Ružomberok zvíťazil nad Trenčínom rozdielom triedy

Ružomberskí futbalisti zaznamenali úspešný vstup do nadstavby. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v piatok 10. marca v rámci 1. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy s AS Trenčín 3:0. Liptáci úspešne vstúpili do nadstavby o udržanie sa a poistili si vedúce postavenie v tejto skupine.

Obom mužstvám sezóna nevychádza podľa predstáv, takže niet divu, že účinkujú len v skupine o záchranu. Kým zverenci Petra Struhára bojovali o účasť v hornej šestke do posledného kola, tak Trenčania sa v tabuľke nachádzajú až na 10. mieste, s 8-bodovým mankom na Ružomberok. Vzhľadom na formu a kvalitu jednotlivých mužstiev boli miernym favoritom zápasu Liptáci.

Premiérový gól Macejka vo Fortuna lige

Predchádzajúce dve stretnutia týchto tímov gól nepriniesli, no v tomto dueli sa diváci gólov dočkali. Úvodnú šancu stretnutia si vytvorili v 4. minúte Ružomberčania, keď z ťažkého uhla zakončoval Tomáš Bobček, no jeho strela neskončila v sieti. Dlhé minúty sa následne pod hradom Matúša Čáka nič vážnejšie neudialo. V 24. minúte sa o slovo prvýkrát prihlásili Trenčania, lenže strelu ich kapitána Matúša Kmeťa zneškodnil brankár „Ruže“ Tomáš Frühwald.

O šesť minút neskôr boli Liptáci veľmi blízko ku gólu, lenže Bobčekova strela skončila len na brvne. Ružomberčania boli za svoju aktivitu odmenení v 36. minúte, keď sa aj s prispením domáceho obrancu Samuela Bagina presadil Adrián Macejko – 0:1. Ružomberský záložník si tak otvoril gólový účet v najvyššej slovenskej súťaži. Do konca prvého dejstva si žiadne z mužstiev už nevytvorilo vážnejšiu príležitosť a tak po úvodnej 45-minútovke vyhrával Ružomberok 1:0.

Nepremenená penalta Trenčína

V úvode druhého polčasu Trenčania takmer vyrovnali skóre, keď výbornú robotu odviedol Eynel Soares, no na jeho center tesne nedosiahol Kmeť, ktorý mohol zakončovať do odkrytej brány. V 55. minúte bol po faule Kristófa Domonkosa nariadený pokutový kop pre Trenčín.

Loptu si na biely bod postavil domáci kapitán Matúš Kmeť, no ružomberský gólman Tomáš Frühwald predviedol skvelý zákrok a jeho strelu zneškodnil. V 65. minúte sa domácej obrane pripomenul Tomáš Bobček, no s jeho pokusom si poradil brankár Vozinha. O osem minút neskôr si vytvorili ďalšiu príležitosť Trenčania, lenže zakončenie Filipa Bainovića nemalo gólové parametre.

Dva góly Gereca v rozpätí troch minút

V 79. minúte sa dočkali Ružomberčania druhého gólu v stretnutí, keď sa presadil Štefan Gerec a priblížil Liptákov k zisku troch bodov – 0:2. O ďalšie tri minúty nastrelil aktívny Tomáš Bobček žrď, lopta sa odrazila k Štefanovi Gerecovi, ktorý ju poľahky poslal do odkrytej brány – 0:3. Gól najskôr neuznali pre ofsajd, ale po konzultácii so systémom VAR ho napokon rozhodca potvrdil a Ružomberok tak viedol už rozdielom triedy.

V nadstavenom čase mohol skóre kozmeticky upraviť Bainović, no pri jeho strele z priameho kopu sa vyznamenal ružomberský brankár Frühwald. Futbalisti MFK Ružomberok tak v Trenčíne triumfovali presvedčivo 3:0. Liptáci si v tabuľke skupiny o záchranu poistili vedúce postavenie a pred Zlatými MoravcamiMichalovcami majú už 10-bodový náskok. Oba tímy však ešte čakajú zápasy 23. kola Fortuna ligy.

Najbližší duel odohrajú Liptáci v sobotu 18. marca, keď na domácom štadióne privítajú Zlaté Moravce. Následne príde na rad reprezentačná prestávka. Po jej skončení čaká na vicemajstra stretnutie v Michalovciach (1. apríl). Posledný zápas v rámci nadstavby odohrajú Ružomberčania 20. mája proti Liptovskému Mikulášu.

Fortuna liga – 23. kolo:

AS Trenčín – MFK Ružomberok 0:3 (0:1)

Góly: 36. Macejko, 79. Gerec, 82. Gerec. Žlté karty: 28. Kozlovský, 44. Stojsavljevič, 86. Okunola – 8. Domonkos, 90+3. Bobček, 90+7. Zsigmund. Rozhodca: Ziemba – Roszbeck, Kmec. Diváci: 371.

AS Trenčín: Vozinha – Yem (70. Mičuda), Bagin, Stojsavljevič, Kozlovský – Oladoye (46. dos Santos), Gajdoš (83. Praženka) – Kmeť (70. Bainović), D. Hollý, Soares – Kupusović (46. Okunola).

MFK Ružomberok: Frühwald – Fabiš, Malý, Mojžiš, Selecký – Šefčík (58. Gerec), Zsigmund, Domonkos (58. Luterán), Macejko (81. Boďa) – Chrien (90. Švehla) – Bobček.