Ružomberská fabrika dáva prácu už aj na Kysuciach

Spoločnosť Galmm expanduje a v priemyselnom areáli v Čadci postavila nový závod za 5,7 milióna eur.

Slovenský priemysel poháňa vpred predovšetkým automotive. Ide o segment, za ktorým netreba vidieť len výrobu samotných automobilov, ale aj desiatky ich dodávateľov a subdodávateľov.

Aktuálne máme v krajine štyri automobilky: Kia, Jaguar, PSA Peugeot Citroën a Volkswagen. Pre všetky z nich je stabilným partnerom aj ružomberská spoločnosť Galmm.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

„Prešli sme všetkými certifikáciami, auditmi zameranými na kvalitu, bezpečnosť práce a environmentálne prostredie. Sme roky stabilným a spoľahlivým partnerom pre desiatky našich klientov z automotive, kde sme sa vo futbalovej terminológii dostali do Ligy Majstrov. Európska konkurencia si od nás vyžaduje špičkovú ponuku. Preto sme sa rozhodli naše služby rozšíriť a ponúknuť im aj ďalšie produkty,“ hovorí majiteľ spoločnosť Galmm Martin Motyka.

Výrobná hala spoločnosti Galmm v Čadci.

Nový závod

V októbri spustili v Čadci na Kysuciach novú prevádzku zameranú na celkom nový druh úpravy kovov čím rozšírili portfólio svojich služieb.

„Závod v Čadci je zameraný na kateforetické a práškové lakovanie. Posilnili sme si tým postavenie nielen na slovenskom, ale aj na českom a poľskom trhu. Vďaka strategickej polohe závodu dokážeme dodávať aj pre automobilky Hyundai Nošovice a General Motors Bielsko-Biala,“ vysvetľuje Motyka.

V priemyselnom parku v Čadci a podpore miestnej samosprávy našiel Galmm ideálne podmienky a po 5,7 miliónovej investícii tu postavil celkom nový závod, ktorý už v tomto roku dá prácu 30 ľuďom.

„Do dvoch rokov rozbehneme trojzmennú prevádzku a zamestnáme 70 až 100 ľudí. S kapacitou 1,2 milióna metrov štvorcových ročne, sme otvorili najväčšiu komerčnú lakovňu na Slovensku,“ priblížil expanziu spoločnosti Martin Motyka.

Galmm Čadca v číslach

Plocha závodu 9200 m2
Výrobná plocha 3759 m2
Administratívna budova 400 m2
Ročná výrobná kapacita lakovne 1 200 000 m2
Investícia 5,7 milióna eur
Zamestnanosť 70 – 100 ľudí

 

Možno aj v Ružomberku

„Automobilky plánujú výrobu s predstihom a chcú poznať kapacitné možnosti a technickú pripravenosť dodávateľov vopred. Aktuálne už spracovávame cenové ponuky na výrobu v rokoch 2022 až 2023. Nadnárodné spoločnosti riešia dodávateľov v rámci celej Európy, nielen zo Slovenska. Naša konkurencia je celoeurópska,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti.

Spoločnosť uvažovala nad postavením nového závodu aj v Ružomberku.

„Tu doma sme zažili silnú snahu o diskreditáciu firmy, čo sa ukázalo ako neopodstatnené. Štátne kontrolné orgány s ich vlastnými meraniami potvrdili, že spĺňame všetky legislatívne požiadavky. Koniec-koncov, dôkazom toho sú naši klienti. Oni u nás vykonávajú audity a vystavujú nám certifikáty. Bez dodržania podmienok, napríklad aj spomínaného environmentu, by sme pre nich nemohli  dodávať,“ vysvetľuje Martin Motyka a dodáva: „Galmm s rozvojom neskončil, otázne je, kde to bude.“

Priestory spoločnosti Galmm v Čadci.

Ružomberská spoločnosť Galmm pôsobí na slovenskom a európskom trhu už 28 rokov. Špecializuje sa na povrchovú úpravu kovov a pokovovanie materiálov, ktoré predlžujú životnosť a zároveň zvyšujú kvalitu a úžitkové vlastnosti výrobkov. Galmm ponúka komplexné služby v oblasti povrchovej úpravy kovov galvanickým zinkovaním, zliatinovým zinkovaním, galvanickým cínovaním, fosfátovaním a najnovšie už aj elektrolytickým a práškovým lakovaním.