Obrovské zmeny v mužstve

V kádri MBK Ružomberok došlo po skončení sezóny k viacerým zmenám. Dres aktuálneho vicemajstra Slovenska si v nasledujúcom ročníku nebudú obliekať dlhoročné stálice Miroslava Praženicová a kapitánka Radka Stašová, ktoré pôsobili v mužstve dlhých šesť rokov.

Po troch sezónach sa s tímom rozlúčila aj srbská reprezentantka Teodora Turudićová. V Liptove nebudú pokračovať ani americké legionárky Marté GraysováAdrianne Motleyová, ktorým sa naplnili ročné zmluvy. V oranžovom drese sa v budúcej sezóne nepredstavia ani chorvátske legionárky Patricie Burová a Josipa Pavićová, na ktoré si Ružomberok neuplatnili opciu.

Nové tváre v tíme

Z vlaňajšieho kádra si oranžový dres budú naďalej obliekať Alexandra Buknová, Viktória Havranová, Kamila Jarošová a Natália Uramová. Vicemajster zároveň pracuje na posilňovaní aktuálneho kádra, pričom do jeho radov pribudli už štyri nové posily.

Jednou z nich je aj 27ročná ružomberská odchovankyňa Lucia Hadačová, ktorá uplynulé tri sezóny hrávala v českom tíme KP Brno. Z majstrovských Piešťanských Čajok zavítala na Liptov 19ročná Martina Dovčíková.

Ďalšou akvizíciou „Ruže“ je 22ročná Dominika Urbanová, ktorá naposledy pôsobila v Young Angels Košice. Nateraz ostatnou posilou Liptáčok je jediná legionárka, skúsená 28ročná česká rozohrávačka Andrea Andělová, ktorá minulý ročník strávila vo Švajčiarsku.

Trénerský tandem pokračuje

Na Liptove bude aj naďalej pôsobiť tréner Juraj Suja, ktorý podpísal s Ružomberkom 3ročný kontrakt s platnosťou do roku 2025. Jeho asistentom ostáva Michal Porubčan. Doterajšia vizitka ružomberského kormidelníka, ktorý pôsobí v centre dolného Liptova od sezóny 2013/2014, je vzácne vyrovnaná.

„Ružu“ priviedol trikrát k zlatu, tri razy s ňou oslavoval striebro a do klubovej vitríny pridal aj tri bronzové medaily. Počas deviatich sezón v Ružomberku sa Jurajovi Sujovi, ktorý je zároveň od roku 2019 aj trénerom slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie, podarilo trikrát získať Slovenský pohár.

V uplynulej sezóne priviedol Ružomberčanky k zisku striebra, keď vo finále jeho zverenkyne nestačili na Piešťanské Čajky, ktorým podľahli 3:1 na zápasy. Napriek tomu ale neostali Liptáčky v minulom ročníku bez trofeje. Vo februári v domácom prostredí získali po štvrtýkrát v dejinách klubu Slovenský pohár, keď vo finále porazili práve Piešťany.

Nový ročník Extraligy v znamení zmien

V nasledujúcej sezóne budú v najvyššej ženskej basketbalovej súťaži pôsobiť okrem MBK Ružomberok aj majstrovské Piešťanské Čajky, bronzové Young Angels Košice, BAM Poprad, BK ŠK UMB Banská Bystrica, CBK Košice, ŠBK Šamorín a Slávia Banská Bystrica. Nováčikom v najvyššej ženskej súťaži sú CBK Košice. Začiatok nového ročníka ženskej basketbalovej Extraligy je predbežne stanovený na 1. októbra.

Ružomberčanky budú mať hneď na úvod sezóny poriadne nabitý program, keď v októbri odohrajú až šesť zápasov. Úvodné kolo odohrá „Ruža“ v Šamoríne (1. októbra). O týždeň neskôr sa predstaví na pôde majstrovských Piešťan (8. októbra). Následne čaká na Liptáčky prvý zápas na domácej palubovke proti Popradu (15. októbra).

Už o štyri dni neskôr nastúpia zverenkyne Juraja Suju na pôde nováčika – CBK Košice (19. októbra). Zakrátko privítajú Ružomberčanky v Koniarni ambicióznu Sláviu Banská Bystrica (22. októbra). Náročný októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (29. októbra).

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.