Ružomberok po bojovnom výkone podľahol Slávii o tri body

Ružomberské basketbalistky sa predstavia v boji o bronz proti Young Angels Košice. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 1. apríla v treťom semifinálovom stretnutí Niké extraligy žien so Sláviou Banská Bystrica 68:71. Banskobystričanky ovládli sériu 3:0 na zápasy a postúpili do finále.

Banskobystričanky mali pred týmto duelom v rukách postupový mečbal, keďže vyhrávali už 2:0 na zápasy. V úvodnom semifinálovom súboji triumfovali bystrické „pumy“ 77:57. Druhé stretnutie, ktoré sa uskutočnilo pod Urpínom, opätovne vyhrali zverenkyne Zuzany Žirkovej (82:64). Ak chceli Liptáčky odvrátiť postup Slávie, museli v Koniarni bezpodmienečne zvíťaziť.

Famózny úvod vicemajstra

Solídne naplnená Koniareň bola svedkom jedného z najlepších zápasov v tejto sezóne. Ružomberčanky mali fantastický vstup do stretnutia, keď po troch minútach vyhrávali 11:0. „Pumy“ zaznamenali prvé body v dueli až po vyše 180 sekundách hry (11:2). Liptáčky aj v ďalšom priebehu predvádzali nesmierne bojovný výkon a v polovici prvej štvrtiny viedli o 9 bodov (15:6).

Banskobystričanky ale postupne znížili manko na 3 body (15:12). Vicemajstra to však nerozhodilo a naďalej pokračoval vo výbornom nasadení, pričom v tejto časti hry zaznamenal až tri úspešné hody spoza perimetra. Úvodnú 10-minútovku, ktorá bola mimoriadne bohatá na body, vyhrali Ružomberčanky v pomere 25:19.

Prvý polčas ovládla „Ruža“

Začiatok druhej periódy patril „pumám“, ktoré vyrovnali stav duelu na 25:25. Ružomberské strelecké suchoty ukončila po takmer 4 minútach úspešnou dvojkou Soňa Svetlíková (27:25). Liptáčky následne pridali ďalších 7 bodov a opätovne si vytvorili niekoľkobodový náskok (34:25).

Banskobystričanky však po oddychovom čase pridali 4 body a skresali manko (34:29). „Ruža“ aj naďalej bojovala zo všetkých síl a 90 sekúnd pred koncom prvého polčasu bolo jej vedenie znova na úrovni 9 bodov (40:31).

„Pumy“ však v závere druhej štvrtiny zaznamenali 4 body a skorigovali skóre (40:35). Napriek tomu však úvodné dejstvo vyhrali zverenkyne Juraja Suju 40:35 a ukázali, že dokážu konkurovať aj tímu s niekoľkonásobne vyšším rozpočtom.

Zápas ako na hojdačke

V úvode tretej štvrtiny sa Banskobystričanky priblížili súperovi na dostrel (40:39). Následne sa však hra ešte viac vyrovnala a po 4 minútach tretej 10-minútovky viedli Liptáčky o 6 bodov (51:45). Ružomberčanky si aj v ostatnom priebehu udržiavali mierny náskok a onedlho vyhrávali o 7 bodov (54:47).

Potom však prišla výborná pasáž v podaní B. Bystrice, ktorá 9 bodmi v rade otočila stav a prvýkrát v stretnutí viedla (54:56). V záverečných sekundách tretej časti hry bola úspešná spoza perimetra Kamila Jarošová a pred poslednou periódou vyhrávali Liptáčky o bod – 57:56.

Dráma do záverečných sekúnd

Ružomberčanky mali dobrý vstup do poslednej 10-minútovky, keď po 3 bodoch mierne navýšili svoj náskok (60:56). „Pumy“ sa však nevzdávali, no napriek tomu 150 sekúnd pred záverečným klaksónom vyhrávali Liptáčky o 5 bodov (67:62).

Banskobystričanky následne dali 4 body v rade a 84 sekúnd pred koncom duelu prehrávali už len o bod – 67:66. Liptáčky dostali vzápätí možnosť hádzať dva trestné hody, no Viktória Havranová premenila iba jeden z nich (68:66). Rovnakú príležitosť mali zakrátko aj „pumy“, lenže Žofia Hruščáková si počínala rovnako a bola úspešná len v jednom prípade (68:67).

Nezaslúžená prehra „Ruže“

Deväť sekúnd pred koncom stretnutia ale prišiel pre domáci tím šok. Legionárka v drese Slávie Lindsey Pulliamová sa nemýlila spoza perimetra a preklopila skóre v prospech Bystrice (68:70). Bola to vôbec prvá a zároveň jediná trojka Slávie v tomto zápase! Na druhej strane, Ružomberčanky zaznamenali až 9 úspešných trojkových pokusov.

Liptáčky sa v závere snažili poslať duel aspoň do predĺženia, no nepodarilo sa im to. Naopak, Banskobystričanky pridali ešte jeden bod a napokon triumfovali v mimoriadne dramatickom súboji nad Ružomberkom o 3 body – 71:68.

Slávia Banská Bystrica tak ovládla semifinálovú sériu 3:0 na zápasy a postúpila do finále. MBK Ružomberok čaká boj o 3. miesto.

Hruščáková verzus Ružomberok

Ružomberčanky v stretnutí bodovo potiahlo predovšetkým duo Soňa SvetlíkováKamila Jarošová, ktoré dali po 13 bodov. Druhá menovaná pritom zaznamenala až tri úspešné trojky z troch pokusov! Zhodne po 11 bodov si pripísali aj Alexandra Buknová Viktória Havranová. Dvojcifernú hranicu pokorila aj Martina Dovčíková, autorka 10 bodov.

Najlepšou strelkyňou duelu bola hosťujúca hráčka Žofia Hruščáková, ktorá svoj obdivuhodný výkon zavŕšila neuveriteľnými 30 bodmi! Skvelo jej sekundovala Američanka Lindsey Denise Pulliamová, ktorá zaťažila konto súpera 23 bodmi. Žiadna iná hráčka z hosťujúceho celku už neprekročila dvojcifernú hranicu bodov.

Obrovský smútok na strane domácich

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol po stretnutí mimoriadne sklamaný, keďže jeho zverenkyne predviedli výkon na hranici svojich možností. „Mrzí ma to. Bohužiaľ, taký je šport. Keď dovolíte súperovi 21 útočných doskokov, nemôžete pomýšľať na úspech. Dnes rozhodol faktor Hruščáková, pretože ona sama porazila Ružomberok. Hrali sme na hranici svojich možností, možno až za ňou, ale nestačilo to. Prehrali sme o kôš. Veľmi ma to trápi. Som si istý, že sme si dnes zaslúžili vyhrať. Žiaľ, na víťazstvo to nestačilo.”

Kormidelníčka Slávie Banská Bystrica Zuzana Žirková bola šťastná, že jej družstvo postúpilo do finále najkratším možným spôsobom. „Do zápasu sme nevstúpili dobre, hralo sa nám ťažko. Nechali sme Ružomberok rozbehnúť, nemali sme síl naviac. Šťastie sa však napokon priklonilo na našu stranu. Samozrejme, mali sme značné obavy o výsledok, vôbec sme nehrali to, čo sme chceli. Potom nám pomohla zónová hra, útok nám však rovnako nešiel podľa predstáv. Avšak, víťazstvo je naše a ideme do finále.“

Ružomberok čaká boj o bronz

Banskobystričanky si po semifinálovej výhre nad MBK Ružomberok 3:0 na zápasy zahrajú o celkový triumf v Extralige proti Piešťanským Čajkám. Tie v druhom semifinále zdolali Young Angels Košice 86:53 a sériu ovládli 3:0 na zápasy. Ružomberčanky čaká boj o bronz práve proti Košiciam. Séria o 3. miesto sa bude hrať na dve víťazné stretnutia.

V boji o 5. – 8. miesto nováčik CBK Košice porazil v rozhodujúcom stretnutí Poprad 65:59 a vyhral túto sériu 2:1 na zápasy. Košičanky si zahrajú o konečnú 5. priečkuPopradčanky čaká súboj o 7. miesto.

Už vo štvrtok zdolal Šamorín v druhom súboji o 5. až 8. miesto BK ŠK UMB Banská Bystrica 64:53 a ovládol túto sériu 2:0 na zápasy. Šamorínčanky sa tak predstavia v boji o 5. priečku. Bystrické „sovičky“ naopak čaká boj o 7. miesto. Séria o 5. až 8. miesto sa hrala na dva víťazné duely.

Úvodný finálový súboj je na programe 15. apríla, pričom víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. aprílaFinálová séria sa bude hrať na tri víťazné stretnutia. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky, ktoré vo finále zdolali MBK Ružomberok 3:1 na zápasy.

Niké extraliga žien – 3. semifinále:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 68:71 (40:35)

(konečný stav série – 0:3), Slávia Banská Bystrica postúpila do finále.

Body za MBK Ružomberok: Svetlíková a Jarošová po 13, Buknová a Havranová po 11, Dovčíková 10, Andělová a Urbanová po 5. – Slávia Banská Bystrica: Hruščáková 30, Pulliamová 23, Nofuenteová 8, Holíková 6, Kozáková 3, Van Dalenová 1. Trojky: 9-1. Diváci: 800. Úspešnosť streľby: 40 % – 36 %. TH: 11/7 – 23/18. Rozhodovali: Zubák, Obertová, Sirocký. Štvrtiny: 25:19, 15:16, 17:21, 11:15.