Aktivity Občianskeho združenia (OZ) RosArt vo verejných podujatiach zastavila karanténa. Nezabránila však zrekonštruovať priestory nového divadelného štúdia ani pripraviť program, ktorý by Ružomberčanom priblížil, ako sa „varí“ divadlo.
Vedenie mesta Ružomberok zrušilo 9. júna zákaz organizovania kultúrnych akcií, čím dalo zelenú všetkým podujatiam, ktoré do ulíc vylákali milovníkov hudby, umenia, diskusií či divadelných predstavení. Jednou z buniek živého organizmu kultúry v meste je aj OZ RosArt, ktoré je zároveň prevádzkovateľom Ružomberského divadla RosaThea.
Vynovené priestory
RosArt tento rok oslávi desiate výročie existencie. Počas pôsobenia na divadelnej scéne však trápil mladých tvorcov najmä chýbajúci vlastný priestor. Príprava inscenácií, ale aj samotné predstavenia prebiehali doteraz v Björnsonovom dome, v kine a posledné dva roky aj v Kultúrnom dome v Likavke. Prvého decembra minulého roku sa talentovaným umelcom podarilo získať vlastné divadelné štúdio na ulici Podhora.
„Karanténa naše verejné aktivity zastavila, no RosArt žil aj naďalej. V dvojčlennom tíme s našim technikom Andrejom Klačkom sme začali rekonštruovať priestory štúdia. Maľovali sme, riešili elektroinštalácie a vynovili sme aj priestory pre účinkujúcich ako šatne či toalety,“ hovorí Marianna Stančoková, manažérka Občianskeho združenia RosArt a zároveň režisérka a dramaturgička divadla RosaThea.
Pre divadelné priestory na Podhore je príznačná poloha javiska. Javisko nie je vyvýšené, čím dávajú mladí divadelníci najavo istú rovnocennosť s divákmi. „Doteraz sme robili veľmi kontaktné predstavenia. Herci boli divákom na dosah a naopak. Priestor má dispozičné výhody, je variabilný a tak okrem klasického usporiadania javisko-hľadisko môžeme hrať aj v aréne, na móle alebo využiť aj niektorý z ďalších priestorov budovy, napríklad časť inscenácie uviesť na schodisku,“ približuje Stančoková: „Naším cieľom je priestory ešte technicky upraviť a doplniť pre čo najlepší zážitok diváka a komfort tvorcov. Tempo ďalších prác však determinujú financie.“
Ružomberskí divadelníci sa pochválili novou hrou aj priestormi
Repríza aj nové inscenácie
Verejným štartom popandemických aktivít divadla bude repríza inscenácie s dobrovoľným vstupným s názvom Solitarita v nedeľu 14. júna. Tento rok má však režisérka v pláne aj dve nové inscenácie.
Jedna bude rozprávka pre žiakov prvého stupňa a druhá zase celovečerné predstavenie pre dospelých. A ako to už pri talentovaných divadelníkoch býva zvykom, opäť sa budú zaoberať tým, čo je pre nich typické – súčasnými problémami.
„Vždy v lete hľadám titul, ktorý by sme mohli uviesť, preto čítam veľa súčasnej pôvodnej alebo prekladovej dramatickej literatúry,“ hovorí o procese výberu správnej inscenácie pre ružomberské divadlo RosaThea režisérka Marianna Stančoková.
„Už pri čítaní textu sa mi v hlave vizualizujú jednotlivé scény. Po príprave dramaturgického a réžijného konceptu začíname, zvyčajne v októbri, s jeho naštudovaním s hercami. Priestorovým skúškam predchádza analýzy textu a jednotlivých postáv a čítacie skúšky. Po nich už nič nebráni tomu, aby divadelná hra ožila v priestore tak, aby krátko pred posledným dňom roka bola uvedená premiéra,“ vysvetľuje Stančoková.
Divadlo by však chceli amatérski herci priblížiť aj ostatným. V júli plánujú urobiť divadelný workshop pre ľudí nad 16 rokov. Zameraný bude na herecké techniky a lektorom tvorivej dielne bude herec Mestského divadla Žilina Michal Tomasy. Vzdelávanie vyústi do verejne prezentovaných etúd, ktoré budú môcť záujemcovia vidieť v posledný deň workshopu pred divadelným štúdiom RosArt.
Premiéru bude mať okrem nových inscenácii aj detský tábor, ktorý bude mať prímestský charakter.
„Plánujeme ho zrealizovať tretí augustový týždeň. Tábor bude pre deti od 10 do 15 rokov, ktoré majú záujem o herectvo, radi čítajú alebo majú ambíciu písať. V tábore sa naučia to, ako sa „varí“ divadelná inscenácia – teda čo všetko je potrebné urobiť predtým, než sa hra dostane pred divákov,“ hovorí o novinke Marianna Stančoková a dodáva, že tábor bude prebiehať v divadelnom štúdiu a aj jeho výsledkom bude scénická miniatúra. „Zapojíme všetkých účastníkov, každého podľa jeho „chutí“. Niekto pripraví text, niekto bude mať napríklad zodpovednú úlohu osvetľovača a zvukára, kostyméra, scénografa a ostatní sa predstavia na javisku,“ približuje prímestský divadelný tábor režisérka.
Výmena nepotrebných vecí
Po tretíkrát bude v réžii RosArt aj podujatie Zóna bez peňazí. „Je to susedská výmena vecí, ktoré človek má, ale vie, že ich už nepotrebuje. Každý môže priniesť veci, ktoré sú funkčné a darovať ich niekomu inému,“ hovorí o ďalšom ročníku podujatia, ktoré sa uskutoční už o týždeň v sobotu Marianna Stančoková.
Kým v minulosti Zónu bez peňazí realizovali v ružomberskej synagóge, tento ročník bude na Mariánskom námestí, na lúke pod farským kostolom. Vymieňať alebo darovať sa bude oblečenie, športové potreby či veci do domácnosti. „Nemalo by to však byť „smetisko“. Preto budeme pri vstupe prinesené veci kontrolovať. Už teraz ďakujeme všetkým, ktorí prinesú veci v použiteľnom stave tak, aby naozaj mohli niekoho potešiť alebo mu pomôcť,“ vysvetľuje manažérka RosArt a zdôrazňuje, že kvôli hygienickým opatreniam sa tento rok nebudú môcť priniesť topánky.
Titulná fotografia: Divadelné predstavenie Solitarita. Foto: autorka