Dunajská Streda prehĺbila krízu vicemajstra

Ružomberskí futbalisti nevyhrali v lige už viac ako mesiac. Foto: DAC 1904/Facebook
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v stredu 24. novembra v rámci dohrávaného 11. kola Fortuna ligy s Dunajskou Stredou 0:1. Liptáci zaznamenali druhú prehru po sebe a v lige nevyhrali už piaty zápas v sérii.

Ružomberčania sa v tomto ročníku nenachádzajú v optimálnej forme, pričom pred duelom v MOL Aréne ťahali 4-zápasovú sériu bez výhry v najvyššej slovenskej súťaži. Naopak, Dunajská Streda ostatné 4 duely v rámci Fortuna ligy vyhrala, vďaka čomu sa nachádza na 2. mieste súťaže. Vzhľadom na formu jednotlivých mužstiev boli favoritom stretnutia domáci.

O výhre domácich rozhodol jediný gól

V úvodnej 20-minútovke si tímy vytvorili niekoľko náznakov šancí, ale nič vážnejšie sa v tejto časti hry v MOL Aréne neudialo. Hneď prvá veľká šanca duelu však priniesla gól. V 23. minúte sa po prihrávke Yhoana Andzouana presadil strelou k vzdialenejšej žrdi Sebastián Nebyla a otvoril gólový účet stretnutia – 1:0.

O 17 minút neskôr mohli domáci pridať druhý gól, keď strieľaný center Nikolu Krstovića hosťujúci brankár iba vyrazil pred seba, ale hroziace nebezpečenstvo zažehnal kapitán „Ruže“ Ján Maslo. V závere úvodného dejstva si prvú šancu vytvorili aj Liptáci, keď sa po chybe v rozohrávke domácich dostal k lopte Tomáš Bobček, ktorý so svojou príležitosťou ale nenaložil ideálne. Následná dorážka Adama Moronga nemala gólové parametre. Po úvodnej 45-minútovke viedla Dunajská Streda 1:0.

Festival zahodených šancí

Druhý polčas bol bohatý na gólové šance na oboch stranách. Priebeh druhého dejstva výrazne ovplyvnilo vylúčenie na strane hostí. V 63. minúte ružomberský obranca Alexander Mojžiš nedovolene zastavil Cesara Blackmana, za čo si vyslúžil červenú kartu. S následným priamym kopom Zsolta Kalmára si však Ivan Krajčírik poradil. V 69. minúte bol blízko ku gólu najlepší strelec ligy Nikola Krstović, ale výborným zákrokom ho vychytal brankár „Ruže“.

Z následného rohu sa ku hlavičke dostal Dominik Kružliak, no jeho zakončenie minulo bránu hostí. V 77. minúte si Liptáci vybojovali štandardnú situáciu, ktorú zahral tradičný exekútor Ján Maslo, no s jeho strelou si Samuel Petráš poradil. Ružomberčania napriek tomu, že hrali v oslabení, poriadne hrýzli súpera. Desať minút pred koncom duelu sa do veľkej príležitosti dostal Marko Kelemen, no zblízka neprekonal domáceho gólmana.

Následne sa Dunajskostredčania dostali do rýchleho protiútoku, ktorý zakončil Nikola Krstović, ale hostí opätovne podržal Ivan Krajčírik. O pár sekúnd na to bolo skoro vyrovnané, keď strela Mareka Zsigmunda z vyše 20 metrov takmer skončila v sieti po nešikovnom zákroku domáceho brankára. Ten svoju chybu ale napravil a loptu zachytil pred bránkovou čiarou. Festival zahodených šancí v MOL Aréne však naďalej pokračoval.

V 84. minúte sa zoči-voči domácemu gólmanovi ocitol Marko Kelemen, ale trestuhodne minul bránu domácich. O tri minúty neskôr mohol pridať gólovú poistku pre DAC Ammar Ramadan, ale v dobrej pozícii minul bránu hostí. Do konca duelu sa už nič vážnejšie neudialo a tak Dunajská Streda zvíťazila nad Ružomberkom 1:0. Dunajskostredčania budú zimovať na 2. mieste ligovej tabuľky, s 3-bodovým mankom na vedúci Slovan Bratislava. Liptákov čaká ešte jedno stretnutie, ktorým uzavrú ligovú jeseň.

Obojstranná spokojnosť

Tréner Dunajskej Stredy Adrián Guľa bol šťastný zo zisku dôležitých troch bodov v boji o titul. „Myslím si, že sme odohrali dobrý a dramatický zápas. Prvá časť bola skôr taktická, nehrali sme rýchlo a uspokojili sme sa gólom. V druhom polčase sme boli do vylúčenia jasne lepší. Potom už súper všetko vsadil na jednu kartu. Ružomberok mal veľké šance, no my sme mali duel uzavrieť z kontier. Som však rád, že mužstvo nakoniec neinkasovalo a ukázalo tímového ducha.“

Kormidelník Ružomberka Peter Struhár bol napriek prehre spokojný s predvedenou hrou svojho mužstva. „Zápas nám spravil veľkú radosť. Z našej strany sme odohrali veľmi dobré stretnutie. Každý, kto tu bol, sa musel baviť, bolo to také divadlo. Do poslednej minúty sme bojovali o bod. V prvom polčase sme neboli dostatočne efektívni, mali sme príležitosti po krásnych akciách a kolmiciach. V zakončení sa však trápime.“

Podľa Struhára odohral jeho tím najlepší zápas pod jeho vedením: „Musím povedať, že za rok a pol, čo som s mužstvom, chalani podali najlepší výkon. Síce sme hrali o jedného menej, no ukázali sme silu mužstva, tímového ducha a proti Dunajskej Strede sme do poslednej minúty bojovali o body. Myslím si, že toto je pre mužstvo povzbudením a možno väčším ako víťazstvo. Som hrdý na svojich chlapcov.“

Posledný ligový zápas v aktuálnom roku

Ružomberčania sa po druhej prehre v rade naďalej nachádzajú na 5. mieste súťaže so ziskom 23 bodov. Najbližší duel odohrajú zverenci Petra Struhára už v nedeľu 27. novembra o 15:30 h, keď na domácom štadióne, v rámci dohrávky 17. kola Fortuna ligy, privítajú Zlaté Moravce. Pre Liptákov pôjde zároveň o posledný ligový zápas v aktuálnom kalendárnom roku. Po tomto stretnutí čaká vicemajstra zimná prestávka.

Skorší koniec ligových súťaží súvisí s Majstrovstvami sveta v Katare, ktoré sa začali 20. novembra a trvajú až do 18. decembra. Jarná časť najvyššej slovenskej súťaže štartuje 11. februára 2023, pričom Ružomberok počas nej čakajú ešte štyri duely.

Fortuna liga – 11. kolo:

FC DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Ružomberok 1:0 (1:0).

Gól: 23. Nebyla. Žlté karty: 67. Nebyla, 90.+2 Kružliak – 45. Zsigmund. Červená karta: 63. Mojžiš. Rozhodovali: Kráľovič – Pozor, Kmec. Diváci: 4413.

FC DAC 1904 Dunajská Streda: Petráš – Brunetti, Pinto, Kružliak, Blackman (73. Szánthó) – Dimun, Kalmár (73. Veselovský), Andzouana – Nebyla (85. Fazlagić), Krstović (90.+4 Muhamedbegović), Gavrić (85. Ramadan).

MFK Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Maslo, Mojžiš, Madleňák (89. Tučný) – Gerec (73. Mrva), Chrien, Zsigmund, Lichý (65. Malý), Morong (73. Luterán) – Bobček (46. Kelemen).