Ružomberskí Sparťania sa v sobotu zúčastnia majstrovstiev Európy vo Švajčiarsku 

Zo Sparťana, ktorý sa konal v lete v Hrabove, si nadšenci z Občianskeho združenia Obstacle Course Racing (OCR) Ružomberok odniesli 11 medailí. V sobotu 18. septembra zabojujú o ďalšie. 

Sparťan Európsky Šampionát sa bude konať vo švajčiarskom stredisku Verbier. Zúčastnia sa ho aj šiesti dolnoliptáci, ktorí sa už na sklonku leta ,,rozohriali” na Sparťanovi v Hrabove. 

Kombinácia behu s prekážkami 

Partia 27 športovcov je sústredená v Občianskom združení Obstacle Course Racing (OCR) Ružomberok. Športovcov vedie Ladislav Pavlík z Martinčeka. Od roku 2015, kedy sa začal zúčastňoval Sparťana sa mu ich podarilo zdolať približne 50.

,,Športový klub sme založili traja kamaráti v roku 2017 a dva roky už fungujeme aj ako občianske združenie. Všeobecne sme všetko športovci, ktorí sú zameraní na prekážkové behy. Nebeháme po asfalte, ale v prírode,” približuje partiu športovcov Ladislav Pavlík a dodáva, že nie všetci sú dolnoliptáci. V skupine športovcov je aj bežkyňa z Nitry či Košíc. 

Vekový priemer športovcov je od 30 do 40 rokov, no medzi sebou majú aj 17-ročného chlapca či 13-ročné dievča. Približne desať z nich sa zúčastňuje aj obľúbených adrenalínových pretekov s názvom Sparťan. Tie sú typické najmä pre kombináciu behov a veľkým počtom prekážok. Vznikli v Amerike, no pravidelne sa konajú aj po európskych mestách vrátane Česka, Poľska, Maďarska či Slovenska. 

Športovci musia zdolávať náročné prekážky. ( Foto: Ladislav Pavlík )
OCR Ružomberok. (Foto: Ladislav Pavlík)     

,,Sparťan má štyri úrovne a po novom už pribudla aj piata. Ide o trailový beh, ale bez prekážok. Súťažia jednotlivci alebo tímy,” začína približovať Ladislav Pavlík. 

Počas ptetekov športovci zdolávajú niekoľkokilomtrové trasy, počas ktorých musia prekonať mnohé prekážky. Silu a vytrvalosť preveria plávanie v blate, nosenie ťažkých betónových gúľ, šplhanie aj lezenie či hod oštepom. Najťažšia kategória s názvom ultra v sebe zahŕňa až 70 prekážok. 

Vybojovali 11 medailí 

,,Treba mať silné nohy aj ruky. My v klube na sebe makáme stále, no ak by sa Sparťana chcel zúčastniť začiatočník, tak za pol roka by sa pod vedením trénera mohol vypracovať,” hovorí Pavlík a vysvetľuje, že najatraktívnejšie na podujatí je práve atmosféra a adrenalín. 

,,Pre mňa to bol už 50. Sparťan. Už nemám kde medaily vešať,” hovorí o úsmevom Ladislav Pavlík. Športovci si z Hrabova odniesli 11 medailí, z toho dve bronzové si uchmatla Vanesa Gašková z Lúčok. 

Medzi umietnenými boli okrem Ladislava Pavlíka aj Peter Maslo, Miroslav Hancko, Dominik Jarábek, Šimon Maliňák, Deana Vokelová či Denisa Daduláková.  

 ,,Prekážky sú zamerané na každú časť tela. Trať si vieme po novom pozrieť týždeň pred pretekom ale nebolo to zvykom, až na pretekoch som zistili, kadiaľ ideme. Pred prekážkami je určite rešpekt, tam stačí malé zaváhanie, šmykne sa vám, a už strácate šancu na umiestnenie,” hovorí o pretekoch Ladislav Pavlík. 

Vanesa Gašková z Lúčok. (Foto: Ladislav Pavlík)
OCR Ružomberok (Foto: Ladislav Pavlík)
(Foto: Ladislav Pavlík)

Už zajtra 18. septembra si preveria šiesti športovci svoju silu na ďalších pretekoch. Európsky šampionát sa bude konať v sobotu 18. septembra vo Švajčiarsku. ,,Tešíme sa, bude to opäť nová výzva, kde zabojujeme o umiestnenie,” hovorí Ladislav Pavlík.

Majstrovstiev Európy sa zúčastnia: Peter Maslo, Mário Marton, Ladislav Pavlík, Šimon Maliňák, Miroslav Hancko, Milan Sklenár. 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.