Ružomberok uspel v slovenskej konfrontácii, zahrá si o piate miesto

Liptáčky potvrdili úlohu favorita. Foto: FB/Piešťanské Čajky
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 27. januára zápas o 5.-8. miesto v rámci Federálneho pohára žien.

Piešťanská Diplomat aréna je v termíne 26. – 28. januára dejiskom tretieho ročníka Federálneho pohára. Ružomberčanky otvorili turnaj štvrťfinálovým vystúpením proti Levhartice Chomutov, s ktorým prehrali 59:64.

Na druhej strane, Šamorínčanky v rovnakej fáze turnaja podľahli Žabinám Brno 60:116. Obe družstvá tak čakala vzájomná konfrontácia v zápase o 5.-8. miesto. Minulý rok sa tieto celky stretli takisto v tejto fáze turnaja, pričom vtedy sa z prekvapivého triumfu tešili hráčky z juhu Slovenska.

V aktuálnej sezóne odohrali „žabky“ so Šamorínom dve vzájomné stretnutia, pričom v oboch prípadoch sa z výhry tešili Liptáčky. Tie boli aj v tomto prípade jednoznačným favoritom, pričom papierové predpoklady aj potvrdili.

Výborný prvý polčas

Ružomberčanky sa v súboji nemohli spoľahnúť na českú legionárku Andreu Andělovú, ktorá sa zranila vo včerajšom štvrťfinále. Zverenkyne Juraja Suju nenechali nič na náhodu a vďaka vysokému vedeniu dostali už v prvom polčase výraznú zápasovú minutáž aj hráčky z lavičky.

„Ruža“ od úvodu stretnutia diktovala tempo, pričom ho začala ôsmimi bodmi v rade (8:0). Šamorín síce znížil na 10:5, no to bolo v prvej štvrtine z jeho pohľadu všetko. Následne totiž Liptáčky zaznamenali 16-bodovú šnúru, vďaka čomu po úvodnej perióde vyhrávali vysoko 26:5.

Aj druhá desaťminútovka patrila ružomberským hráčkam, ktoré postupne zvyšovali svoj náskok. Najvyšší bodový rozdiel si vytvorili v samom závere prvého polčasu, keď svoje vedenie navýšili na úroveň 33 bodov. Po úvodnom dejstve vyhrával Ružomberok vysoko 48:15 a o osude duelu bolo rozhodnuté.

Zahrali si všetky hráčky

Po zmene strán dostali v oranžovom drese ešte väčšiu zápasovú porciu hráčky z lavičky. V druhom polčase to už z pohľadu MBK nebol taký dominantný výkon ako v úvodnom dejstve, no napriek tomu svoj náskok mierne zveľadil. Tretiu štvrtinu začali lepšie Liptáčky, ktoré v jej polovici vyhrávali už o 38 bodov (58:20).

Potom sa však Ružomberčanky na štyri minúty strelecky odmlčali, čo využili ich súperky, ktoré zaznamenali 11 bodov po sebe (58:31). V závere tretej časti hry sa presadila aj „Ruža“, ktorá pred poslednou periódou viedla 62:31.

Zlepšená streľba

Záverečná štvrtina bola ako na hojdačke, no úspešnejšie v nej boli zverenkyne Juraja Suju, ktoré ju ovládli pomerom 20:13. Ružomberok napokon zdolal Šamorín vysoko 82:44 a zaznamenal prvý triumf na turnaji.

Liptáčky môže okrem výhry tešiť aj vysoká strelecká úspešnosť, ktorá sa zastavila na hodnote 61 %. V oranžovom drese sa bodovo presadili, okrem Štefánie Michaličkovej, všetky hráčky, pričom každá z nich si pripísala viac ako 10 minút na palubovke.

Turnaj zakončia proti českému protivníkovi

Najlepšou strelkyňou duelu bola ružomberská hráčka Anna Kaljužná, ktorá zaknihovala 18 bodov. Dvojcifernú hranicu prekročili aj Oľga JackovecováMária Štefančová (obe po 10 bodov).

Zajtra (v nedeľu 28. januára o 13:30 h) ukončia ružomberské basketbalistky svoje pôsobenie na federálnom turnaji. V zápase o konečné 5. miesto vyzvú Sokol Hradec Králové.

Federálny pohár – zápas o 5.-8. miesto:

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 82:44 (48:15)

/MBK Ružomberok si zahrá o 5. miesto/

MBK Ružomberok: Kaljužná 18, Jackovecová a Štefančová po 10, Buknová a Ďuratná po 8, Jarošová, Urbanová, Mikovčáková a Oravcová po 6, Hadačová a Havranová po 2.

ŠBK Šamorín: Marcová 11, Šipková 10, Vargová 9, Lüttmerdingová 6, Soókyová a Ošťadalová po 2.

Trojky: 6-3. Diváci: 50. Úspešnosť streľby: 61 % – 29 %. TH: 13/10 – 15/11. Rozhodovali: Dombrovsky, Scholzová, Perečinská. Štvrtiny: 26:5, 22:10, 14:16, 20:13.

• 2. zápas o 5.-8. miesto: KP TANY Brno – Sokol Hradec Králové 69:73 /Sokol Hradec Králové si zahrá o 5. miesto/
  • 1. semifinále: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 73:60 /Piešťanské Čajky postúpili do finále/
  • 2. semifinále: Žabiny Brno – Levhartice Chomutov 97:61 /Žabiny Brno postúpili do finále/