Ružomberské basketbalistky odštartovali letnú prípravu. Čoskoro sa pridajú aj nové zahraničné posily

Začiatok extraligy je naplánovaný na posledný septembrový deň. Dovtedy čaká ružomberské žabky osem prípravných zápasov.

Radka Stašová, Miroslava Mištinová, Teodora Turudičová, Viktória Havranová, Eva Škvareková a Natália Uramová. Mená hráčok, ktoré z pôvodného tímu ostali, doplnia v novom aj tri zahraničné basketbalistky.

Američanky aj basketbalistka z Čiernej Hory

Po odchode viacerých hráčok musel klub doplniť káder. „Prvý podpis sme spravili okamžite po tom, ako sme sa dozvedeli, že Nikola Dudášová mieri do zahraničia. Je to combo rozohrávačka, museli sme hľadať hráčku na jej pozíciu,“ hovorí o prvej výmene manažér klubu Radoslav Popelka. Do Ružomberka tak prichádza 179 centimetrová posila Sofija Živaljevićová z Čiernej Hory.

„Odišli nám všetky podkošové hráčky, preto sme museli hľadať možnosti, ako ich nahradiť. Boli sme v rokovaní so všetkými možnými slovenským aj európskymi hráčkami, dopadlo to tak, že budeme mať dve hráčky, ktoré prichádzajú z univerzity, bude to ich prvý rok v Európe,“ hovorí o dvoch Američankách Popelka.

Sú nimi 23-ročná Nigérijčanka s americkým pasom Nicole Enabosiová a rovnako stará Američanka Zada Wiliams. „Sú veľmi silné a agresívne, od nás sa zase môžu naučiť európskému basketbalu. Káder je uzatvorený, do ideálu mu ale chýba čerešnička, no vzhľadom na rozpočet si ju nemôžeme dovoliť,” konštatuje Popelka.

Donátormi klubu sú mesto a spoločnosť Eco Investment, vďaka nim má klub na aktuálnu sezónu v peňaženke 350-tisíc eur. Na zachovanie pôvodného kádra by však potreboval ďalších stotisíc eur. „Sme na úrovni, že by sme určite potrebovali väčšiu finančnú podporu na to, aby sme mohli robiť basketbal na európskej úrovni. Máme ambície, rozbehli sme niečo aj v mládeži. Z tohto pohľadu však momentálne stagnujeme,“ potvrdil Radoslav Popelka.

Radka Stašová: Verím, že sa nám podarí vytvoriť dobrý kolektív

Do novej sezóny nastupuje MBK Ružomberok s nezmeneným realizačným tímom. Trénerovi Jurajovi Sujovi predĺžili zmluvu aj na ďalší rok. Basketbalistky pred začiatkom extraligy najskôr odohrajú prípravu. „Tréningy by sme mali mat väčšinou dvojfázové, možno dvakrát do týždňa bude iba jeden tréning, aby sme mali priestor aj na regeneráciu. Samozrejme, v príprave býva tréningov viac ako v sezóne, keď sa hrajú zápasy. Prvé týždne to bude len o trénovaní a potom nás čaká osem prípravných zápasov pred začiatkom ligy,“ potvrdila pre Ružomberský magazín hráčka Radka Stašová.

Situáciu v klube však nevníma negatívne. „Všetko má svoje pre aj proti, myslím si, že všetci budeme vďační, keď sa nová sezóna bude môcť začať normálne. Môj kontrakt je stále platný, túto sezónu dohrám a čo bude potom, uvidíme,“ vysvetľuje Stašová, zároveň hovorí, že sa na nový tím teší. „Nateraz je káder uzavretý, určite sa značne obmenil a hlavne omladil. Nové spoluhráčky zatiaľ nepoznám, do prípravy by sa k nám mali pripojiť od budúceho týždňa. Osobne sa na nový tím teším a verím, že sa nám podarí vytvoriť dobrý kolektív,“ uzatvára Stašová.

Titulná fotografia: Tréner Juraj Suja medzi hráčkami počas zápasu. Foto: Rudo Maškurica

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.