Ružomberkom zaváňala exotika

V sobotu 6. júla sa na Mariánskom námestí konal 3. ročník perkusívno – tanečného festivalu. Nechýbali zdatní bubeníci ani rytmické tanečnice. 

Nákazlivý rytmus bubnov, spev a tanec nielen ružomberských umelcov vylákali do mesta ruží viac ako stovku zvedavých pozorovateľov. Festival hudby a tanca už tretíkrát po sebe zorganizovalo občianske združenie Orientalico.

Lúka Mariánskeho námestia sa začala hemžiť prvými návštevníkmi festivalu už popoludní. Problém im nerobil ani nedostatok lavičiek. Zvedaví diváci si ustlali priamo na tráve. Niektorí z nich sa nechali s pribúdajúcimi tónmi uniesť rytmom a aj si zakrepčili. Súčasťou programu boli aj workshopy, počas ktorých sa mohli naučiť bubnovať a tancovať aj účastníci festivalu.

Brazílske rytmy

Ako prvý sa o svoje umenie podelili RK drummers. Domáce zoskupenie nadšencov bubnovania ukázalo, že im to spolu dobre nielen hrá, ale aj spieva.

Bubnovú šou prišli do Ružomberka prvýkrát predviesť aj bubeníci z Nitry a okolia. Svoj koncertný deň najskôr začali v Liptovskom Jáne na festivale Za siedmimi horami.

„Hráme spolu už šesť rokov brazílsku sambu, no venujeme sa aj iným druhom samby. Nástroje máme priamo z Brazílie. Trénujeme raz alebo dvakrát do týždňa a cez víkendy koncertujeme,“ predstavuje skupinu Tambores jej bubeník Samuel Dubnický.   

Hovorí, že podobných zoskupení je na Slovensku päť. Každé sa však líši svojou choreografiou, rytmom či kostýmami.

Bubeníci z Tambores boli zladení v oranžovom. Hrať na bubny sa boli učiť aj vo svete. „Pred ôsmimi rokmi sme vystupovali ako jednotlivci na brazílskom karnevale,“ hovorí o skúsenostiach Samuel Dubnický.

Počas festivalu zazneli aj rytmy západnej Afriky v podaní skupiny Malirosa, ale aj africká bubnová šou Jamadan. Súčasťou programu bola aj perkusívna aktivita pre deti s muzikoterapeutičkou. Špeciálna metóda pomáha deťom rozvíjať osobnosť.

„Som rada, že som sa prišla pozrieť. Zapojila som sa do workshopu, kde nás učili hrať na bubny. Zo začiatku to bolo ťažké, no potom to už šlo ľahko,“ hovorí Ružomberčanka Jana.

„Účinkujúcich vyberáme podľa preferencií a umeleckej úrovne, tak aby bola zachovaná dramaturgia podujatia. Pozvanie na tento ročník mali aj dve české zoskupenia, ale pre križovanie termínov z inými festivalmi nemohli prísť. Budúci ročník ich ale uvidíme u nás v Ružomberku,“ hovorí Bibiána Hlaváčová zo združenia Orientalico.

RK drummers počas vystúpenia. (Foto: autorka )

Všetko to začalo na kurze

Umelecké zoskupenie Orientalico vzniklo v roku 2007, keď sa na kurze orientálneho-brušného tanca stretlo päť žien. Dovtedy sa nepoznali, no po absolvovaní kurzu rozhodli, že s tancom budú pokračovať aj naďalej.

Z nadšenia a uchvátenia tancom sa vzdelávali. Absolvovali semináre a festivaly, aby zdokonaľovali úroveň až do súčasnej podoby. O tri roky neskôr vytvorili občianske združenie, no okrem tanečnej skupiny už fungovala aj tá hudobná s názvom Musica Orientalica.

„Sme záujmové združenie, ktoré je zamerané na podporu a rozvoj tanečného a hudobného umenia, kultúry, vzdelávania či organizovania akcií,“ predstavuje organizátora jeho vedúca Bibiána Hlaváčová.

Brány umeleckého zoskupenia sú otvorené všetkým vekovým kategóriám. Pravidelné kurzy pre verejnosť štartujú vždy v septembri. Po absolvovaní kurzu môže záujemca účinkovať verejne, vzdelávať sa ďalej a byť súčasťou umeleckej komunity.

„Počas roka organizujeme viacero kultúrnych podujatí pre verejnosť, kde dávame priestor našim členom prezentovať svoju prácu a umenie. Spomeniem Vítanie jari s Orientalicom v Synagóge, Femme fanfare v galérii Ľ. Fullu, Orient večer v Liptáčiku a mnohé ďalšie,“ vyratúva podujatia profesionálna tanečnica.

Tanečné workshopy si užili najmä deti. (Zdroj: Orientalico)

Od septembra v nových priestoroch

Tréningy majú pravidelne každý týždeň podľa rozvrhu, počas letných prázdnin v obmedzenom režime. Jednotlivé kurzy vedú skúsení certifikovaní lektori a umelci.

Orientalico však nie je len o tanci. „V bubeníckom kurze sa frekventanti učia jednotlivé rytmy hrať dlaňami alebo paličkami na blanu bubna. Nástroje nakupujeme väčšinou v Českej republike, kde je viac obchodov, väčší výber a exotické nástroje,“ vysvetľuje Bibiána Hlaváčová.

Súčasťou ich vystúpení sú aj kostýmy. Tie si dávajú šiť na mieru alebo ich nakupujú na festivaloch, kde sa zúčastňujú návrhári aj predajcovia.

„Práve sme pred otvorením nových priestorov, v ktorých budeme fungovať od septembra. Nové štúdio Orientalico sa bude nachádzať na Mostovej 14,“ hovorí o väčšom priestore Bibiána Hlaváčová.

Perkusívno- tanečný festival finančne podporili mesto Ružomberok a Žilinský samosprávny kraj.

Titulná fotografia: Bubeníci zo skupiny Tambores. Zdroj: Anna Zábojníková.

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.