Certifikáty Produkt Liptova získalo jedenásť výrobcov

Historicky prvé certifikáty Produkt Liptova získalo 11 výrobcov z regiónu. Dostali ich regionálne produkty, ktoré reprezentujú tradície, ľudí, kultúrne a prírodné dedičstvo, a tým dotvárajú zážitok návštevníka Liptova.

Ide o výrobcov medovníkov, bylinných čajov, prírodných bylinných mydiel, producenta kravského mlieka, masla a syrov, medov, ale aj tkáčov kobercov, výrobcov krojov či regionálnej špeciality Liptovské droby. RK Magazín o tom informovala Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) REGION LIPTOV.

V Liptove pôsobí množstvo lokálnych výrobcov, ktorí obohacujú ponuku o regionálne produkty a vychádzajú z tradícií. Časť z nich za zapojila do prvej výzvy na získanie oficiálneho certifikátu Produkt Liptova. Ide o regionálnu značku kvality, ktorú Liptáci môžu použiť na poľnohospodárske produkty a potravinárske výrobky, remeselné a iné spotrebné výrobky s pôvodom v ich regióne.

„Certifikovali sme producentov, ktorí splnili náročné kritéria našej certifikačnej komisie. Niekomu sa to môže zdať málo, ale nám nešlo o kvantitu, zamerali sme sa na kvalitu. Vybrali sme takých výrobcov, ktorí budú náš región v dobrom reprezentovať a sprostredkujú aj jeho pestrosť. Kritérií na získanie značky bolo hneď niekoľko, ale z najdôležitejších spomeniem tradíciu výrobného procesu, kvalitu, využívanie ručnej práce či ekologické hospodárstvo,“ povedal Ján Blcháč, predseda predstavenstva liptovskej OOCR.

Spojenie síl regionálnych združení

Celý proces vytvorenia značky Produkt Liptova začal spojením síl miestnych akčných skupín (MAS) – Dolný a Horný Liptov, združenia cestovného ruchu (CR) Klaster Liptov a OOCR REGION LIPTOV, ktorá projekt aj koordinuje. Po ukončení prihlasovania do prvej otvorenej výzvy zasadala certifikačná komisia, ktorej súčasťou bol vždy aj odborný garant. Podľa toho, o aký výrobok išlo, to boli kontrolóri kvality z Liptovskej mliekarne, zástupkyňa Národopisného múzea z Liptovského Hrádku, bylinkárka a ľudová liečiteľka, chovateľ včiel či producent výrobkov z medu.

 „Dôležité pre nás bolo, aby išlo o produkty skutočne z nášho regiónu, ktoré vyrábajú lokálni ľudia tradične a s láskou. Ocenenie získali dvaja výrobcovia medovníkov, producent bylinkových čajov, aj producent prírodného bylinkového mydla či dvaja výrobcovia medu. Som rada, že nechýbajú ani mliečne výrobky od dvoch producentov v podobe kravského masla, kravského čerstvého syra a mlieka ako aj jeden výrobca európskeho unikátu zo zemiakov Liptovské droby. Produktom Liptova sa od dnešného dňa môžu pochváliť taktiež tkané koberce a prestieradlá na stoly ako aj kroje z Liptovských Sliačov,“ povedala Darina Bartková, riaditeľka OOCR.

„Produkt Liptova je pre nás veľký krok vpred, ktorý pomáha a podporuje región, v ktorom žijeme. Budem rád, keď si každý kto si zakúpi certifikovaný výrobok uvedomí, že v podstate jeho kúpou dáva prácu ľudom na Liptove a získava aj poctivý kúsok z nášho regiónu,“ povedal Rastislav Horvát. predseda Občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov.

Súčasťou odovzdávania certifikátov bola prezentácia producentov ako aj ochutnávka. „Po prvý raz sa odprezentovali takto spoločne a verím, že príležitostí na šírenie dobrého mena Liptova cez tieto produkty bude už len pribúdať,“ uzavrela Marcela Herichová. predsedníčka združenia MAS Horný Liptov.

Pripravujú už aj druhú výzvu

Do konca roka pripravujú Liptáci aj druhú výzvu na producentov a výrobcov na získanie certifikátu Produkt Liptova. „Ak niekomu medzi ocenenými chýbajú spracovatelia ovčieho mlieka, tak nejde o náhodu. Čerstvé ovčie mlieko a výrobky z neho budú dostupné až v máji, takže certifikačná komisia zasadne aj dodatočne,“ vysvetlila K. Šarafínová.

Informácie o tom, kde sa dajú zakúpiť certifikované Produkty Liptova sú dostupné aj na webe www.produktliptova.sk. Medovníky zaradené medzi Produkty Liptova reprezentujú výrobcovia Med(veď)ovník a Medona, bylinkové čaje značka BioTatry, mydlá značka Krmešáky. Za kvalitnými kravskými výrobkami nájdu záujemcovia Salaš Pastierska a Poľnohospodárske družstvo Lisková – Sliače, med s ocenením Produkt Liptova vyrábajú Iveta Nádašdyová a Ľubomír Sova, Liptovské droby Štefan Tkáč,  kroje z Liptovských Sliačov Emília Šimčeková a tkané koberce a prestierania na stôl Michal Lorenčík.

Produkt Liptova financuje Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Žilinský turistický kraj aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 12 600 eur.

Pozn. redakcie: Rozsiahlejší materiál uverejníme v aprílovom vydaní mesačníka RK Magazín.

Fotogaléria

Foto: Miroslav Parobek

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.