Ružomberskí fotografi kráčajú po ceste k stému výročiu

Začiatkom septembra sa v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutočnila vernisáž výstavy ružomberského Fotoklubu RK 1924 s názvom Cesta ku 100. Miestnych fotografov prišli podporiť aj fotografi spoza hraníc.

Na modrom podlaží sa vyníma 60 fotografií. Vyhotovilo ich 17 fotografov, ktorí sú súčasťou ružomberského Fotoklubu RK 1924. Medzi zábermi rozoznávame frekventované miesta liptovského chotára, makrofotografie, portréty, ale aj zábery, ktorých príbeh nám museli ozrejmiť až samotní tvorcovia.

Dominovala najmä príroda

Trojicou fotografií do výstavy prispel aj František Hanes. „Jedna je z výstupu na Sidorovo, kde sa nachádza veľká skala a niekedy v apríli tam začnú kvitnúť poniklece,“ približuje nám zvečnený symbol jari miestny fotograf.

František Hanes pri snímke kvetu či záberu z Oravy. (Foto: autorka)

Nádych mystiky a tajomna v sebe nesie druhá fotografia, ktorú autor odfotografoval na Orave. „Boli sme tam na fotoplenéri, región má v sebe mnoho zákutí. Zrovna vtedy na dolinu sadla hmla, bola nádherná, páčilo sa mi, ako to vyzerá, tak som ten výhľad odfotografoval,“ vysvetľuje Hanes.

Tretia fotografia vznikla náhodou. „Bol som s manželkou v Banskej Bystrici v jednom obchodnom centre. Kým si manželka povybavovala svoje, ja som mal čas. Objavil som takéto farebné dáždniky,“ ukazuje na svoju fotografiu miestny fotograf.

Súčasťou výstavy sú aj zábery Fedora Polóniho. Upútala nás fotografia cesty v Žiarskej doline v Západných Tatrách. „Je to vtip, súčasne je to aj autoportrét aj horská fotografia. Nie je to fotografia, ktorá sa dá vystavovať v zahraničí,“ hovorí nám o fotografii Polóni.

Ružomberský fotograf Fedor Polóni pri svojich záberoch. (Foto: autorka)

Nová posila v tíme

K ružomberským fotografom z klubu RK 1924 sa vo februári pripojil aj 31-ročný Anton Mundier z Oravy.

„Nemám to postavené tak, že fotím len jeden druh fotografie, no viem, čo nefotím. Je to makro, sú to detaily, tie fotografovať neviem. Baví ma však fotiť ľudí, a to aj napriek tomu, že je to najťažšie, ale fotím čokoľvek, čo je zaujímavé a atraktívne. Okrem toho sa venujem aj komerčnej fotografii, často sú to najmä svadby či oslavy,“ približuje nám svoju tvorbu Anton Mundier.

Fotografia ho zlákala po strednej škole a v týchto dňoch môžete malú ukážku z jeho tvorby vidieť aj v univerzitnej knižnici.

Jeden zo záberov vznikol v Osvienčime. Ak by ste však čakali niečo, čo pripomína neslávne slávny koncentračný tábor, čakali by ste márne. „Keď sa povie Osvienčim, ako prvé vždy ľuďom napadne tábor, ale nie je to len on. Na námestí je zaujímavá fontána, ktorá nie je vybudovaná, ale zakomponovaná v dlažbe. Vďaka svetlám mení aj farby,“ približuje jednu z fotografií Mundier.

Fotograf Anton Mundier z Oravy pri snímke fontány v Osvienčime. (Foto: autorka)

Druhá snímka zachytáva makrofotografiu bahniatok. „Túto jar sme boli so sestrou na bahniatka na Veľkú noc. Už tradične sme mali problém v tom, že tie pekné sú príliš vysoko, a tie, ktoré boli k dispozícii, boli rozkvitnuté. Fotografia zachytáva detail kvitnutia,“ vysvetľuje mladý fotograf a približuje aj tretiu snímku.

Záber z dovolenky v Tunisku a snímka makrokompozície bahniatok. (Foto: autorka)

„Minulý rok sme boli asi desať dní v Tunisku. Problém je však v tom, že keď ste v letovisku, tak tam nemáte čo fotiť. V areáli je len hotel, palmy, piesok a more, v meste je už viac možností. Najlepšie príležitosti na fotenie som mal, paradoxne, keď sme šli ráno na letisko. Aj tento záber som odfotografoval cestou na letisko, priamo z autobusu,“ priznáva Anton Mundier.

Fotografovali krížom krážom. Doma aj v cudzine

Do okrúhleho jubilea chýbajú štyri roky

Ružomberských fotografov prišli podporiť aj traja fotografi z českého Fotoklubu Jablunkov: Miroslav Lipowski, Emil Sikora a Ján Kufa Kičeřok.

„S fotografmi z Ružomberka sa poznáme už 30 rokov a navštevujeme sa každý rok, aj tentokrát sme ich prišli podporiť,“ hovorí Emil Sikora a dodáva, že súčasťou Fotoklubu Jablunkov je dnes 19 fotografov.

Predseda ružomberského Fotoklubu RK 1924 Štefan Ižo (druhý zľava) a trojica českých fotografov. (Foto: autorka)

Minulý rok vydali ružomberskí fotografi štvrtú publikáciu. Je pripomienkou existencie Fotoklubu pri 95. výročí jeho trvania. Aj preto ju členovia klubu nazvali Manifest 95. „V knihe je spísaných 10 bodov, ktorými členovia pripomínajú dôležitosť Fotoklubu prostredníctvom jeho činnosti a úspechov,“ vysvetľuje predseda Fotoklubu Štefan Ižo.

Jedným z nich je aj to, že Fotoklub RK 1924 vznikol pred 95 rokmi ako jedno z prvých zoskupení fotoamatérov na Slovensku. Svoju činnosť neprerušil počas vojnových rokov, ani v časoch socializmu a je najstarším slovenským Fotoklubom. Okrem toho patrí medzi najstaršie fotografické združenia v Európe.

Blížiacu storočnicu bude v univerzitnej knižnici až do konca septembra pripomínať aj výstava s názvom Cesta ku 100. Autormi fotografií sú Ján Greš, František Hanes, Štefan Ižo, Bartolomej Kameník, Slavomír Klimkovský, Štefan Kňazovický, Štefan Könözsi, Tomáš Mlynárik, Jaroslav Moravčík, Anton Mundier, Viktor Poliak, Fedor Polóni, Zuzana Weisová, Jirko Salzmann, Milan Sliačan, ale aj Stanislav Surový či Anna Tomčíková.

Výstavu môžete vidieť v univerzitnej knižnici do konca septembra. (Foto: autorka)

Rovnaká kolekcia fotografií poputuje 20. septembra aj do galérie hradu na Zborove, kde bude vystavená do konca októbra.

Titulná fotografie: Vernisáž výstavy Cesta ku 100. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.