Ružomberok sa pri príležitosti 700. výročia zabával v Koniarni

Viac ako tisíc, prevažne mladých ľudí prišlo v sobotu večer do Koniarne. Oslavovali 700. výročie mesta.

Aspoň to bola pôvodná myšlienka. Po zrušených Delfských hrách pripraviť, najmä pre mladých Ružomberčanov na oslavu 700. výročia poriadny program. Z menoslovu kapiel, ktoré prišli do Koniarne, by sa dal vyskladať slušný, slovenský, hudobný festival.

Úvod obnovil smutnú spomienku

Pred siedmimi rokmi sa o niečo podobné pokúsila dvojica chalanov z mesta. V Černovej na ihrisku a za deväť eur, zorganizovali jednodňový hudobný RK Fest. Ani na tom najplnšom koncerte nebolo vtedy viac ako 500 ľudí. A to hrali Hex, Gladiátor, Smola a Hrušky, Heľenine oči, Spirit Bar a ďalší. Úvod dlhého sobotného večera vytiahol smutnú spomienku na divácky neúspešný, a doteraz jediný festival tak silného obsadenia u nás.

Počas vystúpenia The Carmines bola Koniareň ešte takmer prázdna. Zdroj – redakcia.

Všetko rozbehli prakticky domáce kapely The Carmines a po nich raperské zoskupenie Plexo & Mugis. Obe skupiny sa však museli popasovať s veľmi slabou návštevou a len z pozvoľna sa zapĺňajúcou Koniarňou. A to aj napriek tomu, že The Carmines, ale aj Mugis pochádzajú práve z nášho mesta.

„No, mali sme obsadený aspoň kúsok prvej rady,” smial sa po koncerte spevák skupiny The Carmines Samuel Sleziak. „Ale tak, rátali sme s tým, bolo to o 16-tej, v hale, keby to bolo vonku, isto sa viacej ľudí pristaví, ale to nevadí. Nám sa hralo naozaj skvele. Musím pochváliť zvuk. Bol výborne zabezpečený, vidieť, že to robili profíci a aj vďaka tomu sme si to naozaj užili,“ hovoril Sleziak.

Vo viac ľudí v tom čase dúfal aj moderátor Martin Madej. „Výborné je, že je to zadarmo. Z toho repertoáru si každý musí vybrať tú svoju kapelu. Zatiaľ neprišlo veľa ľudí, ale tí, čo tu sú, sa chcú baviť, a to je hlavné. Aj mne sa preto dobre moderuje. Ľudia v podobne menších mestách sú často oveľa viac srdečnejší a zábavy chtivejší, čo sa mi tu potvrdilo,“ povedala nám bývala spevácka hviezda predovšetkým detských poslucháčov z projektov Peter Nagy a deti.

Koncert kapely Heľenine oči už mal divákov aj grády. Foto – redakcia

Zvučné mená pritiahli aj ľudí

Koncert k jubileu mesta, ktorý bol celý zadarmo, napokon návštevnosťou až tak ako RK fest predsa len nesklamal. Už počas vystúpenia prešovskej kapely Helenine oči prišli „posily“ v podobe stoviek ľudí a dostali sa aj do nálady. V repertoári odznela aj politicky ladená pieseň s príznačným refrénom “Skutok sa nestal”. Vydarené vystúpenie ukončili skladbou Obchvat po ktorom nechali Ružomberčanov krikom “pokrstiť” ich najnovší album.

Atmosféru nepokazilo ani meškanie Patrika Vrbovského alias Rytmusa, no a počas vystúpenia Pary si už váhovo predsa len väčší spevák Lasky dovolil nechať sa nosiť na rukách výborne sa baviaceho davu. Viac ako tisíc ľudí mohlo byť v Koniarni v momente najväčšej návštevy, čo do Koniarne v sobotu večer prišla.

Kapela Para s ružomberským gitaristom Jozefom Rezníkom mladším (vľavo). Foto – redakcia.

„Atmosféra je super, tešili sme sa na Plexa, Rytmusa, a ešte nás čaká Gladiátor. Myslím, že tu je lepšia atmosféra ako by bola na námestí. Tam by bola zima, tu neprší a môžeme sedieť,“ hovoril Ružomberčan Patrik Mego, ktorý sa prišiel odreagovať, tak ako stovky ďalších mladých ľudí z mesta a okolia.

„Je tu fajn. Námestie by asi malo väčšiu atmosféru a trošku som sklamaný z počtu ľudí, no kto sa prišiel zabaviť, tak sa zabaví aj tak. A je jedno, či je výročie, či nie, aj keď sme zaň vďačný, lebo bez neho by tu takéto niečo nebolo,“ súdil Marek, taktiež z Ružomberka.

Dá sa len súhlasiť. Na koncerte RK700 bolo vidieť, že kto chcel: spieval, tancoval, vybláznil sa. V Koniarni sa však dali koncerty, trvajúce až do nedeľného rána, kedy všetko uzavrela Hudba z Marsu, naozaj vychutnať aj sedením.

 

Najmä mladí ľudia si do Koniarne predsa len cestu našli. Foto – redakcia.

 

Sobotu uzavrel Gladiátor. Po nich sa “až” v nedeľu dostala na pódium Hudba z Marsu. Foto – redakcia.

Titulná fotografia – spevák kapely Para “Lasky” si vystúpenie naozaj užil.

Anna Zábojníková, Nikola Marhefková, Peter Kravčák

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.