Rokovania o novej zonácii Veľkej Fatry pokračujú

Ministerstvo životného prostredia SR plánuje zvýšiť plochu Národného parku Veľká Fatra, ale najmä veľkosť územia s najvyšším stupňom ochrany z necelých 20 percent až na polovicu.

Národný park Veľká Fatra (NP VF), ktorý sa rozprestiera aj na území okresu Ružomberok, prejde novou zonáciou. Návrh predstavilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ešte začiatkom decembra minulého roku a u mnohých dotknutých obcí a občanov vyvolal vlnu nevôle.

Rokovania o novej zonácii pokračovali v stredu 11. januára na Mestskom úrade (MsÚ) v Ružomberku, tentoraz aj za účasti riaditeľa Správy NP VF Eduarda Apfela. Okrem primátora Ľubomíra Kubáňa a viceprimátora Róberta Kolára sa pracovného stretnutia zúčastnili aj zástupcovia Mestských lesov Ružomberok, referátu životného prostredia MsÚ i predstavitelia dotknutých obcí z Liptovskej Lúžnej, Liptovských Revúc, Ľubochne, Liptovskej Osady a Hubovej.

Diskusia sa niesla v konštruktívnom duchu a som veľmi rád, že riaditeľ Správy NP VF odpovedal na všetky otázky, ktoré nás trápili. Zopakovali sme náš spoločný záujem návrh pripomienkovať a hľadať východiská pre budúcu korektnú spoluprácu,” zhodnotil ružomberský primátor v profile mesta na sociálnej sieti.

Zvýšiť sa má územie národného parku aj najvyšší stupeň ochrany

Najzásadnejšou zmenou, ktorú návrh zonácie prináša, je to, že sa má v NP VF rozšíriť najvyšší stupeň ochrany prírody na 41, 55 percenta územia národného parku, dnes sa v najvyššom stupni ochrany nachádza 19, 48 percenta územia. Do desiatich rokov by sa mal najvyšší piaty stupeň ochrany rozšíriť na viac ako 50 percent územia parku.

Zvýšiť sa má aj výmera Národného parku Veľká Fatra a to zo 40 371,3433 ha na 40 897,5822 ha, rozšíri sa aj výmera ochranného pásma národného parku zo súčasných 26 132,5817 ha na 26 183,1987 ha.

Ružomberok považuje návrh zonácie za nevýhodný

Nová zonácia sa okrem Veľkej Fatry dotýka aj Slovenského krasu a Polonín. Návrhy envirorezortu majú byť prerokované na okresných úradoch so všetkými dotknutými subjektami, vrátane súkromných vlastníkov či zástupcov dotknutých samospráv. Neskôr Ministerstvo životného prostredia predloží návrhy zonácií do legislatívneho procesu.

Viac informácií nájdete TU.

Zdroj: FB/mesto Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.