Ružomberský jarmok s bohatou účasťou predajcov i verejnosti

Námestie pred radnicou zaplnili stánkari, ale aj návštevníci. Foto: Jaroslav Moravčík
Pred radnicou v Ružomberku pripravili v piatok a sobotu 34. ročník Ružomberského jarmoku. Najväčšia ružomberská akcia odštartovala letnú sezónu a tohtoročné Kultúrne leto.

Námestie Andreja Hlinku v Ružomberku sa uplynulý víkend (3. až 4. júna) zmenilo na veľké jarmočnisko. Po dvoch rokoch odmlky si to na rínok namierili húfy ľudí. Predajcovia, umelci i široká verejnosť. Starší i mladší, dospelí i deti. Zvedavci, ktorí sa len tak obzerali i priaznivci kultúry, čo netrpezlivo čakali na vystúpenia známych kapiel Hrdza, Horkíže slíže alebo Ploštín Punk. Ale aj takí, ktorí prišli so zámerom kúpiť si niečo originálne. Zažiť pravú jarmočnú atmosféru a po dlhom čase stretnúť priateľov a známych.

Pestrý program, množstvo predajcov

Ľudí pritiahol pestrý kultúrny programu i bohatá ponuka tovaru. „O predaj na tohoročnom jarmoku bol obrovský záujem, radi by sme uspokojili všetkých, avšak z technických a priestorových dôvodov to nebolo možné. Záleží nám na kvalite stánkov i predajného sortimentu, vyberali sme z vyše 300 ponúk, uspokojených bolo 180, z toho 60 predajcov požívatín,“ vysvetlila Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu (MsÚ) v Ružomberku.

Návštevníkov lákali stánky s občerstvením a ďalším tovarom od výmyslu sveta. Langoše,  tradičné medovníky, pečené prasiatko, koláče, trdelníky, klobásky. Gurmánov, ktorí sa dali zlákať chuťami a vôňami všakovakých dobrôt, bolo požehnane. S pivom či iným nápojom len tak postávali, posedávali, počúvali hudbu, zhovárali sa v hlúčikoch a živo medzi sebou diskutovali.

Handmade výrobky i regionálne produkty

Na 34. ročníku Ružomberského jarmoku nechýbali zástupcovia tradičných regionálnych značiek a produktov. Handmade výrobcovia a ľudoví remeselníci ponúkali výrobky, ktoré priťahovali zrak okoloidúcich. Šperky, výrobky z kože i keramiky, originálne tričká, plátené tašky, voskové obrúsky na pečivo, ozdobné party a čelenky, drevený riad a hračky, okrasné tabuľky. „Netajíme sa ambíciou mať čisto remeselný jarmok. Chce to veľmi veľa času a úsilia. Veríme, že sa nám to podarí,“ uviedla G. Demčáková na margo sortimentu.

Medzi predajcami sme stretli aj zástupcov Hýrošovej špajze – miestnej predajne s regionálnymi potravinami. Ján Trnovský vnímal atmosféru jarmoku pozitívne. „Ľudia sú milí. Aj keď nič nekúpia, aspoň ochutnajú, rozprávajú sa s nami, sú usmiati a uvoľnení. Oceňujem, že okrem nás je tu veľké množstvo ľudových remeselníkov a rôznych vecí, ktoré tu predtým neboli a teraz sme ich tu našli. Človek si tu kúpi veci, ktoré inde a v bežnom obchode nenájde,“ povedal nám.

Team zo stánku Hýrošovej špajze z Ružomberka lákal chuťovkami od lokálnych výrobcov. Foto: Lívia Dvorská

Krásne vycifrované medovníčky priniesla na jarmok aj Miroslava Cingelová z Černovej. Sladké umelecké diela, ktoré získali nedávno ocenenie Produkt Liptova, išli na odbyt.  Spestrením podujatia boli ukážky ručnej výroby papiera pod vedením Juraja Tótha z Múzea výroby ručného papiera v Ludrovej. Návštevníci si tradičnú formu práce mohli pozrieť i vyskúšať.

Výrobu papiera ukázal návštevníkom Juraj Tóth (vľavo) s kolegom z Múzea výroby ručného papiera v Ludrovej. Foto: Lívia Dvorská

Atrakcie a dobroty aj z iných regiónov Slovenska

Členovia občianskeho združenia Cesta hrušovských obyčají od Veľkého Krtíša si so sebou doviezli kamennú pec, aby mohli napiecť tradičné lepníky priamo pred očami návštevníkov. Veľké slané koláče vzbudzovali záujem širokej verejnosti. Anna Fašangová ich sádzala surové do pece a vyťahovala čerstvo upečené. Voňali po cesnaku a prebúdzali chuťové bunky.

Anna Fašangová vyberá z pece upečený lepník. Foto: Lívia Dvorská

Prezentovať sa a čo-to popredať prišla aj pani Lenka z Prievidze. Maľovanie a popisovanie veselých tabuliek na dvere jej išlo od ruky. Vybrať si zo širokej ponuky bolo ťažké, pekné boli všetky. Priznala, že obdobie Covid-u sa výrazne dotklo jej práce, pretože veľa predáva hlavne na jarmokoch a podobných podujatiach. Teší sa z uvoľnených opatrením a opätovnej možnosti  potenciálneho príjmu.

Lenka z Prievidze maľuje originálne tabuľky s popismi. Foto: Lívia Dvorská

Osobitným zjavom jarmoku bol Ján Haruštiak. Atmosféru jarmoku oživil originálnou rekvizitou – starodávnym verklíkom, aký hocikde nevidieť. Do Ružomberka prišiel so svojim tímom z Divadla pod balkónom v Banskej Bystrici. Aj on je potešený, že mohli znova vyjsť do ulíc a potešiť ľudí. Povedal, že počas pandémie fungovali aj online, ale nebolo to ono. Ako umelec potrebuje cítiť živý kontakt s publikom.

Spestrením jarmoku bol verklikár Ján Haruštiak z Banskej Bystrice. Foto: Lívia Dvorská

Spokojní návštevníci aj organizátori

O dojmy z jarmoku sa podelili sestry Romana a Elena Jandrové. Zastihli sme ich pri kúpe ručne maľovanej tabuľky. Fotografovať sa odmietli, ale prezradili, že si kúpili okrasné kamienky a náhrdelník. Počas dvoch rokov obmedzení im takéto podujatia chýbali. „Najviac sme sa tešili, že sa znova trochu prevetráme, a poobzeráme.“

O zhodnotenie jarmoku sme požiadali aj organizátorov. „Vynikajúca atmosféra, výborný program, spokojne a usmiate tváre, vďační a veselí návštevníci, skvelé jedlo a nápoje, zaujímavý sortiment, jedinečná zábava a absolútna spokojnosť vo všetkých smeroch – to je náš cieľ. V rámci možností sme k nemu mali veľmi blízko,“ zhodnotila vedúca oddelenia MsÚ.

„Ďakujem skvelému organizačnému tímu Mesta Ružomberok, partnerom podujatia, organizáciám, dodávateľom služieb, bezpečnostným zložkám a všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k úspešnému zvládnutiu jarmoku. Dovidenia na ďalšom jarmoku, ktorý plánujeme 2 až 3. júna 2023,“ pozvala Demčáková.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.