V Ružomberku je ľadový hokej v tieni slávnejších loptových konkurentov. Boli sme sa pozrieť, ako sa im v sezóne zatiaľ darí.
„V Ružomberku nech je dobrý futbal a basketbal, v Mikuláši zase hokej,“ vyslovil raz jeden známy s myšlienkou, že obe mestá by sa mali dohodnúť na spoločnej podpore každého zo športov v jednotlivých mestá tak, aby si vzájomne nekonkurovali a neodoberali hráčov.
Boj o deti
Myšlienka vychádza z jednoduchej reality. V spoločnosti je oproti minulosti menej detí a aj z nich je veľká časť tých, ktorí o šport záujem nemajú. Lákadiel a iných možností aktivít je viac ako kedykoľvek predtým. Kým pred tridsiatimi rokmi si školy a aj športové kluby vyberali talenty, a slabších posielali preč, dnes sú všetci zväčša radi za každého čo len trochu športu nakloneného jedinca.
Aj v Ružomberku prebieha „boj“ o deti. No kým futbalisti si môžu vyberať a nemajú problém malých, možno menej talentovaných nadšencov poslať už v útlom veku z klubu preč, v hokeji robia všetko preto, aby deti na ľad prilákali.
„Veľmi sa nám osvedčil projekt Detskej školy korčuľovania. Každú sobotu dopoludnia pozývame na ľad malé deti, škôlkarov, školákov – každého, kto sa chce naučiť korčuľovať. Pod dozorom našich trénerov pilujú prvé kroky na ľade a máme skutočne veľmi dobrú odozvu,“ vyťahuje jednu z úspešných náborových aktivít ružomberských hokejistov manažér klubu Peter Matejka.
Od septembra prešlo priamo zo školy korčuľovania do hokejovej prípravky štrnásť detí. „Veľmi nás to povzbudilo, lebo vidíme, že to má zmysel. Chodia chlapci aj dievčatá a chceme to teraz rozšíriť. Pripravujeme týždňový kurz korčuľovania pre škôlkarov v meste. Tak, ako chodia na plavecký, chceme, aby prišli aj na ľad. Od štyroch, piatich rokov si deti môžu celkom úspešne zvykať na ľad,“ prezrádza Matejka najnovšie plány hokejistov na podchytenie si budúcich členov klubu.
Po prvý raz v najvyššej súťaži
Mestský hokejový klub (MHK) Ružomberok dokáže aktuálne naplniť vo vekovej pyramíde sedem hokejových družstiev. Číslo znie dobre, ale v klube napríklad stále nemajú dorastencov, juniorov a ani mužov. O samostatnom družstve žien ani nehovoriac.
No a problém je aj v žiakoch. Ak chceli hokejisti po rokoch v druhej najvyššej súťaži súperiť v 1. lige s tými najlepšími, museli urobiť fúziu s neďalekým Dolným Kubínom. Len tak majú jedny aj druhý dostatok hráčov na najvyššie žiacke súťaže od piateho až po ôsmy ročník.
„Ak sme chceli vytvoriť podmienky, aby chlapci hokejovo napredovali, museli sme to urobiť. Len merania síl s tými najlepšími ich posunú ďalej. Pritom piataci a siedmaci hrajú zápasy v Dolnom Kubíne, pod ich hlavičkou, šiestaci a ôsmaci zase u nás v Ružomberku,“ vravel ešte na začiatku aktuálnej sezóny predseda klubu Peter Žitník.
Žiaci sú v stredoslovenskej súťaži po prvý raz konfrontovaní s družstvami z Banskej Bystrice, Zvolena, Žiliny, Martina či Liptovského Mikuláša. Teda top tímov slovenského hokeja.
„Platíme nováčikovskú daň, nie je to sláva, ale nepozeráme sa na výsledky. Postupne sa chalani zlepšujú a hrajú čoraz vyrovnanejšie, no prvoradé je, aby zbierali skúsenosti, hrali ťažké stretnutia,“ hodnotí premiérovú sezónu medzi desiatkou najlepších tímov na strednom Slovensku Matejka.
Už v budúcom roku budú musieť mať kluby samostatnú, kompletnú žiacku pyramídu a hrať v súťažiach len sami za seba. Práve na to sa v MHK snažia teraz pripraviť.
Mužov zrušili. Chceli by študentov
Najvyššou kategóriou v klube sú aktuálne kadeti. Chlapci na prelome základnej a strednej školy. Tiež hrajú najvyššiu súťaž.
„Zväčša tu máme ôsmakov, lebo nemáme dosť kadetov v tomto veku. Šanca na postup do skupiny o titul tu ešte žije, ale nemáme ružové okuliare. Možno bude lepšie hrať vyrovnané zápasy v dolnej skupine, ako fasovať nakladačky od Slovana, Košíc či Trenčína v skupine o titul,“ zamýšľa sa Matejka nad súčasnou hokejovou realitou najstaršieho súťažného družstva v klube.
Dokopy je spolu s prípravkami v klube aktuálne približne 150 členov. V MHK veria, že chlapci nebudú odchádzať od hokeja, a tí talentovanejší nebudú odchádzať s rastúcim vekom do iných klubov a dokážu si sami vybudovať kompletnú základňu. Vrátane dorastencov, juniorov a možno aj mužov.
„Ešte vlani sme mali aj mužov. V tretej najvyššej súťaži, v 2. lige, išlo o výsostne amatérsku súťaž. Lenže chlapci sa rozpŕchli na vysoké školy, mnohí chodili do práce, nemali na hokej čas. A hoci muži dokázali prilákať pozornosť a boli aj motiváciou pre mladých chlapcov, nemohli sme držať súťaž a zároveň zháňať do kádra chalanov z celého širokého okolia. Vytvárať podmienky na hokej pre cudzích hráčov nechceme,“ zdôvodňoval zrušenie mužského tímu MHK ešte na začiatku sezóny Peter Žitník.
„Do troch či štyroch rokov by sme radi otvorili univerzitné mužstvo. Skĺbilo by juniorov a v podstate aj mužov, ktorí budú študovať. Riešime to s Katolíckou univerzitou. Hovorí sa o vzniku strednej športovej školy v meste, kde by sme tiež radi participovali,“ načrtáva smelé vízie Matejka.
Práve medzinárodná univerzitná hokejová súťaž naberá rok čo rok na intenzite, kvalite aj popularite i medzi slovenskými účastníkmi. Podmienkou je však práve štúdium na vysokej škole.
V sobotu i v nedeľu
Žiacky hokej si môžete na zimnom štadióne pozrieť takmer každú sobotu či nedeľu. Aktuálny rozpis zápasov, ale vôbec dianie v klube možno sledovať na hokejrbk.sk
Dočítate sa aj o troch veľkých turnajoch ročne, ktoré v klube organizujú. V lete Ružomberok Cup a prvý decembrový víkend turnaj prípraviek za účasti 18 tímov z celej republiky.
Kvalitou najväčší je bezpochyby Christmas Cup. Medzi Vianocami a Novým rokom si na štadióne Stana Mikitu zmeria sily desať tímov z Ukrajiny, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Bieloruska a, samozrejme, Slovenska.
Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 11/2018.
Titulná fotografia – mladí ružomberskí hokejisti počas zápasu. Foto – Marek Hasák.