Ružomberok už futbalovú ligu vyhral. Na hernej konzole

Dalibor Takáč vyhral fortunaligovú súťaž vo futbale na playstation. Výhru, 1500 eur, venoval Centru sociálnych služieb Trojlístok.

S nápadom na futbalový turnaj v hre FIFA 2020 na playstation prišiel hlavný partner najvyššej futbalovej súťaže, spoločnosť Fortuna. Oslovila kluby, aby vybrali jedného hráča, ktorý bude reprezentovať v online, v podstate počítačovej hre.

Vyhral, hoci nie je najlepší

„Hrávame so spoluhráčmi občas, ale veľa chlapcov v kabíne je lepších ako ja. No mňa oslovili ľudia z klubu, tak som si to premyslel a išiel do toho,“ hovorí 22-ročný záložník MFK Dalibor Takáč.

Za lepších považuje Michala Joneca či Adama Brenkusa, ktorí patria k najlepší e-futbalistom v kabíne. Lenže Dalibor teraz vyhral nepísané slovenské majstrovstvá. Porazil všetkých súperov už v základnej skupine. Premožiteľa nenašiel medzi dvanástimi súpermi, ktorých pozná z naozajstných zápasov, ani v dueloch o umiestnenie. Vo finále zdolala reprezentanta Spartaka Trnava Bogdana Mitreu 3:1.

„Určite som sa zabavil. Ale vzalo mi to aj dosť veľa energie. Bolo potrebné riadne sa sústrediť. A tak verím, že si aj diváci prišli na svoje, keďže nemôžeme momentálne súperiť medzi sebou na trávnikoch. Dúfam, že už v blízkej budúcnosti sa všetko zmení,“ hovorí Takáč o víkende, ktorý kvôli turnaju strávil pred televízorom.

Obľúbeným klubom behavého futbalistu je Borussia Dortmund. V počítačovej súťaži si však vybral FC Liverpool a Juventus Turín s ktorými sa mu viacej darí. Každý účastník mal právo na dva kluby. Len s tými mohol alternovať celé podujatie. Takáč napokon odohral víťazný turnaj s Liverpoolom.

Anton Machola, Eva Buchová a Dalibor Takáč pred CSS Trojlístok na Riadku. Pracovisko na Ulici sv. Anny je aktuálne zatvorené. Foto – Rudo Makškurica.

O peniazoch rozhodnú klienti

Odmena za prvenstvo bola určená na charitatívne účely. Akékoľvek, ktoré si víťazný futbalista vyberie. Takáč si zvolil Centrum sociálnych služieb (CSS) Trojlístok.

„Ešte pred turnajom som volal s naším vedúcim mužstva Peťom Adamčiakom a pýtal som sa, kam by som peniaze mohol dať. Hneď mi povedal, že pre Trojlístok,“ vysvetlil príbeh, ako sa dostal práve k CSS Trojlístok.

Nie je to náhoda. MFK Ružomberok je s Trojlístkom v spriaznenej spolupráci už 10 rokov. Presne toľko je aj Adamčiak pri družstve MFK. Klienti centra, kde je nemálo fanúšikov športu, chodia zavše na štadión zahrať si s futbalistami zápas. Oni zase chodia do Trojlístka na debaty, ale aj s mikulášskymi či vianočnými darčekmi.

„Hlavný zámer turnaja bol, aby sa peniaze dostali tam, kde sú potrebné. A práve preto som sa rozhodol zapojiť, lebo išlo o dobrú vec,“ povedal Dalibor Takáč.

„V tejto chvíli neviem povedať ako, ale určite nám 1500 eur pomôže. Máme taký zvyk, že ak prídu do rozpočtu peniaze, s ktorými sme nepočítali, rozhodnú o nich hlasovaním klienti. Oni sú tí praví, pretože radosť bude potom dvojnásobná, keď kúpime to, čo naozaj chcú a čo si vyberú. Nechajme sa prekvapiť, čo to napokon bude,“ priblížil princíp, ako s darom naložia v CSS jeho riaditeľ Anton Machola.

Trojlístok oslavuje tento rok ešte jedno jubileum. Je to presne 30. rokov od jeho založenia.

„Tak nám vyšlo akoby slniečko v týchto ťažkých časoch a chvíľach, keď sú všetky centrá a domovy sociálnych služieb tak skúšané. Môže nás len tešiť, že si na nás opäť spomenuli,“ vyslovila terapeutka v centre Eva Buchová. Práve ona sa pravidelne snaží o vytváranie príležitostí, aby klientom centra spestrila všedné dni a priniesla zážitky, napríklad v podobe stretnutí so známymi športovcami.

Oslovili sme aj trénera Jána Haspru mladšieho, čo hovorí na počítačové futbalové schopnosti svojich zverencov. „K podobný veciam ako je playstation mám totálne negatívny vzťah, takže to vo mne nevyvolalo nejakú pozitívnu emóciu, ale veľmi sa teším tomu, že vyhral 1500 eur a išli na dobrú vec. K tomu Daliborovi gratulujem, lebo je to dobrá vec,” ponúkol svoj pohľad tréner Haspra.

Tirulná fotografia – zľava Antona Machola a Eva Buchová z CSS Trojlístok preberajú symbolický šek na 1500 eur z rúk Dalibora Takáča. Foto – Rudo Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.