Zahrali si futbal a na dobročinné účely vyzbierali takmer 4-tisíc eur

Got Cup je futbalové stretnutie desiatok amatérskych aj profesionálnych futbalistov. Výťažok z turnaja venujú organizátori detskej klinike v ÚVN, Marcelovi a Natálii.

Hoci boli prázdniny, Vianoce a ešte aj sobota, v telocvični Základnej školy Ľubochňa bolo rušnejšie ako počas školského roka. Viac ako stovka chalanov a pätnásť tímov tu v sobotu 28. decembra športovalo futbalom a spomínalo na staré dobré časy. To je aj názov turnaja: Good Old Times – GOT Cup.

Čoraz viac ľudí chce pomôcť a prispieť

„Po dobrých ohlasov z vlaňajšieho 1. ročníka turnaja sme museli pokračovať a zároveň chceli posunúť turnaj ešte na vyššiu úroveň. Stále však platí, že ide o stretnutie bývalých futbalových partií z regiónu Liptova, hoci tentoraz sme účastníkov rozšírili aj o tímy z Partizánskeho, Bratislavy a Trnavy,“ vysvetľuje jeden z organizátorov Samuel Lacko.

Aj on je člen futbalového tímu Ako chcete. Teda Ružomberčanov – alebo lepšie povedané dolnoliptákov – študujúcich, pracujúcich alebo inak zamestnaných v Bratislave, kde hrajú miestnu Top ligu malého futbalu. Nedávno sme písali o ich príbehu.

Ako dolnoliptáci dobyli bratislavskú Top ligu malého futbalu

Na sklonku roka 2019 chalani zorganizovali v Ľubochni už 2. ročník GOT Cupu – futbalového turnaja, ktorý okrem spomínania účastníkov i divákov slúži aj ako benefícia.

„Nechceme mať z turnaja zisk, ale sledujeme ním, aby sme pomohli ľuďom, ktorí nemajú také šťastie, ako my,“ dopĺňa Lacko.

„Použijeme peniaze vyzbierané z tomboly, ďalšie prostriedky sme získali sponzorsky, napríklad chalani z Trnavy prispeli dosť. Na turnaji je aj štartovné, ale to nepokryje ani základné náklady. No a potom tu máme šenk, kde si môžu kúpiť všetci účastníci aj diváci občerstvenie. Všetko, čo vyzbierame nad turnajové náklady, tak ide ako dar na tri konkrétne účely, ktoré sme vybrali,“ hovorí o hlavnom zmysle turnaja jeden z hlavných organizátorov Andrej Kostroš.

„Určite nie som na to sám. Kým vlani sme turnaj robili intenzívnejšie možno šiesti, teraz je okruh ľudí ďaleko širší. Najmä v množstve prispievateľov do tomboly napríklad, ale viacerí  dali ruku k dielu nejakou pomocou pri organizácii. Parádne sme sa rozrástli nielen po futbalovej stránke, keď je tu už 15 tímov, ale po organizačnej,“ vysvetľuje člen tímu Ako Chcete Andrej Kostroš.

Foto z turnaja. Autor – Maťo Pochyba

Charitatívny turnaj

Široká pomoc a vôľa ľudí prispieť bola zrejmá už z cien v tombole. Originál dresy a šály futbalových klubov z Anglicka, ale najmä podpísané dresy Martina Škrteľa, Adama Zreľáka, Dominika Kružliaka, Miroslava Karhana, a tiež aj Kamila Kopúnka, ktorý dokonca na turnaji hral, len hovoriť sa mu v čase našej návštevy veľmi nechcelo.

Organizátori napokon ohlásili sumu 3795 eur, teda o tisíc eur viac ako pri prvom ročníku. Peniaze rozdelia na tri časti.

Pre Detskú kliniku ÚVN v Ružomberku kúpia injekčný dávkovač. „Vďaka tomuto prístroju budú môcť lekári a sestričky presne nastaviť dávkovanie liekov, čím sa stáva liečba omnoho efektívnejšou,“ vraví Andrej Kostroš o prvom cieli, ktorý chcú podporiť.

Druhá časť peňazí pôjde Marcelovi – žiakovi 5. ročníka ZŠ Dončova. Žije so starými rodičmi, ktorí ho vychovávajú. Babka kvôli tomu dokonca stále na zmeny pracuje.

Samuel Lacko (vľavo) a Andrej Kostroš (vpravo) – dvaja z hlavných organizátorov GOT Cupu počas oceňovania najlepších. Foto – Maťo Pochyba.

„Marcel má aj troch súrodencov, ale o tých sa stará mama. On vyrastá odmalička so starkými. V takejto rodine plní častokrát úlohy, ktoré si deti v bežných rodinách v jeho veku nevedia ani predstaviť. Nikdy sa na nič nesťažuje, k spolužiakom je maximálne priateľský, vzorne vychovaný, skromný a do školy vždy pripravený. Na kontrolu študijných výsledkov jeho starí rodičia potrebujú elektronické zariadenie. Radi by sme preto Marcelovi a jeho rodine darovali notebook, ktorý by im značne uľahčil život a Marcelovi aj prípravu do školy,“ približuje druhý podporený príbeh Andrej Kostroš.

Tretia časť peňazí pôjde 13-ročnej Natálii, ktorej diagnostikovali viaceré ochorenia. Juvenilná idiopatická artritída je vzácna choroba, ktorá postihuje kĺby, ale aj ostatné časti tela. „Okrem toho je u nej rozvinutá život ohrozujúca komplikácia – syndróm aktivovaných makrofágov, čo nadmerne aktivuje bunky imunitného systému, ktoré poškodzujú jej vnútorné orgány. Je to veľmi vážny a ťažko liečiteľný stav. Starostlivosť o Natálku stojí napriek obrovskej snahe celej rodiny nemalé peniaze. Bez pomoci iných to len ťažko dokážu zvládať,“ opísal Andrej Kostroš tretí prípad, kam organizátori prispejú časťou z turnajového výťažku.

Víťazi zo Švošova

V prvom ročníku skončili štvrtí, teraz vyhrali. Niekdajší dorastenci zo Švošova z roku 2012. Vo finále si poradili s partiou z Komjatnej, futbalový ročník 2015. V súboji o 3. miesto porazili OR-LI z Istebného domáci ružomberský celok Koniferum.

Medzi pätnástimi zúčastnenými nechýbali mužstvá z Ľubochne, Švošova, Trnavy, Partizánskeho, Istebného, Bratislavy, rozhodcovia oblastné futbalového zväzu, ale najmä viacero partií z Ružomberka či dokonca bývalé dorastenecké tímy z MFK Ružomberok.

„V zápale boja nepoznáš priateľa, ale po zápase si napokon všetci podáme ruku a stretneme sa v šenku,“ opísal súboje z poslednej soboty roka 2019, pískané oblastnými futbalovými rozhodcami, spoluorganizátor Samuel Lacko.

Jedna z najlukratívnejších cien tomboly – originál dres Martina Škrtela s podpisom. Foto – Maťo Pochyba.

 

V takzvanom šenku bolo minimálne rovnako rušno, ako na ihrisku. Výťažok z neho tiež prispel na k benefičnému charakteru turnaja. Foto – Maťo Pochyba.

 

Na turnaji si zahral v družstve Metalinox z Trnavy aj niekdajší futbalový reprezentant Kamil Kopúnek. Tu pri počítačovej hre, ktorá slúžila na spestrenie účastníkov a návštevníkov. Foto – Maťo Pochyba.

 

Ružomberčania z Bratislavy zorganizovali charitatívny turnaj v Ľubochni

Titulná fotografia – Víťazi turnaja zo Švošova. Autor – Maťo Pochyba.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.