Ružomberok sa zmenil na letné veľkomesto. Ovládla ho jarmočná nálada

Len deň či dva v roku možno v uliciach nášho mesta zažiť atmosféru, ako keby ste sa prechádzali centrom Prahy, Krakova, Budapešti či iného európskeho veľkomesta. Je to práve počas jarmoku. (Fotogaléria v texte.)

Ľudia sa prechádzajú po uliciach aj neskoro po sedemnástej. Jedia, korzujú, rozprávajú sa, sedia na lavičkách či letných terasách. Všade je život, veselý ruch, v pozadí počuť hudbu. Atmosféra, akú poznáme z veľkých miest. Takto vyzerá Ružomberok počas jarmoku.

Výnimočný kvôli výročiu

V poradí 32. Ružomberský jarmok je výnimočný. Trvá dva dni a vystupuje na ňom viac zvučných mien ako inokedy.

„Je to preto, lebo oslavujeme 700. výročie od udelenia mestských výsad. Aj mesto preto chcelo vytvoriť slávnostnejší a honosnejší program. Najmä sme chceli, aby tie dva dni boli plné,“ zdôvodňuje výber hostí a zostavenie programu Dagmar Zachová z Kultúrneho domu Andreja Hlinku (KDAH), ktorý jarmok organizačne zastrešuje.

Piatok namiesto zaužívaného programu ružomberských škôl otvorila povesť Čo o meste ruží vieme v podaní Folklórneho súboru Liptov, ktorú pripravili v spolupráci s historikom Karolom Dzuriakom z Liptovského múzea.

Hoci popoludní poznačil priebeh jarmoku dážď a búrka, hlavnú časť dňa to nijako nenarušilo.

Nudil sa v aute, tak zohnal ceny za 600 eur

„Moderuje sa mi výborne. Ľudia so mnou komunikujú a mám tu skvelých organizátorov okolo seba. Pani Zachová je od prvého oslovenia na mňa veľmi milá a s pánom Maslom ide všetko ako po masle,“ nestrácal zmysel pre humor aj mimo pódia moderátor Richard Vrablec.

Zatiaľ, čo odbehol do šatne kapely Hex, aby zistil, či sú už chalani pripravení na vystúpenie, Dagmar Zachová prezradila, že z Bratislavy prišiel celkom neplánovane s cenami v hodnote 600 eur.

„Áno, stačilo pohnúť rozumom, ale nepopieram, asi ma majú ľudia radi. Nudil som sa v aute, tak som obvolal pár známych po ceste, zastavil sa u nich a doniesol niečo do programu,“ vysvetlil svoj nečakaný príspevok do scenára ružomberského jarmoku Vrablec.

„Má to viacero výhod. Máme pestrejší program, lebo dokážem viacej pracovať s publikom a odmeniť ho, ľudia dostanú nejaké darčeky a zároveň spropagujem zaujímavé podujatia alebo miesta na Slovensku,“ hovoril o lístkoch na detský festival, vstupenkách na wellness či poukážkach do reštaurácií moderátor Vrablec.

Veľké mená: Lúčnica, Hex a Iné Kafe

„So zohnaním účinkujúcich nebol žiadny väčší problém. Oslovovali sme ich v niektorých prípadoch rok vopred, takže boli ešte voľní. Akurát ma mrzí, že mesiac pred jarmokom účasť odriekli IMT Smile. Doteraz poriadne nevieme prečo. Napísali len, že sa im v tomto termíne skomplikovala situácia. Narýchlo sme, našťastie, zohnali kapelu Hex,“ vysvetľuje zmenu v programe Zachová.

Hex však nemohol hrať večer o 21:00, ako hlavná kapela večera, pretože po ružomberskom koncerte ich ešte čakalo vystúpenie v Banskej Bystrici.

„Tam si nás tiež pozvali naši priatelia, aby sme im spríjemnili večer, tak to musíme stihnúť. V sobotu hráme v Spišskej Belej a takto hráme celé leto, každý víkend po rôznych festivaloch, jarmokoch a akciách. Tešíme sa z toho, že sa páčime a že nás ľudia chcú počuť,“ povedal krátko pred koncertom gitarista a spevák Tomáš Dohňanský, známy aj ako Yxo.

Kapela dokonca pri ceste na Námestie Andreja Hlinku zablúdila, pretože ich navigácia nepoznala dočasné ružomberské uzávierky, ale napokon na radosť zaplneného a roztancovaného námestia svoj koncert, ktorý bol zmesou starších, ale najnovších pesničiek, úspešne odohrali.

Pizza a rezne

Už pred Hexom bolo pred pódiom živo, pretože svoje umenie predviedla legendárna Lúčnica. Tá pritiahla najmä rodičov s deťmi, ale aj strednú a staršiu generáciu. Naopak, večer zostali predovšetkým mladší. Najprv im ho spríjemnil liptovskomikulášsky spevák Martin Harich a po ňom punková kapela Iné Kafé.

„Hviezdne obsadenie, ale žiadne hviezdne maniere. Iné Kafé chceli osem pízz, Hexáci jedli rezne, Martin Harich tiež pizzu. Ale to je štandard, postarať sa o občerstvenie,“ prezradila Dagmar Zachová z KDAH.

Dozvuky prvého dňa jarmoku boli v uliciach tradične ešte aj po polnoci, keď sa po meste potulovali veselé a hlasné hlúčiky, najmä mládeže, ktoré potrebovali získať čas, aby z nich vyprchala nadobudnutá dobrá jarmočná nálada.

Ešte bohatšia sobota

Jarmok pokračuje aj v sobotu. Od rána sú pripravené hudobné, a divadelné vystúpenia predovšetkým pre deti. Priestor tiež dostanú ružomberské umelecké školy. Popoludní vystúpia RK Jazz Band, Kristína Debnárová, Vidiek, český Maxim Turbulenc a na záver Horkýže Slíže.

Kompletný program nájdete tu.

Anna Zábojníková, Nikola Marhefková, Peter Kravčák

Zaplnené Námestie Andreja Hlinku.
Občerstvenie, oblečenie, doplnky, hračky… rôznorodé stánky zaplnili celý rínok.
Nechýbali ani medovníky.
Lúčnica na pódiu počas 32. Ružomberského jarmoku.
Počas vystúpenia Lúčnice mohli návštevníci pod pódiom ešte sedieť.
Samozrejme, nemohlo chýbať ani pivo.
Jarmok sa páčil aj rozprávkovým postavičkám.
Záujem o kapelu Hex nebol iba počas koncertu. Tomáš “Yxo” Dohňanský (vľavo) a Peter “Ďuďo” Dudák vyhoveli aj lovcom fotografií.
Jarmok nebol iba “hore” na rínku, ale veselo a plno bolo aj na kolotočoch, ktoré to rozbalili na Mlynskej ulici.
Najväčší záujem bol bezkonkurenčne o kultové, kolotočové autíčka.
Na kolotočoch bolo v piatok plno.

Fotografie – Anna Zábojníková a Peter Kravčák.

Titulná fotografia – Zaplnené námestie pred radnicou počas vystúpenia Lúčnice.

 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.