Ružomberok sa aj tento rok zapojil do Národného týždňa manželstva

V meste sa počas valentínskeho týždňa konalo viacero zaujímavých akcií pre manželov.

Od pondelka do nedele mali záujemcovia možnosť zakúpiť si za zvýhodnenú cenu hru Duet pre manželské páry v Café Bistro chez les Moustiques. Utorok patril premietaniu francúzskej komédie Čo sme komu urobili? v Kine Kultúra. Vyvrcholením týždňa bolo posedenie v Panskom dome na Námestí Andreja Hlinku, ktorého súčasťou bol workshop zameraný na sedem manželských zručností.

„V kine bolo asi 60 ľudí, hru Duet si každý deň zakúpili dva-tri páry. Na hlavný, sobotný program sa prihlásilo asi dvadsať párov,“ priblížil Július Šramo, ktorý podujatie spolu so svojou polovičkou a manželmi Naďovcami v našom meste pripravil.

Ako vyzeral sobotný večer?

Mottom deviateho ročníka Národného týždňa manželstva (NTM), ktorý podporila aj biatlonistka Anastasia Kuzminová, bolo ´Hráme spolu´. Pri tejto príležitosti národní koordinátori v spolupráci s Centrom pre tréning a rozvoj pripravili aj spoločensko-vzdelávací program vo viacerých slovenských mestách od Bratislavy po Sninu, takzvaný Duet tour.

Jedným z pätnástich miest, kde si spravili zastávku, bol aj Ružomberok. „Nosnou aktivitou tohto ročníka bola práve spoznávacia hra Duet, na základe ktorej sme vytvorili scenár Duet tour. Týkal sa siedmich pilierov spokojného manželstva, na ktoré sa hra Duet zameriava,“ vysvetlil národný koordinátor Vladimír Sochor.

Autormi hry sú manželia Miroslav a Denisa Zlevskí, spoluautorkou Zuzana Árvayová.

Zuzana Árvayová počas Duet tour po slovenských mestách. Foto – facebooková stránka Vzťahovo

„Minulý rok sme predstavovali hru Duet 1, ktorá sa rýchlo rozchytala. Keďže sme videli, že hovoriť o vzťahoch a spokojnom manželstve má zmysel, rozhodli sme sa aj tento rok prispieť a pripojili sme sa ku koordinačnému tímu,“ ozrejmila Árvayová, ktorá sa zhostila interaktívneho workshopu v Ružomberku. Doplnila tiež, že druhé vydanie hry Duet je doplnené o niekoľko zaujímavých prvkov.

Názor účastníčky

Sobotným programom nepohrdli mladšie ani staršie manželské páry, medzi účastníkmi boli dokonca aj snúbenci.

Podujatia sa neváhali zúčastniť ani manželia Šrankotovci, ktorí sú spolu už 43 rokov a vychovali šesť detí. „Našou túžbou vždy bolo, aby poznali hodnoty kresťanského života. Piati z nich už majú vlastné rodiny,“ prezradila pani Elena, ktorá na podujatie v sprievode manžela zavítala po druhý raz.

Hra Duet 2. Foto – autorka

„Moje poďakovanie patrí všetkým zainteresovaným za ochotu zaoberať sa vážnou otázkou vzťahov, predovšetkým medzi manželmi,“ vyjadrila sa k myšlienke NTM.

Rozrozprávala tiež, čo znamená tento zväzok pre ňu. „Manželstvo ako také sa nedá naučiť, je to život, ktorý sa oplatí žiť. Je správne hovoriť o tom, že sme tu a že nám záleží na budúcnosti našich detí. Že láska nikdy neprestáva. Aby sa po čase zamilovania vzťah dvoch mladých ľudí nestal pre manželov ťarchou, ale mohol sa meniť na priateľstvo, ktoré často môže byť ´silnejšie´ ako láska. Priateľ nikdy nesklame, neopustí, pomôže, keď treba, nepočíta prehry.“

Manželstvo je ako záhradka

Poslaním celoslovenskej iniciatívy s deväťročnou tradíciou je podpora manželstva, ktoré podľa organizátorov nie je samozrejmosť, ale stále sa rozvíjajúci vzťah.

Manželia Sochorovci počas Duet tour (v ľavej časti fotografie, vedľa seba). Foto – facebooková stránka NTM

„S manželstvom je to ako so záhradkou – nestačí si ju kúpiť, treba sa o ňu aj starať. Samotný vstup do manželstva nám nezaručí, že v ňom budeme šťastní. Prostredníctvom NTM sa snažíme vyslať myšlienku, že aj manželstvo vyžaduje systematickú údržbu,“ objasňuje národná koordinátorka Renáta Sochorová, manželka Vladimíra Sochora.

„Potreba pracovať na manželstve a kultivovať vzťah – to je to, čo dáva manželstvu iskru, a práve preto sme tento rok zvolili hravú tému. Chceli sme tak primäť manželov, aby sa v spomienkach vrátili do čias, kedy spolu chodili, budovali vzájomné priateľstvo a rozhodli sa, že chcú byť spolu,“ vrátil sa k tohtoročnej téme Sochor.

„Richrd Kane, ktorý prišiel s myšlienkou NTM, povedal, že táto iniciatíve je ´dobrou príležitosťou pre dobrých ľudí robiť dobré veci´,“ doplnil, ako vníma poslanie NTM jeho zakladateľ.

Titulná fotografia: Zo sobotného programu v Panskom dome. Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.