Ružomberské Vianoce začali (fotoreportáž)

Tohtoročné vianočné trhy odštartovali v piatok podvečer aj s novou výzdobou. Ulice centra mesta Ružomberok rovnako skrášľujú drevené stánky plné voňavých dobrôt a výrobkov od remeselníkov.

Po dvojročnej pandemickej prestávke v piatok 16. decembra o 16:00 hod. začali vianočné trhy, na ktoré mnohí netrpezlivo čakali. Slávnostným príhovorom primátora Ružomberka Ľubomíra Kubáňa odštartovala osemdňová vianočná nálada poprepletaná chutným jedlom, škoricovým punčom či výrobkami miestnych remeselníkov.

,,Ružomberčania, som dojatý a teším sa s vami. Verím, že sa budeme stretávať nielen cez sviatky, čas adventu, ale aj počas iných ročných období, keď budeme nasávať krásnu atmosféru Ružomberka. Prajem vám krásne a požehnané sviatky,” otvoril Ružomberské Vianoce Ľ. Kubáň.

Nová výzdoba aj charitatívna myšlienka

Okrem drevených stánkov, rozsvieteného vianočného stromčeka a Betlehema, centrum mesta najnovšie okrášľuje aj nová výzdoba v Parku Š. N. Hýroša. Hýrošov park zdobí šesťmetrový svetelný anjel a vysvietená modrobiela brána, ktorú inštalovali v priebehu minulého týždňa.

,,Dnes skoro ráno naši pomocníci na plošine dokončili inštaláciu vianočnej svetelnej výzdoby aj na brezy v Hýrošovom parku. Začali sme milú tradíciu a mesto je krajšie. Verím, že takto vyzdobený priestor bude svedkom mnohých priateľských stretnutí. Lebo aj o tom Vianoce a predvianočný čas sú,” uviedol ružomberský primátor na sociálnej sieti.

Novinkou na vianočných trhoch je aj Primátorský vianočný punč, kúpou ktorého podporíte rodiny v núdzi. Výťažok z predaja venujú ružomberským rodinám starajúcim sa o deti, ktoré stratili rodičov. ,,Od piatka 16. decembra do 23. decembra budeme každý deň od 16:00 hod. v mestskom predajnom stánku v Parku Š. N. Hýroša predávať vianočný punč. Jeho cena bude 2 eurá (alebo aj viac, ako sa sami rozhodnete). Celý výťažok z predaja bude venovaný deťom z Ružomberka, ktoré prišli o svojich rodičov. Chceme im pomôcť a potešiť ich v čase Vianoc,” predstavil Ľ. Kubáň charitatívny vianočný punč.

Novinkou je aj Primátorský vianočný punč, ktorého kúpou podporíte peknú myšlienku. Foto: Patrícia Kurpašová

Skvelá atmosféra počas prvého dňa 

Už od skorého rána miestni pobehovali okolo stánkov a netrpezlivo čakali na ich otvorenie. Postupne sa brány drevených a vyzdobených prístreškov otvárali, s čím prichádzala aj vôňa čerstvého trdelníka, navareného vianočného punču či pečených mäsových špecialít. Okrem občerstvenia, ktoré k vianočným trhom neodmysliteľne patrí, spoza stánkov sa usmievali aj miestni remeselníci, ktorí si na vianočné trhy pripravili množstvo výrobkov.

Okrem iných nás zaujal aj stánok s prírodnou kozmetikou, ktorú Zuzana Ondrušová z Ľubochne vyrába už vyše sedem rokov popri práci opatrovateľky. ,,Tvoriť som začala až neskôr, no veľmi ma to napĺňa,” povedala pani Zuzana, ktorú prišili do stánku podporiť aj manžel s dcérou. Na podobné trhy s výrobkami pravidelne nechodí, tento rok bola len trikrát v okolí Ružomberka. ,,Dnes to ide parádne, zastavuje sa pri nás veľa ľudí a majú o naše produkty záujem. Z toho sa veľmi teším,” dodala s úsmevom šikovná Zuzana, pri ktorej nakúpite napríklad ručne robené sójové sviečky, mydlá, prírodné oleje, krémy na tvár alebo liečivé sirupy.

Zuzana Ondrušová so svojou rodinou predáva svoje výrobky na vianočných trhoch v Ružomberku. Foto: Patrícia Kurpašová

Prvý deň Ružomberských Vianoc spestrili žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš, ktorí zahrali na heligonke a zaspievali niekoľko známych vianočných piesní. Večernou vianočnou náladou zas sprevádzala hudobná skupina Elán Tribute (revival), ktorá zahrala populárne pesničky od skupiny Elán.

Vianočné trhy pokračujú aj počas nasledujúcich dní až do piatka 23. decembra. Viac o programe nájdete TU.

Centrum mesta opäť rozvonia vianočný punč

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.