Ružomberčanky zdemolovali nováčika

Ružomberské basketbalistky nedali Košiciam žiadnu šancu. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v sobotu 10. decembra v rámci 11. kola Niké extraligy žien s CBK Košice 82:33. Liptáčky potvrdili úlohu favorita a zaznamenali ôsmu výhru v sezóne.

Ružomberčanky sa v aktuálnom ročníku basketbalovej Extraligy nachádzajú vo výbornej forme, keď v deviatich zápasoch zaznamenali až sedem výhier a dve prehry, ktoré utrpeli s majstrovskými Piešťanmi. Zvyšné víťazstvá si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Popradom, CBK Košice, Sláviou Banská Bystrica, Young Angels Košice, ŠK UMB Banská Bystrica a dvakrát zdolali Šamorín.

CBK Košice, ktoré sú nováčikom v najvyššej slovenskej súťaži, sa po desiatich odohraných stretnutiach nachádzajú na poslednom 8. mieste, keď doposiaľ zaznamenali iba jednu výhru. Prvý vzájomný duel Ružomberka s Košicami v tejto sezóne sa skončil víťazom vicemajstra v pomere 64:51.

Prvý zápas po troch týždňoch

Liptáčky boli v tomto stretnutí obrovským favoritom a svoju úlohu bez problémov zvládli. Začiatok stretnutia sa niesol v znamení streleckej nepresnosti. Na úvodné body duelu čakali diváci takmer tri minúty, kedy sa „Ruža“ ujala vedenia (2:0). Vicemajster sa v zápase pomalšie rozbiehal, keďže odohral prvý súťažný duel za ostatné tri týždne. V závere prvej časti hry však Ružomberčanky zaznamenali 5 bodov v rade a úvodnú 10-minútovku vyhrali 17:6.

Druhá perióda bola jednoznačnou záležitosťou „Ruže“. Zverenkyne Juraja Suju v polovici tejto časti hry viedli už o 19 bodov (29:10). Ružomberčanky v ďalšom priebehu naďalej navyšovali svoj náskok a druhú štvrtinu vyhrali jednoznačne 27:10. Po polčase viedli Liptáčky vysoko 44:16 a o víťazovi duelu bolo rozhodnuté.

Dominantný výkon Ružomberka

V druhom polčase sa obraz hry výraznejšie nezmenil. Ružomberčanky naďalej kontrolovali svoje vedenie a každou minútou ho navyšovali. Liptáčky mali výborný vstup do druhého dejstva, keď dali 9 bodov v sérii a svoj náskok navýšili na rozdiel 39 bodov (55:16). V nasledujúcich minútach pokračoval vicemajster v suverénnom výkone a tretiu časť hry ovládol vysoko 19:5.

Do poslednej 10-minútovky vstupovali Ružomberčanky za jednoznačného stavu 63:21. Aj napriek vysokému náskoku Liptáčky naďalej pokračovali v dominantnom výkone, i keď v závere duelu už bola badať na mužstve trénera Juraja Suju mierna únava.

Na konci zápasu si „Ruža“ vytvorila najvyšší, až 51-bodový náskok v stretnutí (82:31), ktorý napokon východniarky kozmeticky upravili. Nič to však nezmenilo na tom, že Ružomberčanky tento duel vyhrali vysoko 82:33 a zaznamenali ôsmu výhru v sezóne. Košičanky si, naopak, pripísali už desiatu prehru a v tabuľke zostávajú posledné.

Dvanásť trojok „Ruže“

Najlepšou strelkyňou duelu bola Ružomberčanka Kamila Jarošová, ktorá svoj vynikajúci výkon okorenila 17 bodmi, pričom zaznamenala tri úspešné trojky. Skvelo jej sekundovala Andrea Andělová, ktorá zaťažila konto súpera 16 bodmi a v dueli sa prezentovala až štyrmi úspešnými hodmi spoza trojkového oblúka.

Trojicu najúspešnejších hráčok v oranžovom drese uzatvorila Dominika Urbanová, ktorá dala 15 bodov, pričom premenila tri trojkové pokusy. Liptáčky celkovo zaznamenali úctyhodných 12 trojok, čo potvrdzuje, že spoza perimetra sa im v tomto stretnutí darilo. Košičanky bodovo potiahla predovšetkým Lucia Kašperanová, autorka 10 bodov.

Vicemajstra trápi maródka

Trénera MBK Ružomberok Juraja Suju potešil výkon jeho mužstva, ktoré duel s prehľadom vyhralo. „S výsledkom som spokojný, keďže sme hrali zápas po dlhšej prestávke. Nenachádzame sa v optimálnom stave, mnoho hráčok je chorých, tréning počas týždňa vyzeral všelijako.“

Kormidelník Ružomberka bol spokojný s húževnatosťou jeho zverenkýň: „Teší ma, ako sa dievčatá do stretnutia vložili, od prvej do poslednej minúty išli na doraz. Nasledujúci týždeň nás čakajú dva ťažké zápasy, takže sa musíme dať zdravotne do poriadku,“ dodal Suja, ktorý okrem iného prezradil, že legionárka Barbora Holubová, ktorá posilnila vicemajstra v októbri, by mala súťažnú premiéru v oranžovom drese absolvovať v januári.

Dva zápasy v priebehu troch dní

Liptáčky sa po ôsmej výhre v ročníku nachádzajú na 2. mieste tabuľky za suverénnymi Piešťanmi. Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v pondelok 19. decembra na pôde Slávie Banská Bystrica. Toto stretnutie sa malo pôvodne odohrať v nedeľu 18. decembra, no z technických dôvodov sa napokon uskutoční o deň neskôr. Následne čakajú Ružomberčanky ešte tri zápasy do konca základnej časti Extraligy, pričom dva z nich odohrajú v novom roku.

Záverečný duel v aktuálnom roku odohrajú Liptáčky proti Young Angels Košice v stredu 21. decembra v Koniarni. Prvý zápas v novom roku čaká na vicemajstra 7. januára na pôde BK ŠK UMB Banská Bystrica. Posledné stretnutie v rámci základnej časti Extraligy, ktoré bude zároveň dohrávkou 10. kola, odohrá „Ruža“ 11. januára v Poprade.

Následne sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Niké extraliga žien – 11. kolo:

MBK Ružomberok – CBK Košice 82:33 (44:16).

Body za MBK Ružomberok: Jarošová 17, Andělová 16, Urbanová 15, Uramová 12, Buknová 8, Havranová 6, Dovčíková 4, Hadačová a Michaličková po 2. – CBK Košice: Kašperanová 10, Škvareková 9, Lukačiková 6, Tomajková 4, Liashenková a Nigutová po 2. Trojky: 12-1. Diváci: 245. Úspešnosť streľby: 35 % – 26 %. TH: 18/14 – 6/4. Rozhodovali: Karniš, Životský, Bullo. Štvrtiny: 17:6, 27:10, 19:5, 19:12.